Regulamin sprawowania kontroli publikacji i widowisk.

UCHWAŁA
RADY PAŃSTWA
z dnia 17 września 1981 r.
w sprawie regulaminu sprawowania kontroli publikacji i widowisk.

Na podstawie art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk (Dz. U. Nr 20, poz. 99) Rada Państwa uchwala, co następuje:
§  1.
Wprowadza się regulamin sprawowania kontroli publikacji i widowisk, stanowiący załącznik do niniejszej uchwały.
§  2.
Uchwała wchodzi w życie z dniem 1 października 1981 r.

ZAŁĄCZNIK

REGULAMIN SPRAWOWANIA KONTROLI PUBLIKACJI I WIDOWISK

§  1.
Ilekroć w niniejszym regulaminie używa się określenia:
1)
Główny Urząd - rozumie się przez to Główny Urząd Kontroli Publikacji i Widowisk;
2)
okręgowy urząd - rozumie się przez to okręgowy urząd kontroli publikacji i widowisk;
3)
ustawa - rozumie się przez to ustawę z dnia 31 lipca 1981 r. o kontroli publikacji i widowisk (Dz. U. Nr 20, poz. 99).
§  2.
Regulamin określa szczegółowy tryb przedstawiania do kontroli i sprawowania kontroli wstępnej gazet, czasopism, publikacji nieperiodycznych, druków akcydensowych, widowisk, audycji radiowych i telewizyjnych, filmów, wystaw i innych przekazów informacji.
§  3.
Występujący o uzyskanie zgody na:
1)
rozpowszechnianie tekstów drukowanych podlegających kontroli wstępnej przedstawia dwa, a na żądanie okręgowego urzędu trzy egzemplarze tekstu w formie odbitki korektorskiej po złamaniu albo dwa egzemplarze maszynopisu wraz ze wszystkimi elementami szaty graficznej i wyposażenia edytorskiego - na których uzyskuje zgodę na wykonanie, oraz przedstawia sześć gotowych egzemplarzy w celu sprawdzenia ich zgodności z zatwierdzonym tekstem odbitki korektorskiej lub maszynopisu, z których jeden egzemplarz podlega zwrotowi z adnotacją o dokonanym sprawdzeniu;
2)
rozpowszechnianie afiszy, prospektów, pocztówek w części zawierającej opracowania kartograficzne - przedstawia do kontroli wstępnej jeden egzemplarz opracowanego projektu;
3)
publiczne wykonanie imprezy artystycznej albo rozrywkowej - przed przystąpieniem do prób przedstawia do kontroli wstępnej dwa egzemplarze tekstu, a za zgodą okręgowego urzędu - scenariusz imprezy; następnie zawiadamia okręgowy urząd o czasie i miejscu próby generalnej lub wystawienia utworu, jeżeli nie jest ono poprzedzone próbą generalną;
4)
rozpowszechnianie informacji nie będących dziennikami i utworów za pomocą radia i telewizji - przedstawia do kontroli wstępnej jeden, a na żądanie okręgowego urzędu dwa egzemplarze scenariusza (konspektu) programu radiowego lub telewizyjnego, a następnie udostępnia przed emisją treść programu przez odtworzenie jego zapisu z taśmy magnetofonowej lub filmowej;
5)
rozpowszechnianie informacji i utworów za pomocą innych urządzeń służących utrwalaniu i odtwarzaniu dźwięku i obrazu - przedstawia do kontroli wstępnej tekst nagrania, a następnie gotowe nagrania w ilościach określonych w § 14 ust. 1;
6)
rozpowszechnianie filmów i innych obrazów świetlnych - przedstawia do kontroli wstępnej kopię roboczą filmu lub obrazu wraz z tekstem dialogów;
7)
rozpowszechnianie eksponatów zgromadzonych na wystawie - przedstawia do kontroli wstępnej scenariusz wystawy oraz udostępnia ostateczny kształt wystawy przed jej otwarciem.
§  4.
1.
O uzyskanie zgody na rozpowszechnianie występuje:
1)
w wypadku gazet, czasopism, biuletynów, programów radiowych i telewizyjnych – redakcja;
