Zm.: rozporządzenie w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 września 1981 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość.

Na podstawie art. 45 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość (Dz. U. z 1974 r. Nr 33, poz. 195 i z 1980 r. Nr 16, poz. 58) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 8 dodaje się pkt 6, 7, 8 i 9 w brzmieniu:

"6) o wykonywaniu zawodu artysty plastyka lub artysty fotografika,

7) o prowadzeniu lub współprowadzeniu gospodarstwa rolnego,

8) o wydaniu wkładki zaopatrzenia,

9) o zameldowaniu na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące i wymeldowaniu z tego pobytu, jeżeli zmiana miejsca pobytu następuje przed upływem okresu zgłoszonego przy zameldowaniu";

2)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. 1. Zakłady pracy dokonują w dokumentach stwierdzających tożsamość wpisów:

1) o dacie przyjęcia do pracy i zwolnienia z pracy pracowników oraz osób pracujących w systemie pracy nakładczej,

2) o dacie zawarcia i rozwiązania umowy agencyjnej albo umowy na warunkach zlecenia z osobą, której powierzono prowadzenie zakładu lub świadczenie usług na zasadach określonych w przepisach szczególnych,

3) o dacie przyjęcia do pracy i zwolnienia z pracy pracowników zatrudnionych w zakładach u osób, o których mowa w pkt 2.

2. Wpisu o dacie przyjęcia do pracy i zwolnienia z pracy osób zatrudnionych:

1) w nie uspołecznionych zakładach pracy posiadających osobowość prawną dokonuje ten zakład pracy,

2) w nie uspołecznionych zakładach pracy oraz przez osoby fizyczne dokonują miejscowe oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, po objęciu tych osób ubezpieczeniem społecznym.

3. Przy przyjęciu do pracy i zwolnieniu z pracy należy przedstawić dokument stwierdzający tożsamość w celu dokonania w nim odpowiedniego wpisu. Osoby zatrudnione w zakładach, o których mowa w ust. 2 pkt 2, przedstawiają dokument właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych po objęciu ich ubezpieczeniem społecznym i po ustaniu tego ubezpieczenia.

4. Jeżeli osoba jest zatrudniona więcej niż w jednym zakładzie pracy, wpisu o zatrudnieniu dokonuje jeden zakład.

5. Wpisu dokonuje się na stronie "Adnotacje o zatrudnieniu" z użyciem stempli, których wzory określa załącznik nr 5 do rozporządzenia.";

3)
dodaje się § 16b, 16c, 16d i 16e w brzmieniu:

"§ 16b. 1. Wpisów o wykonywaniu zawodu artysty plastyka lub artysty fotografika dokonuje się w dowodach osobistych osób:

1) posiadających dyplom ukończenia wyższej szkoły plastycznej,

2) zrzeszonych w Związku Polskich Artystów Plastyków lub Związku Polskich Artystów Fotografików,

3) posiadających zaświadczenie wydane przez Ministerstwo Kultury i Sztuki, stwierdzające wykonywanie zawodu artysty plastyka lub artysty fotografika.

2. Wpisów, o których mowa w ust. 1, dokonuje na wniosek osoby zainteresowanej terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy dla miejsca pobytu stałego osoby zainteresowanej. Wpisu dokonuje się na stronie "Adnotacje urzędowe" z użyciem stempla, którego wzór określa załącznik nr 7 do rozporządzenia.

3. W razie utraty uprawnień do wykonywania zawodu, o którym mowa w ust. 1, należy dowód osobisty przedstawić właściwemu organowi w celu dokonania w nim stosownego wpisu o tym fakcie. Przepis § 16a ust. 3 stosuje się odpowiednio.

§ 16c. 1. Wpisów o prowadzeniu lub współprowadzeniu gospodarstwa rolnego dokonuje na wniosek osoby zainteresowanej terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy dla miejsca położenia gospodarstwa. Wpisu dokonuje się na stronie "Adnotacje urzędowe" z użyciem stempla, którego wzór określa załącznik nr 8 do rozporządzenia.

2. Wpisów o zaprzestaniu prowadzenia lub współprowadzenia gospodarstwa rolnego właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego może dokonać także z urzędu.

§ 16d. Wpisów o wydaniu wkładki zaopatrzenia dokonują zakłady pracy lub terenowe organy administracji państwowej stopnia podstawowego. Wpisów dokonuje się na stronie "Adnotacje urzędowe" z użyciem stempla, którego wzór określa załącznik nr 9 do rozporządzenia.

