Szczegółowe zasady tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i zarządzania tym funduszem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 grudnia 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i zarządzania tym funduszem.

Na podstawie art. 20 ust. 4 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. o szczególnych uprawnieniach kombatantów (Dz. U. Nr 16, poz. 122), zwanej dalej "ustawą", oraz w związku z art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Źródłem dochodów Państwowego Funduszu Kombatantów, zwanego dalej "funduszem", są dotacje z budżetu państwa oraz dobrowolne wpłaty osób i instytucji.
2.
Środki pieniężne funduszu gromadzi się na odrębnym rachunku bankowym.
§  2.
1.
Projekt rocznego planu finansowego funduszu opracowuje Urząd do Spraw Kombatantów po zasięgnięciu opinii zainteresowanych naczelnych i centralnych organów administracji państwowej oraz Zarządów Głównych: Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL.
2.
W rocznym planie finansowym funduszu uwzględnia się środki finansowe niezbędne na pokrycie potrzeb funduszu, a w szczególności na:
1)
emerytury i renty określone w ustawie oraz inne świadczenia pieniężne przysługujące osobom pobierającym te emerytury i renty,
2)
renty inwalidzkie i rodzinne oraz inne świadczenia pieniężne przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin,
3)
świadczenia przysługujące kombatantom na podstawie art. 18 ustawy,
4)
doraźną pomoc pieniężną dla kombatantów oraz pozostałych po nich członków rodzin, udzielaną przez Urząd do Spraw Kombatantów,
5)
doraźną pomoc pieniężną dla kombatantów oraz pozostałych po nich członków rodzin, udzielaną przez Związek Bojowników o Wolność i Demokrację, Związek Inwalidów Wojennych PRL oraz Związek Ociemniałych Żołnierzy PRL,
6)
budowę i wyposażenie tworzonych przez Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej domów kombatanta, sanatoriów oraz innych zakładów leczniczych dla kombatantów,
7)
zakup lub wyposażenie obiektów socjalnych dla kombatantów i udział w kosztach budowy takich obiektów,
8)
wydatki związane z działalnością wydawniczą dotyczącą walk o wyzwolenie narodowe i społeczne, ruchu oporu i martyrologii narodu polskiego,
9)
inne wydatki, a zwłaszcza związane z działalnością socjalną i rehabilitacyjną na rzecz środowiska kombatanckiego.
§  3.
1.
Realizacja wydatków przewidzianych w rocznym planie finansowym funduszu może następować w drodze bezpośrednich wypłat przez dysponenta głównego funduszu - Urząd do Spraw Kombatantów lub przez dysponentów niższego stopnia, wyznaczanych przez Prezesa Urzędu do Spraw Kombatantów.
2.
Urząd do Spraw Kombatantów przekazuje środki finansowe funduszu:
1)
Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych z tytułu pokrycia wypłacanych świadczeń emerytalnych i rentowych - po otrzymaniu miesięcznego rozliczenia z dokonanych wypłat,
2)
właściwym organom administracji państwowej lub innym jednostkom organizacyjnym z tytułu realizacji świadczeń, o których mowa w art. 18 ustawy - po otrzymaniu kwartalnych rozliczeń,
3)
zarządom głównym organizacji kombatanckich jako dysponentom niższego stopnia, na doraźną pomoc pieniężną - sukcesywnie do wysokości kwot zatwierdzonych w planie finansowym funduszu,
4)
Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej na budowę i wyposażenie sanatoriów oraz innych zakładów leczniczych dla kombatantów - po wprowadzeniu inwestycji do planu, a właściwym wojewodom (prezydentom miast stopnia wojewódzkiego) - na budowę i wyposażenie domów kombatanta.
3.
Środki finansowe przewidziane w planie funduszu na wydatki, o których mowa w § 2 ust. 2 pkt 4 i 7-9, są realizowane bezpośrednio przez Urząd do Spraw Kombatantów.
4.
Środki finansowe nie wydatkowane w roku bieżącym przechodzą na rok następny.
§  4.
Prezes Urzędu do Spraw Kombatantów, po zasięgnięciu opinii zarządów głównych organizacji kombatanckich, ustala szczegółowe zasady udzielania przez te organizacje i Urząd doraźnej pomocy pieniężnej, o której mowa w § 2 ust. 2 pkt 4 i 5, oraz wysokość indywidualnie przyznawanych kwot pomocy doraźnej.
§  5.
W sprawach nie unormowanych rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy o funduszach celowych.
§  6.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 17 grudnia 1975 r. w sprawie szczegółowych zasad tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych i zarządzania tymi funduszami (Dz. U. Nr 45, poz. 237).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.45.295

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i zarządzania tym funduszem.
Data aktu: 06/12/1982
Data ogłoszenia: 31/12/1982
Data wejścia w życie: 01/01/1983