2)
w wypadku pozostałych publikacji i nagrań - wydawca;
3)
w wypadku widowisk (wystaw) - organizator widowiska (wystawy).
2.
Wydawca przedstawia do kontroli publikacje nieperiodyczne wraz z pismem, w którym określa: tytuł i autora publikacji (przy tłumaczeniach także nazwisko tłumacza i język oryginału), objętość, format, nakład, technikę wykonania, nazwę zakładu poligraficznego, a także wymienia załączniki dołączone do tekstu.
2a. 1
Wydawca przedstawiając do kontroli publikacje, a także druki, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 8 ustawy, jest obowiązany ponadto załączyć pismo kierownika jednostki organizacyjnej instytucji wymienionej w tym artykule ustawy, stwierdzające, że publikacja jest publikacją naukową lub dydaktyczną tej jednostki organizacyjnej, a druk służy zbieraniu danych dla celów badawczych.
3.
Organizator widowiska (wystawy) przedstawia do kontroli tekst (scenariusz) widowiska (wystawy) wraz z pismem, w którym określa: autora i tytuł tekstu, charakter widowiska (wystawy), czas i miejsce wykonania (ekspozycji).
4.
Redakcja audycji radiowej i telewizyjnej przedstawia do kontroli tekst audycji (zapis na taśmie) wraz z dokumentem emisyjnym, w którym określa: autora i tytuł audycji, datę i godzinę emisji oraz numer programu, w którym audycja będzie emitowana.
§  5.
1.
Jeżeli tekst podlegający kontroli jest napisany w języku obcym, należy dołączyć tłumaczenie na język polski w dwóch egzemplarzach z adnotacją wydawcy, że jest ono zgodne z oryginałem.
2.
Okręgowy urząd może zwolnić wydawcę od obowiązku dołączenia tłumaczenia tekstu na język polski.
§  6.
W razie przedstawienia do kontroli wstępnej gazet i czasopism, w tym jednodniówek, należy przedłożyć do wglądu ważne zezwolenie na ukazywanie się danego periodyku w celu ustalenia zgodności danych zawartych w zezwoleniu z przedkładaną publikacją.
§  7.
1.
W razie przedstawienia do kontroli wstępnej publikacji nieperiodycznych oraz druków akcydensowych należy podać numer pozycji aktualnego planu wydawniczego, zatwierdzonego przez Ministra Kultury i Sztuki, lub datę i numer zezwolenia Ministra Kultury i Sztuki na wydanie określonej pozycji.
2.
Nie wymaga się przedkładania zezwolenia Ministra Kultury i Sztuki w wypadku druków, których nakład nie przekracza 1000 egzemplarzy, a objętość - 16 stron formatu A-5 lub B-5, z wyjątkiem wszelkiego rodzaju kalendarzy i pocztówek, na których wydanie wymagana jest każdorazowo zgoda Ministra Kultury i Sztuki.
§  8.
W razie przedstawienia do kontroli widowisk organizator widowiska przedkłada jednocześnie zezwolenie na prowadzenie działalności artystycznej lub rozrywkowej, wydane przez właściwy organ administracji państwowej do spraw kultury, lub potwierdzenie wcześniejszego zgłoszenia widowiska w tym organie.
§  9.
1.
Teksty przeznaczone do druku, a podlegające kontroli wstępnej, powinny być przedstawione okręgowemu urzędowi, na którego obszarze działania znajduje się siedziba wydawcy albo siedziba zakładu poligraficznego.
2.
Widowiska powinny być przedstawione do kontroli wstępnej okręgowemu urzędowi, na którego obszarze działania widowisko będzie wystawione.
3.
Audycje radiowe i telewizyjne powinny być przedstawione do kontroli wstępnej według właściwości terytorialnej, którą ustala w odrębnym regulaminie Prezes Głównego Urzędu Kontroli Publikacji i Widowisk oraz Prezes Komitetu do Spraw Radia i Telewizji "Polskie Radio i Telewizja".
