Ogólne zasady udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 grudnia 1982 r.
w sprawie ogólnych zasad udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym. *

Na podstawie art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 26 lutego 1982 r. - Prawo bankowe (Dz. U. Nr 7, poz. 56) oraz art. 31 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Przedsiębiorstwa zagraniczne i przedsiębiorstwa z udziałem zagranicznym, prowadzące na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalność gospodarczą w zakresie drobnej wytwórczości, zwane dalej "kredytobiorcami" mogą uzyskać kredyty bankowe w złotych:
1)
obrotowe na finansowanie bieżącej działalności gospodarczej,
2)
inwestycyjne na finansowanie nakładów inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.
§  2.
Do udzielania kredytów, o których mowa w § 1 właściwy jest Bank Polska Kasa Opieki S.A., zwany dalej "bankiem".
§  3.
1.
Podstawę udzielenia kredytu stanowi umowa między bankiem a kredytobiorcą.
2.
W umowie bank określa warunki udzielenia i termin spłaty oraz oprocentowanie kredytu w zależności od zdolności kredytobiorcy do spłaty zaciągniętego kredytu oraz od celu, na jaki kredyt jest przyznawany.
3.
Niespełnienie przez kredytobiorcę warunków, o których mowa w ust. 2, upoważnia bank do wypowiedzenia przed terminem płatności części lub całości kredytu.
§  4.
1.
Kredyty podlegają spłacie w terminach i na warunkach ustalonych w umowach kredytowych.
2.
Kredyty nie spłacone w terminie stanowią zadłużenia przeterminowane.
§  5.
Kredyty są oprocentowane.
§  6.
1.
W celu zapewnienia zwrotu udzielonych kredytów bank może domagać się od kredytobiorcy zabezpieczenia w sposób przewidziany w prawie cywilnym i prawie wekslowym.
2.
Bank może zabezpieczać należność z tytułu udzielonego kredytu na nieruchomości stanowiącej własność kredytobiorcy w trybie przewidzianym w art. 91 Prawa bankowego.
§  7.
1.
Bank może dochodzić swoich należności w trybie przymusowego ściągnięcia zadłużenia przeterminowanego oraz należnych odsetek w ciężar rachunków bankowych wymienionych w umowie kredytowej lub z pierwszych wpływów na te rachunki bez dyspozycji kredytobiorcy.
2.
Jeżeli tryb postępowania wymieniony w ust. 1 nie zapewnia spłaty udzielonych kredytów, bank może dochodzić swoich należności zgodnie z przepisami § 6.
§  8.
1.
Bank ma prawo dokonywać oceny działalności gospodarczej i sytuacji finansowej kredytobiorców oraz kontrolować zgodność wykorzystywania kredytów z celami, na jakie zostały udzielone.
2.
W razie stwierdzenia, że:
1)
kredyt został zużyty na inne cele niż określone w umowie,
2)
kredytobiorca odstąpił od realizacji celu, na jaki kredyt został udzielony,
3)
spłata kredytu nie przebiega terminowo,
4)
sytuacja finansowa kredytobiorcy uległa pogorszeniu w sposób zagrażający terminowej spłacie udzielonych kredytów,
5)
kredytobiorca nie spełnia innych warunków ustalonych w umowie kredytowej,

bank może wypowiedzieć część lub całość udzielonego kredytu przed terminem płatności.

Rozdział  2

Kredyty obrotowe.

§  9.
Bank udziela kredytobiorcom kredytów obrotowych na finansowanie ich bieżącej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości, polegającej na:
1)
produkcji wyrobów i świadczeniu usług na potrzeby rynku wewnętrznego,
2)
eksporcie własnej produkcji i usług oraz imporcie na potrzeby tej produkcji i usług.
§  10.
1.
Kredyty obrotowe są przeznaczone na finansowanie składników majątkowych zaliczonych do środków obrotowych, tj. zapasów i należności związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą, o której mowa w § 9.
2.
Kredyty obrotowe mogą być udzielane do wysokości 30% wartości stanów środków obrotowych przewidywanych w okresie objętym wnioskiem kredytowym.
§  11.
W razie powstania przejściowych trudności płatniczych kredytobiorca może uzyskać dodatkowo kredyt obrotowy na pokrycie wymagalnych zobowiązań na okres 30 dni.
§  12.
Warunkiem udzielenia kredytów obrotowych jest udokumentowanie bankowi, że:
1)
stan majątkowy kredytobiorcy oraz składane prawne zabezpieczenie zapewniają mu zdolność do spłaty zaciągniętych kredytów,
2)
przedmiot kredytowania stanowią aktywa prawidłowe i realne,
3)
kredytobiorca prowadzi działalność zgodną z uzyskanym zezwoleniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Rozdział  3

Kredyty inwestycyjne.

§  13.
1.
Bank udziela kredytobiorcom kredytów inwestycyjnych na finansowanie inwestycji związanych z prowadzoną przez kredytobiorcę działalnością gospodarczą, określoną w zezwoleniu właściwych organów, o których mowa w ustawie z dnia 6 lipca 1982 r. o zasadach prowadzenia na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej działalności gospodarczej w zakresie drobnej wytwórczości przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne (Dz. U. Nr 19, poz. 146).
2.
Warunkiem udzielenia kredytu na finansowanie inwestycji jest:
1)
spełnienie warunków przewidzianych w § 12 pkt 1 i 3,
2)
zrealizowanie przez kredytobiorcę na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej jego inwestycji związanej z podjęciem działalności gospodarczej, określonej w pierwszym zezwoleniu na taką działalność, w całości w walucie wymienialnej.
3.
Kredyt na finansowanie inwestycji może być przyznawany do wysokości 30% wartości kosztorysowej inwestycji.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  14.
Szczegółowe warunki udzielania i spłaty kredytów oraz kontroli prawidłowości ich wykorzystania przez kredytobiorców ustala instrukcja Banku Polska Kasa Opieki S.A.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Rozporządzenie utrzymane w mocy zgodnie z art. 121. ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21).

Z dniem 1 stycznia 1990 r. nin. rozporządzenie traci moc w zakresie dotyczącym oprocentowania i umarzania kredytów, o których mowa w art. 121 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1989 r. - Prawo bankowe (Dz.U.89.4.21), w odniesieniu do nowo zawieranych umów, zgodnie z art. 5 ust. 2 ustawy z dnia 28 grudnia 1989 r. o uporządkowaniu stosunków kredytowych (Dz.U.89.74.440).

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.43.281

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Ogólne zasady udzielania kredytów przedsiębiorstwom zagranicznym i przedsiębiorstwom z udziałem zagranicznym.
Data aktu: 24/12/1982
Data ogłoszenia: 29/12/1982
Data wejścia w życie: 29/12/1982