Szczegółowe zasady nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy", tryb przedstawiania wniosków o nadanie odznaki, ustalenie wzoru odznaki oraz trybu jej wręczania i sposobu noszenia.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 8 listopada 1982 r.
w sprawie szczegółowych zasad nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy", trybu przedstawiania wniosków o nadanie odznaki, ustalenia wzoru odznaki oraz trybu jej wręczania i sposobu noszenia.

Na podstawie art. 31 ust. 4 ustawy z dnia 16 września 1982 r. o pracownikach urzędów państwowych (Dz. U. Nr 31, poz. 214) zarządza się, co następuje:
§  1.
Nadanie urzędnikowi państwowemu odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy", zwanej dalej "odznaką", za osiągnięcia w pracy zawodowej jest uznaniem jego zasług położonych w realizacji zadań administracji państwowej.
§  2.
Wnioski o nadanie odznaki zgłaszają właściwi ministrowie, kierownicy urzędów centralnych, wojewodowie i prezydenci miast stopnia wojewódzkiego oraz w stosunku do:
1)
pracowników Kancelarii Sejmu - Szef Kancelarii Sejmu,
2)
pracowników Kancelarii Rady Państwa - Szef Kancelarii Rady Państwa,
3)
kuratorów zawodowych i komorników - Minister Sprawiedliwości,
4)
pracowników Państwowej Inspekcji Pracy - Główny Inspektor Pracy,
5)
pracowników organów kontroli publikacji i widowisk - Prezes Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk,
6)
pracowników administracyjnych, pomocniczych, technicznych i obsługi:
a)
Sądu Najwyższego - Pierwszy Prezes Sądu Najwyższego,
b)
innych sądów oraz biur notarialnych - Minister Sprawiedliwości,
c)
Prokuratury Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Prokurator Generalny Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
d)
Państwowego Arbitrażu Gospodarczego - Prezes Państwowego Arbitrażu Gospodarczego.
§  3.
Wniosek o nadanie odznaki powinien zawierać uzasadnienie określające szczegółowo zasługi urzędnika państwowego, o których mowa w § 1, oraz opinię przedstawicielstwa pracowniczego.
§  4.
Wnioski o nadanie odznaki należy przedstawiać organowi właściwemu do jej nadania najpóźniej na 2 miesiące przed terminem nadania.
§  5.
1.
Odznaka ma kształt krążka o średnicy 33 mm, wykonanego z metalu koloru złotego; na licowej stronie odznaki na obrzeżu znajdują się stylizowane liście laurowe, a w środku rysunek konturowy mapy Polski, w górnej części koloru białego, w dolnej czerwonego. Pośrodku mapy znajduje się złocony napis "PRL". Na odwrotnej stronie odznaki umieszczony jest napis "Zasłużony Pracownik Państwowy PRL". Odznaka zawieszona jest na wstążce, której środkowa część jest koloru białego, boczne zaś koloru czerwonego.
2.
Wzór odznaki określa załącznik do rozporządzenia.
§  6.
1.
Odznakę nadaje się z okazji Święta Pracy, Święta Odrodzenia Polski, przejścia na emeryturę oraz w związku z jubileuszem pracy.
2.
Osobie odznacznej wręcza się dokument stwierdzający nadanie odznaki.
§  7.
Odznakę wręcza zgłaszający wniosek o jej nadanie lub osoba przez niego upoważniona.
§  8.
Odznakę nosi się na lewej stronie piersi.
§  9.
Ewidencję osób wyróżnionych odznaką prowadzi Urząd Rady Ministrów.
§  10.
Nadanie odznaki odnotowuje się w aktach osobowych urzędnika.
§  11.
Traci moc zarządzenie nr 29 Prezesa Rady Ministrów z dnia 16 kwietnia 1975 r. w sprawie trybu nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy" oraz ustalenia jej wzoru i sposobu noszenia (Monitor Polski Nr 13, poz. 72 i Nr 22, poz. 138).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1983 r.

ZAŁĄCZNIK

WZÓR ODZNAKI "ZASŁUŻONY PRACOWNIK PAŃSTWOWY"

(pominięty)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1982.39.262

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady nadawania odznaki honorowej "Zasłużony Pracownik Państwowy", tryb przedstawiania wniosków o nadanie odznaki, ustalenie wzoru odznaki oraz trybu jej wręczania i sposobu noszenia.
Data aktu: 08/11/1982
Data ogłoszenia: 16/12/1982
Data wejścia w życie: 01/01/1983