Terenowe fundusze odnowy zabytków.

USTAWA
z dnia 26 kwietnia 1979 r.
o terenowych funduszach odnowy zabytków.

W trosce o zachowanie spuścizny narodowej w dziedzinie dóbr kultury, a w szczególności o zachowanie architektonicznych zespołów zabytkowych Krakowa, Zamościa i innych miejscowości, oraz wychodząc naprzeciw inicjatywom społecznym gromadzenia dodatkowych środków na te cele, stanowi się, co następuje:
Art.  1.

Ustawa określa zasady tworzenia terenowych funduszów odnowy zabytków oraz gospodarowania tymi funduszami.

Art.  2. 1

Rady narodowe stopnia wojewódzkiego mogą tworzyć wojewódzkie fundusze odnowy zabytków, a w szczególnie uzasadnionych wypadkach - na wniosek miejskiej rady narodowej - miejskie fundusze odnowy zabytków.

Art.  3.

Terenowe fundusze odnowy zabytków przeznaczone są na finansowanie przedsięwzięć związanych z odnową, a także zabezpieczeniem i konserwacją zabytków stanowiących dobra kultury w rozumieniu ustawy o ochronie dóbr kultury i o muzeach.

Art.  4.
1.
Dochodami terenowych funduszów odnowy zabytków mogą być:
1)
darowizny, w tym dobrowolne wpłaty osób fizycznych oraz uspołecznionych i nie uspołecznionych jednostek organizacyjnych,
2)
wpłaty z organizowanych na ten cel zbiórek publicznych i imprez,
3) 2
wprowadzane przez rady narodowe stopnia wojewódzkiego dopłaty do cen:
a)
biletów wstępu do obiektów zabytkowych i muzeów,
b)
świadczonych usług hotelarskich i turystycznych,
4)
wpływy ze sprzedaży stanowiących własność Państwa nieruchomych obiektów zabytkowych,
5)
wpływy ze zwrotu kosztów robót wykonanych ze środków państwowych w obiektach zabytkowych na podstawie ustawy o ochronie dóbr kultury i o muzeach,
6)
dotacje z budżetu rady narodowej oraz budżetu centralnego.
2.
Rada Ministrów może przeznaczyć na terenowe fundusze odnowy zabytków także inne środki i dochody budżetowe.
Art.  5.

Rada Ministrów w drodze rozporządzenia określi szczegółowo zasady wprowadzania przez rady narodowe dopłat wymienionych w art. 4 ust. 1 pkt 3, górne granice stawek tych dopłat oraz zwolnienia i sposób ich pobierania.

Art.  6. 3

 

1.
Dysponentami funduszów odnowy zabytków są właściwe rady narodowe.
2.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej opracowują i przedstawiają do uchwalenia właściwej radzie narodowej projekty programów odnowy zabytków i innych przedsięwzięć finansowanych ze środków terenowych funduszów ochrony zabytków, a także przedstawiają sprawozdania z realizacji tych programów.
3.
Terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej przed przedstawieniem radzie narodowej projektów programów, o których mowa w ust. 2, zasięgają opinii organizacji społecznych i stowarzyszeń społeczno-kulturalnych, podejmujących inicjatywy społeczne w dziedzinie odnowy zabytków.
4.
Środkami funduszu administrują właściwe terenowe organy administracji państwowej o właściwości ogólnej, zgodnie z programem odnowy zabytków, uchwalonym przez właściwą radę narodową.
Art.  7.

Ustawa wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

1 Z dniem 27 maja 1990 r. organy gminy zgodnie z art. 2 pkt 3 lit. a) ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).
2 Z dniem 27 maja 1990 r. organy gminy zgodnie z art. 2 pkt 3 lit. b) ustawy z dnia 17 maja 1990 r. o podziale zadań i kompetencji określonych w ustawach szczególnych pomiędzy organy gminy a organy administracji rządowej oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.90.34.198).
3 Art. 6 zmieniony przez art. 3 ustawy z dnia 16 czerwca 1988 r. o zmianie niektórych ustaw regulujących zasady funkcjonowania terenowych organów władzy i administracji państwowej (Dz.U.88.19.132) z dniem 1 stycznia 1989 r.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.8.46

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Terenowe fundusze odnowy zabytków.
Data aktu: 26/04/1979
Data ogłoszenia: 30/04/1979
Data wejścia w życie: 30/04/1979