Organizacja i zadania gminnej służby rolnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 24 sierpnia 1981 r.
w sprawie organizacji i zadań gminnej służby rolnej.

Na podstawie art. 96 ust. 1 pkt 2 i art. 97 pkt 2 ustawy z dnia 25 stycznia 1958 r. o radach narodowych (Dz. U. z 1975 r. Nr 26, poz. 139, z 1977 r. Nr 11, poz. 44 i z 1978 r. Nr 14, poz. 61 i Nr 31, poz. 130 oraz z 1980 r. Nr 4, poz. 8) zarządza się, co następuje:
§  1.
Gminną służbę rolną stanowią zatrudnieni w urzędzie gminy kierownik gminnej służby rolnej, starsi inspektorzy, inspektorzy, młodsi inspektorzy, starsi referenci oraz referenci odpowiednich specjalności.
§  2.
Wojewoda określa liczbę pracowników gminnej służby rolnej zatrudnionych w poszczególnych urzędach gmin.
§  3.
Do gminnej służby rolnej należy realizacja zadań naczelnika gminy w dziedzinie rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa, a w szczególności:
1)
opracowywanie planów społeczno-gospodarczych dotyczących rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa, budownictwa wiejskiego oraz organizowanie ich wykonania,
2)
kontrola rolniczego użytkowania gruntów rolnych, w tym gruntów i nieruchomości Państwowego Funduszu Ziemi,
3)
załatwianie spraw z zakresu:
a)
produkcji roślinnej i zwierzęcej,
b)
skupu i przetwórstwa rolno-spożywczego,
c)
ochrony i rekultywacji gruntów,
d)
regulowania własności gospodarstw rolnych, obrotu nieruchomościami rolnymi oraz przejmowania gospodarstw rolnych na własność Państwa (w zakresie określonym odrębnymi przepisami),
e)
korzystania z wód i gruntów przyległych do wód, wykonywania, utrzymania i eksploatacji urządzeń wodnych oraz opłat, odszkodowań i należności z tego tytułu, a także nadzorowania działalności spółek wodnych,
f)
ewidencji gruntów i numeracji porządkowej nieruchomości, rozgraniczania i podziału nieruchomości rolnych i leśnych oraz wykonywania usług geodezyjnych, dokumentacyjnych i kartograficznych,
g)
gospodarki leśnej w lasach nie stanowiących własności Państwa, zadrzewień oraz łowiectwa, z zastrzeżeniem właściwości innych organów i jednostek, wynikającej z odrębnych przepisów,
h)
budownictwa wiejskiego,
4)
współdziałanie z organizacjami rolniczymi, spółdzielczymi i samorządowymi, działającymi na terenie gminy.
§  4.
Wojewoda przeniesie w zbiorczym budżecie województwa z działu "administracja" do działu "rolnictwo" etaty i limity funduszu płac pracowników urzędów gmin, zatrudnionych przy realizacji zadań z dziedziny rolnictwa, gospodarki żywnościowej i leśnictwa.
§  5.
Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o:
1)
gminnej służbie rolnej - rozumie się przez to również służbę rolną terenowych organów administracji państwowej stopnia podstawowego,
2)
wojewodzie - rozumie się przez to również prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego.
§  6.
W części IV wykazu wydziałów (komórek organizacyjnych o innej nazwie) oraz referatów wchodzących w skład urzędów terenowych organów administracji państwowej, stanowiącego załącznik do rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 29 maja 1979 r. w sprawie zasad organizacji urzędów terenowych organów administracji państwowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 14, poz. 92 i z 1980 r. Nr 5, poz. 10 oraz Nr 17, poz. 61), ust. 5 otrzymuje brzmienie:

"5. referat handlu i usług".

§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 listopada 1972 r. w sprawie zasad organizacji, zadań i wynagradzania gminnej służby rolnej (Dz. U. Nr 49, poz. 318).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1981 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024