§  10.
1.
Okręgowy urząd udzielający zgody na rozpowszechnianie umieszcza na skontrolowanych tekstach pieczątkę z adnotacją "zgoda na rozpowszechnianie" oraz datę i podpis pracownika udzielającego zgody.
2.
Jeżeli charakter przedstawionych tekstów lub względy techniczne uniemożliwiają umieszczenie adnotacji, o której mowa w ust. 1, okręgowy urząd udziela zgody na piśmie.
§  11.
Okręgowy urząd odmówi przyjęcia do kontroli publikacji i widowiska, jeżeli nie podlegają one kontroli wstępnej na mocy art. 4 ustawy albo nie zostały spełnione warunki określone w niniejszym regulaminie.
§  12.
1.
Publikacje nie podlegające kontroli wstępnej wydawca przekazuje do zakładu poligraficznego (innego wykonawcy) z pismem, powołując się na przepis art. 4 ustawy.
2.
Zakład poligraficzny (inny wykonawca) odmówi wykonania publikacji nie podlegającej kontroli wstępnej, jeśli publikacja przekazana została przez wydawcę bez pisma, o którym mowa w ust. 1.
3.
Zakład poligraficzny (inny wykonawca) odmówi wykonania publikacji podlegającej kontroli wstępnej, jeżeli wydawca nie przedstawi zgody, o której mowa w § 10.
4.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się w wypadkach, o których mowa w art. 13 ust. 4 ustawy.
5.
W każdej publikacji przeznaczonej do rozpowszechniania na początkowych lub końcowych stronach powinny być zamieszczone dane wydawnicze, określające w szczególności: wydawcę i wykonawcę, wysokość nakładu, rok wydania. Jeżeli publikacja podlega kontroli wstępnej, obok wyżej wymienionych danych należy umieścić symbol udzielającego zgody na rozpowszechnianie.
§  13.
Zaznaczanie ingerencji w tekście drukowanym odbywa się przez umieszczenie w wierszu, w którym zaczynał się usunięty tekst, znaku graficznego [- - - - -], a bezpośrednio po nim, w identycznym nawiasie kwadratowym, tekstu zawierającego informacje o podstawie prawnej tej ingerencji, wskazanej w decyzji organu kontroli. Wyżej wymienione znaki graficzne i tekst informacji o podstawie prawnej ingerencji powinny być wydrukowane identyczną czcionką, jaką był wydrukowany tekst całej publikacji, w której dokonana została ingerencja.
§  14.
1.
Wydawca, redakcja lub zakład poligraficzny (inny wykonawca) dostarcza okręgowemu urzędowi bezpośrednio po wykonaniu pierwszych egzemplarzy:
1)
sześć egzemplarzy publikacji, o których mowa w § 3 pkt 1, z wyjątkiem druków akcydensowych i innych oraz nagrań płytowych i kasetowych, które powinny być dostarczone w dwóch egzemplarzach;
2)
sześć egzemplarzy publikacji, o których mowa w art. 4 ust. 1 pkt 7, 8, 11, 13 i 14 ustawy.
2.
W wypadku publikacji (nagrań) wykonywanych za granicą na zlecenie wydawcy krajowego obowiązek, o którym mowa w ust. 1, spoczywa na wydawcy.
§  15.
Organizator widowiska teatralnego, kabaretowego, cyrkowego oraz imprezy estradowej w wykonaniu art. 13 ust. 6 ustawy dostarcza właściwemu okręgowemu urzędowi kartę bezpłatnego wstępu dla dwóch osób na każdy spektakl danego widowiska.
1 Załącznik § 4 ust. 2a dodany przez § 1 uchwały z dnia 23 lutego 1984 r. (Dz.U.84.14.60) zmieniającej nin. uchwałę z dniem 14 marca 1984 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1981.24.126

Rodzaj: Uchwała
Tytuł: Regulamin sprawowania kontroli publikacji i widowisk.
Data aktu: 17/09/1981
Data ogłoszenia: 30/09/1981
Data wejścia w życie: 01/10/1981