Zasady tworzenia i zagospodarowania stref ochronnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 września 1980 r.
w sprawie zasad tworzenia i zagospodarowania stref ochronnych.

Na podstawie art. 71 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
Strefę ochronną ustanawia się przez określenie obszaru wokół źródła szkodliwego oddziaływania na środowisko i odpowiednie zagospodarowanie tego obszaru.
§  2.
Strefę ochronną ustanawia się dla obiektów budowlanych lub terenów nieruchomości, które ze względu na swoje przeznaczenie, sposób użytkowania lub wykonywaną działalność szkodliwie oddziałują lub mogą oddziaływać na środowisko, gdy tych oddziaływań nie można wyeliminować lub skutecznie ograniczyć z użyciem środków technicznych.
§  3.
1.
Granice i obszar strefy ochronnej określa się w szczególności:
1)
wokół projektowanego źródła szkodliwego oddziaływania na środowisko - na podstawie obliczeń rozprzestrzeniania się tego oddziaływania,
2)
wokół istniejącego źródła szkodliwego oddziaływania na środowisko - na podstawie pomiarów.
2.
Przy określaniu granic i obszaru strefy ochronnej należy uwzględniać w szczególności:
1)
lokalne warunki klimatyczno-meteorologiczne oraz topograficzne terenu,
2)
rodzaj i wielkość szkodliwego oddziaływania i jego zasięg,
3)
rodzaj stosowanej technologii,
4)
rodzaj i skuteczność stosowanych urządzeń ochronnych,
5)
stan jakości środowiska na terenie objętym szkodliwym oddziaływaniem.
3.
Minister Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska określi w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami szczegółowe zasady wyznaczania granic i obszarów stref ochronnych oraz orientacyjne wskaźniki ich szerokości.
§  4.
Strefy ochronne ustanawiają na wniosek zainteresowanych jednostek organizacyjnych lub z urzędu właściwe terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego w trybie określonym w przepisach prawa budowlanego.
§  5.
Decyzja o ustanowieniu strefy ochronnej może być zmieniona z urzędu lub na wniosek zainteresowanych jednostek organizacyjnych, jeżeli uległ zmianie rodzaj lub zasięg szkodliwego oddziaływania.
§  6.
1.
Na terenie strefy ochronnej zabroniona jest budowa domów mieszkalnych, wypoczynkowych, budynków użyteczności publicznej i innych obiektów budowlanych przeznaczonych na stały pobyt ludzi, a nie związanych z działalnością podstawową wykonywaną w obiektach budowlanych lub na terenie nieruchomości, dla których wyznacza się strefę ochronną, oraz lokalizacja pracowniczych ogrodów działkowych, urządzeń sportowych i rekreacyjnych.
2.
Organ właściwy do ustanowienia strefy może dopuścić na czas oznaczony pozostawienie na terenie strefy ochronnej obiektów, o których mowa w ust. 1, jeżeli obiekty te istniały w czasie ustanawiania strefy i nie ma zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.
§  7.
Strefy ochronne należy zagospodarować przede wszystkim przez ich zalesienie, zadrzewienie, zakrzewienie, budowę lub instalowanie urządzeń zabezpieczających przed szkodliwym oddziaływaniem.
§  8.
1.
Obowiązek zagospodarowania strefy ochronnej obciąża:
1)
w odniesieniu do nowo budowanego obiektu i zespołu obiektów - inwestora,
2)
w odniesieniu do obiektu użytkowanego i terenu nieruchomości - użytkownika.
2.
Obowiązek utrzymania terenu strefy ochronnej we właściwym stanie zagospodarowania obciąża użytkownika tego terenu.
§  9.
1.
Przy ustanawianiu strefy ochronnej wspólnej dla inwestycji realizowanych przez kilku inwestorów lub jako inwestycje wspólne bądź dla obiektów budowlanych oraz terenów nieruchomości wykorzystywanych przez kilku użytkowników, właściwy terenowy organ administracji państwowej w decyzji o wyznaczeniu strefy wskaże jednocześnie inwestora lub użytkownika zobowiązanego do zagospodarowania i utrzymywania we właściwym stanie strefy ochronnej oraz określi wysokość udziałów pozostałych inwestorów lub użytkowników w kosztach utworzenia, zagospodarowania i utrzymania strefy.
2.
Koszty związane z utworzeniem, zagospodarowaniem i utrzymaniem strefy ochronnej, o której mowa w ust. 1, ponoszą inwestorzy lub użytkownicy obiektów budowlanych oraz użytkownicy nieruchomości proporcjonalnie do stopnia szkodliwego oddziaływania na środowisko, powodowanego prowadzoną przez nich działalnością gospodarczą.
§  10.
1.
Przepisy rozporządzenia dotyczące jednostek organizacyjnych stosuje się odpowiednio do osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą.
2.
Właściwy organ odmówi ustanowienia strefy ochronnej wymaganej dla działalności gospodarczej prowadzonej przez osobę fizyczną, jeżeli ta osoba nie wykaże prawa do terenu niezbędnego do ustanowienia strefy.
§  11.
Ustanawianie stref ochronnych przed elektromagnetycznym promieniowaniem niejonizującym szkodliwym dla ludzi i środowiska regulują przepisy w sprawie szczegółowych zasad ochrony przed takim promieniowaniem.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024