Zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i trybu postępowania w tych sprawach.

Na podstawie art. 10 ust. 1 i 3, art. 11 ust. 3 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz w związku z art. 52 ust. 1 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Na czas obowiązywania stanu wojennego ze względu na bezpieczeństwo państwa, stosownie do postanowień uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia stanu wojennego na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których został wprowadzony ten stan, wprowadza się obowiązek:
1)
uprzedniego uzyskania zezwolenia na zmianę miejsca pobytu stałego i pobytu czasowego polegającego na przeniesieniu się do innej miejscowości,
2)
zameldowania się przed upływem 12 godzin od chwili przybycia do określonej miejscowości.
2.
Obowiązki, o których mowa w ust. 1, dotyczą obywateli polskich i cudzoziemców przebywających na obszarze lub przybywających na obszar, na którym został wprowadzony stan wojenny.
§  2.
1.
Zezwolenie na zmianę miejsca pobytu, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, zwane dalej "zezwoleniem", wydaje się w formie decyzji, której wzór określa załącznik do rozporządzenia, terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego właściwy ze względu na dotychczasowe miejsce pobytu stałego albo pobytu czasowego osoby zamierzającej zmienić miejsce pobytu.
2.
Osoby udające się do strefy nadgranicznej są obowiązane ponadto uzyskać przed opuszczeniem dotychczasowego miejsca pobytu lub niezwłocznie po przybyciu do tej strefy zezwolenie:
1)
na pobyt stały - wydane przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
na pobyt czasowy - wydane przez kierownika jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej,

- właściwych ze względu na zamierzone miejsce pobytu.

3.
Decyzje, o których mowa w ust. 1 i 2, wydaje się bez uzasadnienia; od decyzji odwołanie nie przysługuje.
§  3.
1.
Zezwolenie wydaje się na pisemny, umotywowany wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Osoby zatrudnione w uspołecznionych zakładach pracy, zamierzające zmienić miejsce pobytu, są obowiązane uzyskać zgodę kierownika tego zakładu wyrażoną na wniosku, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
Od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na zmianę miejsca pobytu, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 1, oraz na pobyt w strefie nadgranicznej - zwalnia się:
1)
posłów do Sejmu PRL i radnych rad narodowych stopnia wojewódzkiego,
2)
członków naczelnych i wojewódzkich władz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, Zjednoczonego Stronnictwa Ludowego oraz Stronnictwa Demokratycznego,
3)
członków Rady Ministrów i podsekretarzy stanu,
4)
pracowników Najwyższej Izby Kontroli wykonujących lub nadzorujących czynności kontrolne,
5)
kierowników centralnych urzędów i instytucji państwowych oraz ich zastępców,
6)
wojewodów i wicewojewodów (równorzędnych),
7)
sędziów i prokuratorów,
8)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
9)
funkcjonariuszy resortu spraw wewnętrznych,
10)
funkcjonariuszy służby więziennej,
11)
osób dojeżdżających do miejsca pracy, posiadających ważną legitymację służbową lub zaświadczenie wydane przez kierownika zakładu pracy,
12)
pracowników udających się w podróż służbową na podstawie polecenia wyjazdu służbowego wystawionego przez kierownika uspołecznionego zakładu pracy,
13)
osoby powracające do miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego w ciągu 24 godzin od dnia wydania rozporządzenia.
§  5.
Obowiązku meldunkowego, o którym mowa w § 1 ust. 1 pkt 2, dokonuje się w urzędzie terenowego organu administracji państwowej stopnia podstawowego, w zakładzie hotelarskim albo w zakładzie udzielającym pomieszczenia w związku z pracą, nauką, leczeniem lub opieką społeczną, właściwym ze względu na miejsce pobytu.
§  6.
1.
Przy zameldowaniu na pobyt stały lub pobyt czasowy należy przedstawić:
1)
dokument stwierdzający tożsamość,
2)
zezwolenie na zmianę miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego,
3)
dokument stwierdzający zajmowanie stanowiska lub wykonywanie funkcji, pełnienie służby albo polecenie wyjazdu służbowego w odniesieniu do osób, o których mowa w § 4,
4)
potwierdzenie wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego w razie zameldowania na pobyt stały.
2.
W szczególnie uzasadnionych wypadkach można dokonać zameldowania na pobyt stały bez przedstawienia potwierdzenia wymeldowania z poprzedniego miejsca pobytu stałego.
3.
Zgłoszenie danych wymaganych do zameldowania i wymeldowania następuje przez wypełnienie i podpisanie dotychczas stosowanych formularzy.
§  7.
1.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, dokonując zameldowania lub wymeldowania z miejsca pobytu stałego, potwierdza ten fakt w dokumencie stwierdzającym tożsamość.
2.
Osobom dokonującym zameldowania na pobyt czasowy wydaje się potwierdzenie zameldowania na dotychczas stosowanym formularzu.
§  8.
1.
Rozporządzenie nie narusza przepisów rozporządzenia Ministrów Obrony Narodowej i Spraw Wewnętrznych z dnia 11 lutego 1980 r. w sprawie wojskowego obowiązku meldunkowego oraz zezwoleń na pobyt czasowy za granicą i zezwoleń na zmianę miejsca pobytu przez osoby podlegające obowiązkowi służby wojskowej (Dz. U. Nr 6, poz. 14).
2.
W sprawach nie uregulowanych w rozporządzeniu stosuje się odpowiednio przepisy ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) oraz rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 20 września 1974 r. w sprawie wykonywania obowiązku meldunkowego i prowadzenia ewidencji ludności (Dz. U. Nr 33, poz. 196), a w sprawach pobytu w strefie nadgranicznej - przepisy dekretu z dnia 23 marca 1956 r. o ochronie granic państwowych (Dz. U. Nr 9, poz. 51 z późniejszymi zmianami) oraz uchwały nr 544 Rady Ministrów z dnia 28 sierpnia 1956 r. w sprawie znaków granicznych, utrzymywania przejść granicznych oraz zamieszkania i pobytu w strefie nadgranicznej (Monitor Polski Nr 71, poz. 861 z późniejszymi zmianami).
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

ZAŁĄCZNIK

DECYZJA

.............................

Nazwa i adres organu

Na podstawie § 2 rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych

z dnia 12 grudnia 1981 r. w sprawie zezwoleń na zmianę miejsca

pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasad i

trybu postępowania w tych sprawach (Dz. U. Nr 29, poz. 164)

- zezwalam - odmawiam udzielenia zezwolenia

...........................................................

(wymienić komu)

na zmianę miejsca pobytu z m. .............................

do m. ....... w czasie od ............. do ................

Decyzja niniejsza jest ostateczna.

...............................

(podpis z podaniem imienia,

nazwiska i stanowiska

służbowego)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.29.164

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zezwolenia na zmianę miejsca pobytu w czasie obowiązywania stanu wojennego oraz zasady i tryb postępowania w tych sprawach.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 14/12/1981, 13/12/1981