Zasady ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 5 września 1980 r.
w sprawie zasad ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.

Na podstawie art. 36 ust. 2 ustawy z dnia 31 stycznia 1980 r. o ochronie i kształtowaniu środowiska (Dz. U. Nr 3, poz. 6) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Przez "ogród botaniczny" rozumie się:
1)
wydzielony teren o naturalnych w miarę możliwości warunkach fizjograficznych, hydrologicznych i glebowych, odpowiednio zagospodarowany i urządzony, który:
a)
stanowi miejsce upraw roślin różnych stref klimatycznych i środowiska życia oraz związanej z tym działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej i popularyzatorskiej,
b)
jest wyposażony w obiekty budowlane i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności określonej pod lit. a),
2)
wydzielony teren tworzący ogród o charakterze specjalistycznym, przeznaczony do uprawy określonych rodzajów roślin (drzew, roślin leczniczych, roślin rolniczych i innych) do celów naukowo-badawczych i dydaktycznych.
2.
Przez "ogród zoologiczny" rozumie się odpowiednio urządzony i zagospodarowany teren, który:
1)
stanowi miejsce życia zwierząt nie udomowionych i związanej z tym działalności naukowo-badawczej, dydaktycznej, ekspozycyjnej, popularyzatorskiej i rekreacyjnej,
2)
jest wyposażony w obiekty budowlane i urządzenia niezbędne do prowadzenia działalności określonej w pkt 1.
§  2.
1.
Ogrody botaniczne i zoologiczne podlegają ścisłej ochronie, zmierzającej do zachowania na ich terenie warunków przyrodniczych niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania i rozwoju tych ogrodów.
2.
Ochrona, o której mowa w ust. 1, polega w szczególności na zakazie:
1)
wznoszenia na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego jakichkolwiek obiektów budowlanych i urządzeń nie związanych z ich działalnością,
2)
ograniczania obszaru ogrodu botanicznego lub zoologicznego na rzecz działalności nie związanej z ich rolą i przeznaczeniem,
3)
zmiany na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego albo w ich otoczeniu stosunków wodnych, zwłaszcza obniżenia poziomu wód gruntowych,
4)
zanieczyszczania na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego albo w ich otoczeniu powierzchni ziemi i wód oraz powietrza atmosferycznego,
5)
wznoszenia w sąsiedztwie ogrodu botanicznego lub zoologicznego obiektów budowlanych lub urządzeń przeznaczonych do prowadzenia działalności produkcyjnej lub usługowej, wpływającej szkodliwie na warunki przyrodnicze, niezbędne do prawidłowego funkcjonowania ogrodów.
3.
Zasady korzystania z ogrodów botanicznych i zoologicznych określają w drodze regulaminów ich zarządy.
4.
Obiekt budowlany albo urządzenie, znajdujące się na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, nie związane z działalnością ogrodu, mogą być użytkowane wyłącznie w sposób nie wywierający ujemnego wpływu na ogród.
5.
Terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego określi w razie potrzeby zasady korzystania z obiektu budowlanego albo z urządzenia, o których mowa w ust. 4, niezbędne do zapewnienia wymaganej ochrony ogrodu botanicznego lub zoologicznego.
6.
Jeżeli w związku z zakazami, o których mowa w ust. 2, lub w wyniku zastosowania przepisu ust. 5 korzystanie z obiektu budowlanego albo urządzenia, znajdujących się na terenie ogrodu botanicznego lub zoologicznego, nie związanych z działalnością ogrodu, byłoby utrudnione albo ograniczone, właścicielowi (użytkownikowi wieczystemu) bądź użytkownikowi obiektu lub urządzenia będącemu jednostką gospodarki uspołecznionej przysługują odpowiednio uprawnienia, o których mowa w art. 84 i 85 ustawy o ochronie i kształtowaniu środowiska.
§  3.
1.
Dokonywanie zmian w szacie roślinnej ogrodu botanicznego jest dopuszczalne jedynie w ramach działalności naukowo-badawczej lub pielęgnacyjnej wynikającej z programu działalności ogrodu.
2.
Programy działalności ogrodów botanicznych w dziedzinie badań naukowych oraz perspektyw ich rozwoju, sporządzane na okresy wieloletnie, podlegają uzgodnieniu z właściwą w sprawach ogrodów botanicznych jednostką organizacyjną Polskiej Akademii Nauk.
§  4.
Ogród zoologiczny prowadzi swą działalność na podstawie perspektywicznych i rocznych programów pracy sporządzanych na podstawie resortowego programu działalności i rozwoju ogrodów zoologicznych i zatwierdzanych przez właściwy terenowy organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  5.
Zarząd ogrodu zoologicznego w celu ochrony zwierząt żyjących w tym ogrodzie zapewnia:
1)
fachową obsadę personelu działu hodowlanego i weterynaryjnego,
2)
odpowiednie warunki bytowe i pielęgnacyjno-hodowlane zwierząt,
3)
warunki reprodukcji zwierząt, a zwłaszcza fauny ginącej.
§  6.
Przy urządzaniu ogrodu zoologicznego oraz jego rozbudowie należy zapewnić zachowanie walorów krajobrazowych danego terenu, a zwłaszcza chronić i zapewniać warunki rozwoju roślinności.
§  7.
Ogród botaniczny oraz zoologiczny może być zlikwidowany tylko wówczas, gdy na danym terenie nie ma on możliwości prawidłowego funkcjonowania, pod warunkiem jednak równoczesnego urządzenia takiego ogrodu na innym terenie, na którym istnieje możliwość pełnej realizacji jego zadań.
§  8.
Terenowe organy administracji państwowej w planach zagospodarowania przestrzennego oraz w swej działalności uwzględniają potrzeby ogrodów botanicznych i zoologicznych oraz zapewniają wymaganą przepisami rozporządzenia ich ochronę.
§  9.
1.
Właściwy terenowy organ administracji państwowej przed wydaniem decyzji w sprawie ustalenia miejsca realizacji inwestycji, przewidzianej do realizacji w pobliżu ogrodu botanicznego lub zoologicznego, informuje o przygotowywanym przedsięwzięciu zarząd ogrodu, który w terminie jednego miesiąca może zgłosić swe zastrzeżenia i wnioski. Terenowy organ administracji państwowej rozpatrzy zgłoszone zastrzeżenia i wnioski w prowadzonym postępowaniu.
2.
Przepis ust. 1 stosuje się odpowiednio przy rozpatrywaniu przez terenowy organ administracji państwowej wniosku o wyrażenie zgody na zmianę sposobu użytkowania obiektu budowlanego znajdującego się w pobliżu ogrodu botanicznego lub zoologicznego, jeżeli zmiana ta może mieć wpływ na funkcjonowanie ogrodu.
§  10.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1980.20.74

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady ochrony ogrodów botanicznych i zoologicznych.
Data aktu: 05/09/1980
Data ogłoszenia: 17/09/1980
Data wejścia w życie: 17/09/1980