Zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA FINANSÓW
z dnia 13 stycznia 1982 r.
w sprawie zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy.

Na podstawie art. 9 pkt 4 ustawy z dnia 19 grudnia 1980 r. o zobowiązaniach podatkowych (Dz. U. Nr 27, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego nie będący jednostkami gospodarki uspołecznionej są obowiązani wpłacać zaliczki na podatki obrotowy lub dochodowy albo łącznie na oba te podatki na zasadach określonych w rozporządzeniu.
2. 
Przepis ust. 1 nie dotyczy podatników opłacających z mocy szczególnych przepisów podatki obrotowy i dochodowy w formach zryczałtowanych w zakresie objętym tymi formami opodatkowania.
§  2. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 1 ust. 1, jeżeli:
1)
prowadzą księgi, w których ewidencjonowany jest pełny obrót,
2)
osiągają obroty i dochody ze źródeł powstałych w ciągu roku podatkowego lub ze źródeł sezonowych,
3)
osiągają obroty i dochody nieperiodyczne,
4)
są osobami prawnymi wymienionymi w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 16 grudnia 1972 r. o podatku dochodowym (Dz. U. Nr 53, poz. 339 z późniejszymi zmianami),

wpłacają po upływie każdego miesiące kalendarzowego zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości tych podatków przypadających od obrotu i dochodu osiągniętego w tym miesiącu.