§ 16e. Wpisów o zameldowaniu i wymeldowaniu z pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące dokonuje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy dla miejsca tego pobytu. Wpisu dokonuje się w rubrykach przeznaczonych na zameldowanie (wymeldowanie), oznaczając okres zameldowania na pobyt czasowy.";

4)
w § 17 po wyrazie "16a" dodaje się wyrazy "16b, 16c, 16d i 16e";
5)
załącznik nr 5 otrzymuje brzmienie ustalone w załączniku do niniejszego rozporządzenia;
6)
dodaje się załączniki nr 7, 8 i 9 w brzmieniu ustalonym w załączniku do niniejszego rozporządzenia.
§  2.
Minister Spraw Wewnętrznych ogłosi w Dzienniku Ustaw jednolity tekst rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 30 sierpnia 1974 r. w sprawie dokumentów stwierdzających tożsamość, z uwzględnieniem zmian wynikających z przepisów ogłoszonych przed dniem wydania jednolitego tekstu, z zastosowaniem nowej, ciągłej numeracji rozdziałów, paragrafów, ustępów i punktów.
§  3.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  5

WZORY STEMPLI DO DOKONYWANIA W DOKUMENTACH STWIERDZAJĄCYCH TOŻSAMOŚĆ WPISÓW O PRZYJĘCIU DO PRACY I ZWOLNIENIU Z PRACY

Nazwa zakładu pracy

(miejscowość)

Przyjęt .... do pracy

dnia ... podpis ....

Nazwa zakładu pracy

(miejscowość)

Zwolnion ..... z pracy

dnia .....podpis .....

Przyjęt ..do pracy dnia...*)

.....................

.....................

.....................

(miejscowość) (podpis)

Zwolnion.... z pracy dnia...*)

.....................

.....................

.....................

(miejscowość) (podpis)

*) Wzory stempli do dokonywania wpisów o przyjęciu do pracy i zwolnieniu z pracy stosowane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, który wpisuje rodzaj zakładu pracy, np. rzemieślniczy, gospodarstwo rolne lub ogrodnicze, instytucja kościelna lub zakonna, zakład handlowy lub gastronomiczny, gospodarstwo domowe lub obsługa prywatnego domu itp.

Wymiary stempli wynoszą 25 X 15 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  7

WZORY STEMPLI DO DOKONYWANIA W DOKUMENTACH STWIERDZAJĄCYCH TOŻSAMOŚĆ WPISÓW O WYKONYWANIU ZAWODU

Nazwa organu administracji państwowej

Wykonuje zawód artysty plastyka

(artysty fotografika) *)

............. ...............

(data) (podpis)

Wpis o wykonywaniu zawodu utracił ważność

............... .................

(data) (podpis)

*) Niepotrzebne skreślić

Wymiary stempli wynoszą 60 X 15 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  8

WZÓR STEMPLA DO DOKONYWANIA W DOKUMENTACH STWIERDZAJĄCYCH TOŻSAMOŚĆ WPISÓW O PROWADZENIU LUB WSPÓŁPROWADZENIU GOSPODARSTWA ROLNEGO

Nazwa organu administracji państwowej

Prowadzi (współprowadzi) *) gospodarstwo rolne w ...............................

(miejscowość, jednostka podziału

administracyjnego kraju stopnia

podstawowego)

............... ...............

(data) (podpis)

*) Niepotrzebne skreślić; przez współprowadzących należy rozumieć małżonka, wstępnych, zstępnych, rodzeństwo, powinowatych w tej samej linii lub stopniu, osobę pozostającą w stosunku przysposobienia oraz jej małżonka, a także osobę pozostającą faktycznie we wspólnym pożyciu pracujące w gospodarstwie rolnym.

Wymiary stempla wynoszą 60 X 30 mm.

ZAŁĄCZNIK Nr  9

WZÓR STEMPLA DO DOKONYWANIA W DOKUMENTACH STWIERDZAJĄCYCH TOŻSAMOŚĆ WPISÓW O WYDANIU WKŁADKI ZAOPATRZENIA

Nazwa zakładu pracy lub organu administracji państwowej Wymiary stempla wynoszą 50 X 20 mm. Stempel składa się z dwóch części rozdzielonych poziomą linią, przebiegającą na wysokości 10 mm.
W dniu ........... wydano ...............*)

wkładek zaopatrzenia.

podpis ................................

*) Wpisuje się liczbę wydanych wkładek.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024