Ustanowienie medalu "Za udział w wojnie obronnej 1939".

USTAWA
z dnia 3 lipca 1981 r.
o ustanowieniu medalu "Za udział w wojnie obronnej 1939". *

Dając wyraz narodowej pamięci o wszystkich żołnierzach Wojska Polskiego i osobach cywilnych, którzy zjednoczeni miłością Ojczyzny ofiarnie i mężnie stawili w 1939 roku czoła niemieckiej agresji, zapoczątkowując walkę narodowowyzwoleńczą, prowadzoną w koalicji antyhitlerowskiej, zakończoną wspólnym zwycięstwem nad niemieckim najeźdźcą, stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Ustanawia się medal "Za udział w wojnie obronnej 1939", jako wyraz uznania dla osób, które brały czynny udział w wojnie obronnej toczonej przez Polskę z niemieckim najeźdźcą w dniach od 1 września do 6 października 1939 r.

Art.  2.
1.
Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" nadawany jest:
1)
żołnierzom regularnych jednostek i oddziałów Wojska Polskiego, Korpusu Ochrony Pogranicza i Straży Granicznej, formacji Obrony Narodowej oraz zakładowych i terenowych oddziałów czynnej obrony przeciwlotniczej;
2)
członkom nieregularnych oddziałów ochotniczych oraz innych oddziałów i grup obronnych;
3)
członkom zmilitaryzowanych formacji pomocniczych;
4)
członkom organizacji szkolnych, drużyn harcerskich i innych organizacji i grup obronnych młodzieży:
5)
pracownikom służb publicznych, zakładów użyteczności publicznej i innych zakładów pracy oraz innym osobom, które włączyły się czynnie do walki obronnej.
2.
Medal nadawany jest obywatelom polskim. Może być nadawany również osobom, które uczestnicząc w wojnie obronnej jako obywatele polscy posiadają w chwili nadania im Medalu obywatelstwo innego państwa.
3.
Medal może być nadawany także obywatelom innych państw, którzy wnieśli istotny wkład do wojny obronnej.
4.
Medal może być nadawany również pośmiertnie.
Art.  3.
1.
Medal "Za udział w wojnie obronnej 1939" nadaje Rada Państwa na wniosek:
1)
Ministra Obrony Narodowej - w odniesieniu do osób pełniących czynną służbę wojskową oraz pracowników cywilnych zatrudnionych w jednostkach organizacyjnych podległych Ministrowi Obrony Narodowej;
2)
Ministra Spraw Zagranicznych - w odniesieniu do obywateli polskich zamieszkałych za granicą oraz obywateli innych państw;
3)
Ministra do Spraw Kombatantów oraz terenowych organów administracji państwowej stopnia wojewódzkiego - w odniesieniu do innych osób niż wymienione w pkt 1, 2 i 4;
4)
Związku Bojowników o Wolność i Demokrację - w odniesieniu do członków tego Związku.
2.
Rada Państwa określi szczegółowy tryb przedstawiania wniosków o nadanie Medalu oraz sposób jego noszenia.
Art.  4.
1.
Odznaką medalu "Za udział w wojnie obronnej 1939" jest okrągły medal o średnicy 40 mm, wykonany ze stopu posrebrzanego - oksydowanego; na licowej stronie medalu znajduje się orzeł według wzoru obowiązującego w Wojsku Polskim w 1939 r. oraz napis "1939"; na odwrotnej stronie medalu znajduje się napis: "Za udział w wojnie obronnej - Ojczyzna", przedzielony skrzyżowanymi mieczami.
2.
Medal nosi się na wstążce szerokości 40 mm, w kolorach białym i amarantowym na szarym tle.
3.
Wzór rysunkowy Medalu zawiera załącznik do ustawy.
Art.  5.

W sprawach nie uregulowanych w niniejszej ustawie stosuje się przepisy ustawy z dnia 17 lutego 1960 r. o orderach i odznaczeniach (Dz. U. Nr 10, poz. 66).

Art.  6.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

(Załącznik do ustawy stanowi oddzielną wkładkę)

*Z dniem 8 maja 1999 roku kończy się nadawanie medalu "Za udział w wojnie obronnej 1939" zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 16 października 1992 r. Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy (Dz.U.92.90.451) w brzmieniu ustalonym przez art. 1 ustawy z dnia 22 czerwca 1995 r. o zmianie ustawy - Przepisy wprowadzające ustawę o orderach i odznaczeniach, uchylające przepisy o tytułach honorowych oraz zmieniające niektóre ustawy (Dz.U.95.83.419).

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024