Stosowanie środków chemicznych na ulicach, placach i innych drogach publicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 5 września 1980 r.
w sprawie stosowania środków chemicznych na ulicach, placach i innych drogach publicznych.

Na podstawie art. 44 ust. 3 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Śliskość na ulicach, placach i innych drogach publicznych w okresie mrozów i opadów śnieżnych likwiduje się przede wszystkim przy użyciu piasku oraz innych materiałów zwiększających szorstkość jezdni lub chodnika.
2.
Śliskość na jezdniach ulic, placów i innych dróg publicznych, powodowana opadami śnieżnymi lub powstająca w okresie mrozów, może być likwidowana również przy użyciu następujących środków chemicznych:
1)
w postaci stałej:
a)
chlorku sodu (NaCl),
b)
chlorku wapnia (CaCl2),
c)
chlorku magnezu (MgCl2),
d)
mieszaniny chlorku sodu z chlorkiem wapnia,
2)
w postaci roztworu wodnego:
a)
chlorku wapnia,
b)
chlorku magnezu.
3.
Udział procentowy środków chemicznych w mieszaninach i w roztworach, o których mowa w ust. 2, określa załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Środki chemiczne, o których mowa w § 1 ust. 2, stosuje się zapobiegawczo oraz w celu usunięcia gołoledzi i oblodzenia, jak też w celu zapobiegania zlodowaceniu i ubijaniu śniegu na jezdni. Dawki środków chemicznych określa załącznik do rozporządzenia.
2.
Przez "gołoledź" rozumie się cienką warstwę lodową o grubości do 1 mm.
3.
Przez "oblodzenie" rozumie się pokrywę lodową do kilku centymetrów, tworzącą się na skutek zamarznięcia nie usuniętej z jezdni wody, pochodzącej z roztopionego śniegu, lodu lub opadu deszczu.
4.
Przez "zlodowacenie i ubicie śniegu" rozumie się pokrywę lodową lub śnieżną powstałą wskutek ruchu kołowego na jezdni niecałkowiecie odśnieżonej i oczyszczonej ze śniegu.
§  3.
1.
Zabrania się stosowania środków chemicznych, o których mowa w § 1 ust. 2, na:
1)
chodnikach w miastach i innych jednostkach osadniczych,
2)
jezdniach ulic i placów w miastach, na których znajdują się zespoły starodrzewu albo duże zespoły innej roślinności,
3)
jezdniach ulic, dróg lub placów znajdujących się na określonych przez terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego obszarach jednostek osadniczych, na których znajdują się zespoły zieleni miejskiej o dużym znaczeniu dla jednostki osadniczej, parki zabytkowe, parki wiejskie lub zespoły zieleni wymagające ochrony ze względu na walory krajobrazowe środowiska albo niezbędne do zaspokojenia potrzeb zdrowotnych, klimatycznych i wypoczynkowych mieszkańców.
2.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego może stosować odstępstwa od zasady wyrażonej w ust. 1 pkt 2 w wypadkach uzasadnionych względami bezpieczeństwa ruchu.
§  4.
Dozwolone stosowanie środków chemicznych, o których mowa w § 1 ust. 2, na ulicach, placach i innych drogach publicznych należy ograniczyć do niezbędnego minimum.
§  5.
Ustala się następujące warunki stosowania środków chemicznych na ulicach, placach i innych drogach publicznych:
1)
zabrania się stosowania środków chemicznych na nawierzchniach o spoiwie cementowym oraz na wszelkich nawierzchniach przepuszczalnych i spękanych,
2)
należy zapewnić, aby części przykrawężnikowe jezdni oraz studzienki kanalizacyjne były w okresie mrozów i opadów śnieżnych oczyszczone ze śniegu i lodu w stopniu umożliwiającym spływ z jezdni wody powstałej z topniejącego śniegu,
3)
maksymalna ilość środków chemicznych zużytych przy likwidacji śliskości na jezdniach nie może przekroczyć łącznie 1 kg na 1 m2 powierzchni jezdni podczas zimy o przeciętnych warunkach atmosferycznych i 2 kg na 1 m2 powierzchni jezdni podczas zimy o wyjątkowo niesprzyjających warunkach atmosferycznych,
4)
szerokość rozrzutu środków chemicznych na jezdnię sprzętem mechanicznym nie może przekraczać 0,9 szerokości jezdni,
5)
środki chemiczne nie mogą być używane do topnienia śniegu jako samoistny sposób usuwania śniegu z jezdni,
6)
zabrania się składowania śniegu z zawartością środków chemicznych pod drzewami lub na trawnikach,
7)
powstające na jezdni błoto należy bezzwłocznie usuwać.
§  6.
Terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego zapewniają przeprowadzenie przed okresem zimowym przeglądów nawierzchni ulic, placów i innych dróg publicznych, połączonych z remontem zauważonych uszkodzeń tej nawierzchni, niezbędnym do skutecznego stosowania środków chemicznych określonych w rozporządzeniu.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

DAWKI ŚRODKÓW CHEMICZNYCH STOSOWANYCH W CELU ZWALCZANIA ŚLISKOŚCI NA JEZDNIACH ULIC, PLACÓW I INNYCH DRÓG PUBLICZNYCH

Środek chemiczny Rodzaje czynności
Rodzaje środka stosowany w temperaturze stosowanie zapobiegawcze usuwanie gołoledzi usuwanie oblodzenia zapobieganie zlodowaceniu i ubijaniu śniegu
dawka zasady stosowania dawka zasady stosowania dawka zasady stosowania dawka zasady stosowania
W postaci stałej:
1) chlorku sodu do -5oC 5-10 g/m3 w razie otrzymania danych meteorologicznych o możliwości powstania gołoledzi, oblodzenia lub opadu śniegu 10-20 g/m3 natychmiast po wystąpieniu gołoledzi 20 g/m3 natychmiast po wystąpieniu oblodzenia 20-30 g/m3 na początku opadu śnieżnego
2) mieszaniny chlorku sodu + 5% chlorku wapnia do -7oC -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"-
3) mieszaniny chlorku sodu + 35% chlorku wapnia do -15oC -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"-
4) chlorku magnezu do -10oC -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"-
5) chlorku wapnia do -20oC -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"-
Roztwór wodny:
1) chlorku wapnia 15 % do -5oC - - 40-100 ml/m3 jak wyżej 80-100 ml/m3 jak wyżej 100-160 ml/m3 jak wyżej
2) chlorku wapnia 30 % do -10oC -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"-
3) chlorku magnezu 30 % do -10oC -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"- -"-

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1980.20.75

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Stosowanie środków chemicznych na ulicach, placach i innych drogach publicznych.
Data aktu: 05/09/1980
Data ogłoszenia: 17/09/1980
Data wejścia w życie: 17/09/1980