2. 
Zaliczki na podatek dochodowy, z wyjątkiem zaliczek od dochodów nieperiodycznych lub ze źródeł sezonowych, oblicza się stosując do dochodu za dany miesiąc stopę procentową podatku odpowiadającą temu dochodowi obliczonemu w stosunku rocznym.
3. 
Zaliczki na podatek dochodowy od dochodów nieperiodycznych lub ze źródeł sezonowych oblicza się w wysokości różnicy pomiędzy kwotą podatku przypadającego od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek za miesiące ubiegłe.
4. 
O prowadzeniu w danym roku podatkowym ksiąg, w których ewidencjonowany będzie pełny obrót (ust. 1 pkt 1), podatnik składa oświadczenie przy zgłaszaniu obowiązku podatkowego na ten rok.
§  3. 
Podatnicy, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 4, jeżeli nie osiągają dochodów ze źródeł przychodów podlegających podatkowi obrotowemu, obowiązani są do wpłacania zaliczek na podatek dochodowy poczynając od miesiąca, w którym dochody zostały zużyte w sposób wyłączający zwolnienie od podatku dochodowego. W tym wypadku równocześnie powstaje obowiązek wpłacenia zaliczek na podatek dochodowy w odniesieniu do miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym ze względu na sposób zużycia dochodów nastąpiła utrata zwolnienia od podatku dochodowego.
§  4. 
1. 
Podatnicy, o których mowa w § 1 ust. 1, nie wymienieni w § 2, wpłacają po upływie każdego miesiąca kalendarzowego zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za ten miesiąc w wysokości 1/12 wymiaru tych podatków, ustalonego za ubiegły rok podatkowy. Jeżeli wymiar tych podatków za ubiegły rok podatkowy nie obejmuje pełnego okresu dwunastu miesięcy, za podstawę do ustalenia zaliczek przyjmuje się podatki obrotowy i dochodowy, przypadające od obrotu i dochodu obliczonego w stosunku rocznym.
2. 
Do czasu doręczenia decyzji ustalającej wymiar podatków obrotowego i dochodowego za ubiegły rok podatkowy podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są wpłacać zaliczki w wysokości ustalonej za miesiąc grudzień ubiegłego roku. Jeżeli wpłacone w tej wysokości zaliczki okażą się niższe od kwoty przypadającej do wpłacenia w myśl ust. 1, powstałą różnicę w zaliczkach, których termin płatności upłynął (§ 5 ust. 1 pkt 2), podatnicy obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji ustalającej podatki za rok ubiegły.
§  5. 
1. 
Zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za dany miesiąc płatne są bez wezwania na rachunek właściwego budżetu w terminach:
1)
do dnia 15 następnego miesiąca - przez podatników, o których mowa w § 2 i 3,
2)
do dnia 12 następnego miesiąca, z zastrzeżeniem ust. 2 - przez podatników, o których mowa w § 4.
2. 
Podatnicy, o których mowa w § 4, wpłacają zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy za miesiąc grudzień roku podatkowego w terminie do dnia 28 grudnia tego roku.
3. 
Podatnicy, o których mowa w § 2 i 3, obowiązani są w terminach płatności zaliczek składać organowi podatkowemu właściwemu w sprawach podatków obrotowego i dochodowego należnych od osób fizycznych i osób prawnych nie będących jednostkami gospodarki uspołecznionej, zwanego dalej "organem podatkowym", deklaracje według ustalonego wzoru.
§  6. 
1. 
Jeżeli z materiałów, jakimi rozporządza organ podatkowy, wynika, że u określonych podatników opłacających zaliczki według zasad przewidzianych w § 4 nastąpił lub nastąpi w porównaniu z rokiem ubiegłym wzrost działalności zarobkowej powodujący wzrost obrotów i dochodów albo gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ ten ustala dla tych podatników wysokość zaliczek indywidualnie w kwotach uwzględniających te okoliczności i doręcza podatnikom decyzje równocześnie z decyzjami ustalającymi podatki obrotowy i dochodowy za ubiegły rok. Różnicę pomiędzy wynikającą z decyzji kwotą zaliczek, których termin płatności upłynął, a kwotą zaliczek obliczoną na podstawie zaliczki za miesiąc grudzień ubiegłego roku podatnicy ci obowiązani są wpłacić w terminie dwóch tygodni od daty doręczenia decyzji.
2. 
Jeżeli rozmiar działalności zarobkowej podatnika uległ w ciągu roku podatkowego znacznej zmianie, a ustalone według zasad określonych w ust. 1 i § 4 zaliczki są niewspółmierne w stosunku do faktycznie osiąganych obrotów i dochodów, lub gdy zachodzą inne uzasadnione przyczyny, organ podatkowy może, z urzędu lub na wniosek podatnika, zmienić wysokość zaliczek, nie więcej jednak niż dwa razy w ciągu roku podatkowego. Decyzja zmieniająca wysokość zaliczek powinna określać miesiąc, od którego zmiana obowiązuje.
3. 
Organ podatkowy może, z urzędu lub na wniosek podatnika, obniżyć wysokość zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy za miesiące, w których podatnik wykonuje świadczenia na eksport. O zaprzestaniu wykonywania świadczeń na eksport podatnik obowiązany jest powiadomić organ podatkowy w terminie do końca miesiąca, w którym zaprzestał wykonywania tych świadczeń.
§  7. 
W razie zgłoszenia przez podatnika przerwy w wykonywaniu działalności kwotę zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy, ustalonych według zasad określonych w § 4 i 6, obniża się o 1/30 miesięcznej kwoty zaliczek za każdy dzień przerwy, trwającej nieprzerwanie co najmniej 10 dni. Nie uwzględnia się czasowych przerw w wykonywania działalności, które zostały uwzględnione przy ustalaniu wymiaru podatków obrotowego i dochodowego za rok ubiegły lub przy ustalaniu zaliczek według zasad określonych w § 6.
§  8. 
1. 
W razie likwidacji działalności zarobkowej w rozumieniu przepisów o podatku obrotowym podatnicy, o których mowa w § 1 ust. 1, obowiązani są w terminie jednego tygodnia od dnia likwidacji złożyć organowi podatkowemu deklarację o obrocie i dochodzie za okres od początku roku podatkowego do dnia likwidacji, z uwzględnieniem obrotu i dochodu z likwidacji działalności. Do deklaracji należy dołączyć jeden egzemplarz spisu remanentu towarów według cen rynkowych (sprzedażnych).
2. 
Podatnicy, o których mowa w ust. 1, obowiązani są w terminie złożenia deklaracji o obrocie i dochodzie uiścić dopłatę do zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości różnicy między kwotą tych podatków przypadającą od deklarowanego obrotu i dochodu a sumą zaliczek należnych w myśl przepisów § 2-4 i 6.
§  9. 
Podatnicy podatków obrotowego i dochodowego, którzy zgodnie z odrębnymi przepisami złożyli zeznania o obrocie i dochodzie za dany rok podatkowy, obowiązani są w terminie przewidzianym do złożenia tych zeznań uiścić dopłatę do zaliczek na podatki obrotowy i dochodowy w wysokości różnicy pomiędzy kwotą tych podatków przypadającą od obrotu i dochodu podanego w zeznaniu a sumą zaliczek należnych w myśl przepisów § 2-8.
§  10. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia i ma zastosowanie do zaliczek należnych od początku roku podatkowego 1982.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.4.29

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zaliczki na podatki obrotowy i dochodowy.
Data aktu: 13/01/1982
Data ogłoszenia: 08/02/1982
Data wejścia w życie: 08/02/1982, 01/01/1982