Obowiązek złożenia do depozytu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz zakaz noszenia przedmiotów i narzędzi, których używanie może zagrażać porządkowi publicznemu.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 grudnia 1981 r.
w sprawie obowiązku złożenia do depozytu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz zakazu noszenia przedmiotów i narzędzi, których używanie może zagrażać porządkowi publicznemu.

Na podstawie art. 21 dekretu z dnia 12 grudnia 1981 r. o stanie wojennym (Dz. U. Nr 29, poz. 154) oraz art. 15 ust. 1 i art. 32 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o broni, amunicji i materiałach wybuchowych (Dz. U. Nr 6, poz. 43) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Zobowiązuje się osoby fizyczne posiadające wszelkiego rodzaju broń palną (krótką, myśliwską, sportową, pistolety sygnałowe) oraz amunicję do tej broni, a także materiały wybuchowe - do złożenia tej broni, amunicji i materiałów na swój koszt do depozytu w najbliższej komendzie (posterunku) Milicji Obywatelskiej w terminie 24 godzin od daty wejścia w życie rozporządzenia.
2.
Obowiązek złożenia do depozytu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych dotyczy również urzędów, instytucji, zakładów, przedsiębiorstw, szkół i jednostek organizacyjnych organizacji społecznych dysponujących tą bronią, amunicją lub materiałami.
3.
Kierownicy jednostek, o których mowa w ust. 2, ustalają w terminie określonym w ust. 1 z komendantami właściwych miejscowo jednostek rejonowych Milicji Obywatelskiej sposób i miejsce złożenia do depozytu posiadanej broni i amunicji.
§  2.
Przepisy § 1 ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do:
1)
żołnierzy w czynnej służbie wojskowej,
2)
funkcjonariuszy Milicji Obywatelskiej,
3)
osób fizycznych oraz członków (funkcjonariuszy, pracowników) formacji i organizacji powołanych do ochrony porządku publicznego lub mienia społecznego - którym pozwolenie na broń palną zostało wydane na podstawie odrębnej decyzji Ministra Spraw Wewnętrznych lub organów Milicji Obywatelskiej przez niego upoważnionych,
4)
jednostek gospodarki uspołecznionej, w części dotyczącej materiałów wybuchowych posiadanych do celów przemysłowych oraz eksploatacji rolnej i leśnej.
§  3.
Komendant jednostki rejonowej Milicji Obywatelskiej, przyjmując broń palną lub amunicję albo materiały wybuchowe do depozytu, wystawia pokwitowanie określające rodzaj przyjętej broni, amunicji i materiałów wybuchowych, ilość, numer broni oraz dane stwierdzające tożsamość osoby składającej do depozytu, a w stosunku do jednostek, o których mowa w § 1 ust. 2, nazwę jednostki i adres jej siedziby.
§  4.
Zakazuje się noszenia wszelkiego rodzaju broni białej, a także wiatrówek, straszaków, pistoletów gazowych oraz innych podobnych przedmiotów i narzędzi, których używanie może zagrażać porządkowi publicznemu.
§  5.
1.
W razie niezłożenia posiadanej broni palnej, amunicji lub materiałów wybuchowych do depozytu w oznaczonym czasie i miejscu, funkcjonariusze Milicji Obywatelskiej przyjmują tę broń, amunicję lub materiały wybuchowe do depozytu w trybie właściwych przepisów ustawy z dnia 17 czerwca 1966 r o postępowaniu egzekucyjnym w administracji (Dz. U. Nr 24, poz. 151 z późniejszymi zmianami).
2.
Bezprawne posiadanie broni palnej, amunicji lub materiałów wybuchowych po dniu wejścia w życie rozporządzenia stanowi przestępstwo określone w przepisach karnych.
§  6.
Przepisy rozporządzenia stosuje się w czasie obowiązywania stanu wojennego na całym terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej albo w granicach jednostek podziału administracyjnego państwa, w których stan wojenny został wprowadzony, stosownie do postanowień uchwały Rady Państwa w sprawie wprowadzenia tego stanu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia wprowadzenia stanu wojennego.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.29.163

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Obowiązek złożenia do depozytu broni palnej, amunicji i materiałów wybuchowych oraz zakaz noszenia przedmiotów i narzędzi, których używanie może zagrażać porządkowi publicznemu.
Data aktu: 12/12/1981
Data ogłoszenia: 14/12/1981
Data wejścia w życie: 14/12/1981, 13/12/1981