Postępowanie dotyczące rejestracji związków zawodowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 15 października 1982 r.
w sprawie postępowania dotyczącego rejestracji związków zawodowych.

Na podstawie art. 19 ust. 6 ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rejestr związków zawodowych, zwany dalej "rejestrem", dla organizacji związkowych, zwanych dalej "związkami", tworzonych na podstawie przepisów ustawy z dnia 8 października 1982 r. o związkach zawodowych (Dz. U. Nr 32, poz. 216) prowadzą:
1)
dla organizacji związkowych w zakładach pracy - właściwe miejscowo sądy wojewódzkie,
2)
dla ogólnokrajowych organizacji związkowych oraz dla zrzeszeń i organizacji międzyzwiązkowych - Sąd Wojewódzki w Warszawie.
§  2.
Rejestr składa się z trzech działów:
1)
dział A, do którego wpisuje się zakładowe organizacje związkowe,
2)
dział B, do którego wpisuje się ogólnokrajowe organizacje związkowe,
3)
dział C, do którego wpisuje się zrzeszenia i organizacje międzyzwiązkowe.
§  3.
Dla każdego działu rejestru prowadzi się oddzielną księgę rejestrową według wzoru ustalonego przez Ministra Sprawiedliwości.
§  4.
Dla każdego związku prowadzi się oddzielne akta rejestrowe obejmujące dokumenty dotyczące postępowania rejestracyjnego i dokumenty stanowiące podstawę wpisu do rejestru.
§  5.
Do rejestru wpisuje się w odrębnych rubrykach:
1)
nazwę związku i jego siedzibę,
2)
podmiotowy i terytorialny zakres działalności związku,
3)
imiona i nazwiska osób wchodzących w skład organu uprawnionego do reprezentowania związku,
4)
wzmiankę o złożeniu statutu i wprowadzanych do statutu zmianach,
5)
wzmiankę o treści postanowienia sądu wydanego w razie stwierdzenia, że związek prowadzi działalność sprzeczną z prawem,
6)
wzmiankę o wykreśleniu związku z rejestru i uwagi.
§  6.
Wniosek o wpis do rejestru składa na piśmie organ uprawniony do reprezentowania związku.
§  7.
1.
Wniosek o zarejestrowanie związku powinien zawierać nazwę związku i jego siedzibę, informację o liczbie założycieli oraz podpisy członków komitetu założycielskiego lub osób upoważnionych przez komitet do dokonania czynności związanych z rejestracją.
2.
Do wniosku, o którym mowa w ust. 1, dołącza się:
1)
uchwałę o założeniu związku,
2)
wykaz osób wchodzących w skład komitetu założycielskiego zawierający imiona i nazwiska, miejsca zamieszkania oraz podpisy tych osób,
3)
statut w dwóch egzemplarzach ze wskazaniem daty jego uchwalenia.
§  8.
1.
Wniosek o wykreślenie, zmianę lub uzupełnienie wpisów w rejestrze powinien zawierać dane potrzebne do uzupełnienia poszczególnych rubryk rejestru. Do wniosku dołącza się dokumenty stanowiące podstawę wpisu.
2.
Związek ma obowiązek złożyć wniosek o wpis do rejestru osób wybranych zgodnie ze statutem do organu uprawnionego do reprezentowania związku w terminie 14 dni od daty wyboru. Wniosek powinien zawierać imiona i nazwiska osób wybranych do tego organu, ich miejsca zamieszkania oraz funkcję pełnioną w tym organie.
§  9.
Sąd powinien pouczyć wnioskodawcę o ujawnionych wadach i brakach w składanych pismach i wnioskach oraz o przeszkodach mogących mieć wpływ na sprawność postępowania lub na merytoryczne rozstrzygnięcie sprawy.
§  10.
1.
Jeżeli wniosek ma braki lub wady, które dadzą się usunąć, sąd wydaje postanowienie o wezwaniu do ich usunięcia i wyznacza w tym celu stosowny termin.
2.
Jeżeli wnioskodawca nie usunie braków lub wad w wyznaczonym terminie, sąd odmówi wpisu do rejestru.
§  11.
Podstawą postanowienia zarządzającego wpis do rejestru są wyłącznie dokumenty złożone do akt rejestrowych. W postanowieniu zarządzającym wpis do rejestru sąd określa dosłowną treść wpisu oraz rubrykę rejestru, do której wpis ma być dokonany.
§  12.
Sąd nie może zarządzić wpisu do rejestru, jeżeli wpis ten musiałby ulec wykreśleniu w świetle treści złożonego wniosku lub z innych przyczyn byłby niezgodny z obowiązującymi przepisami lub faktycznym stanem rzeczy.
§  13.
We wniosku o wpis do rejestru wzmianki o zmianie statutu powinno być zamieszczone zawiadomienie sądu o powziętych decyzjach i postanowieniach - na podstawie nowego statutu - ze wskazaniem ich treści i daty powzięcia. Wzmiankę o treści tego zawiadomienia wpisuje się w rubryce "uwagi".
§  14.
O powzięciu wiadomości, która może uzasadniać wykreślenie związku z rejestru, czyni się wzmiankę w rubryce "uwagi". Treść tej wzmianki może opierać się na okolicznościach, które doszły do wiadomości sądu w drodze urzędowej lub są powszechnie znane. W razie potrzeby sąd zażąda wyjaśnień co do okoliczności uzasadniających wykreślenie związku z rejestru.
§  15.
Postanowienia zarządzające wpis do rejestru sąd uzasadnia tylko na wniosek.
§  16.
Przepisy dotyczące wpisu w poszczególnych rubrykach rejestru stosuje się odpowiednio do wykreślenia wpisów w tych rubrykach.
§  17.
Postanowienia zarządzające wpis do rejestru, z zastrzeżeniem przepisu § 18, podlegają natychmiastowemu wykonaniu z urzędu.
§  18.
Wpis o wykreśleniu związku z rejestru następuje na podstawie prawomocnego postanowienia zarządzającego wykreślenie.
§  19.
Rejestr może przeglądać każdy pod nadzorem sekretarza sądowego. Zaświadczenia, odpisy i wyciągi z rejestru są wydawane osobie, która wykaże interes prawny w ich uzyskaniu.
§  20.
Przepisy rozporządzenia nie naruszają uchwały Rady Państwa z dnia 12 października 1982 r. w sprawie zasad i sposobu tworzenia organizacji związkowych w zakładach pracy (Dz. U. Nr 34, poz. 222).
§  21.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Prezydent podpisał nowelizację kodeksu pracy o substancjach reprotoksycznych

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację kodeksu pracy dotyczącą ochrony pracowników przed substancjami reprotoksycznymi, które są szkodliwe m.in. dla płodności i funkcji seksualnych - przekazało w czwartek biuro prasowe kancelarii prezydenta. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Od 1 grudnia wakacje składkowe dla przedsiębiorców

Nowelizacja ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw z 9 maja 2024 roku przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku. Niewpłacone składki będą finansowane z budżetu państwa w ramach dotacji do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Nowe przepisy wejdą w życie 1 listopada, a pierwsi przedsiębiorcy będą mogli z nich skorzystać w grudniu.

Grażyna J. Leśniak 13.06.2024
Ustawa powołująca program "Aktywny Rodzic" już w Dzienniku Ustaw

Ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic" została opublikowana 12 czerwca. Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. O wyborze świadczenia zdecydują sami rodzice, choć pierwsze dwa nie będą dla wszystkich. Wnioski będzie można składać od 1 października.

Agnieszka Matłacz 13.06.2024
Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024