Kwalifikacja jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 sierpnia 1979 r.
w sprawie kwalifikacji jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.

Na podstawie art. 10 ust. 4 ustawy z dnia 8 lutego 1979 r. o jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych (Dz. U. Nr 2, poz. 7) zarządza się, co następuje:

Rozdział  1

Przepisy ogólne.

§  1.
Rozporządzenie określa zasady i tryb kwalifikacji jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych oraz obowiązki producentów i wykonawców w tym zakresie.
§  2.
Celem kwalifikacji jakości jest wdrażanie postępu naukowo-technicznego, stałe i planowe podnoszenie poziomu jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych oraz zwiększanie ilości i wartości produkcji na najwyższym światowym poziomie jakości dla zaspokajania potrzeb ludności i gospodarki narodowej.
§  3.
1.
Przepisów rozporządzenia nie stosuje się do wyrobów produkowanych na potrzeby obronności i bezpieczeństwa kraju, leków i innych wyrobów przemysłu farmaceutycznego oraz wyrobów rzemiosła artystycznego i wyrobów produkowanych jednostkowo, a także do konserwacji zabytków ruchomych i nieruchomych.
2.
Kwalifikację jakości wyrobów i usług, o których mowa w ust. 1, regulują odrębne przepisy.

Rozdział  2

Kwalifikacja jakości wyrobów.

§  4.
1.
Kwalifikacji jakości wyrobów dokonuje się:
1)
wstępnie w trakcie opracowania założeń techniczno-ekonomicznych,
2)
w trakcie wykonania prototypu, partii informacyjnej lub próbnej,
3)
po uruchomieniu produkcji.
2.
Badania i ocena są dokonywane w szczególności w zakresie nowoczesności rozwiązań konstrukcyjno-technologicznych, materiałochłonności, energochłonności, funkcjonalności, trwałości, niezawodności oraz bezpieczeństwa.
3.
Kwalifikacji jakości dokonuje się na podstawie norm i innych przepisów szczególnych oraz umów.
4.
W wyniku badań i oceny jakości dokonywana jest klasyfikacja wyrobów pod względem poziomu jakości, w tym podział na klasy i gatunki, jeżeli norma, przepis szczególny lub umowa przewiduje taki podział.
§  5.
1.
Kwalifikacji jakości dokonywanej przez producentów podlegają wszystkie produkowane przez nich wyroby.
2.
Kwalifikacji jakości dokonują również:
1)
Polski Komitet Normalizacji, Miar i Jakości, zwany dalej "Komitetem", oraz podległe mu jednostki organizacyjne,
2)
ustalone przez Prezesa Komitetu w porozumieniu z właściwymi ministrami organy i jednostki państwowe oraz organizacje spółdzielcze i społeczne,

zwane dalej "jednostkami kwalifikującymi".

3.
Kwalifikacji jakości dokonywanej przez jednostki kwalifikujące podlegają wyroby:
1)
nowe i modernizowane, o wysokim stopniu złożoności technicznej, ujęte w narodowych planach społeczno-gospodarczych,
2)
produkowane na podstawie licencji,
3)
produkowane seryjnie, o dużym znaczeniu społeczno-gospodarczym,
4)
które ze względu na niewłaściwą jakość mogą stanowić zagrożenie życia, zdrowia, mienia użytkowników lub środowiska naturalnego.
4.
Wyroby, o których mowa w ust. 3 pkt 1 i 2, podlegają kwalifikacji pod względem zgodności z kryteriami określonymi dla wyrobów oznaczanych państwowymi znakami jakości.
§  6.
1.
W razie gdy wyrób objęty kwalifikacją nie spełnia wymagań przewidzianych w odpowiednich normach i innych przepisach szczególnych, jednostka kwalifikująca występuje z wnioskiem do ministra nadzorującego producenta wyrobu o wstrzymanie produkcji wyrobu, a w odniesieniu do wyrobów nowych - o nieuruchamianie produkcji. Jednocześnie jednostka kwalifikująca zawiadamia o tym Komitet.
2.
Minister nadzorujący producenta wyrobu, o którym mowa w ust. 1, może w uzasadnionych gospodarczo wypadkach wydać decyzję o jego produkcji na okres nie dłuższy niż jeden rok, pod warunkiem spełnienia przez wyrób wymagań bezpieczeństwa użytkowania oraz wyrażenia zgody przez Komitet i ministra nadzorującego głównego odbiorcę na dopuszczenie tego wyrobu do obrotu. W tym okresie producent wyrobu ponosi konsekwencje ekonomiczne zgodnie z zasadami określonymi w odrębnych przepisach.
3.
Po okresie, o którym mowa w ust. 2, wyrób powinien osiągnąć założony poziom jakości lub zostać zmodernizowany albo wycofany z produkcji.
§  7.
1.
Jeżeli wyroby objęte kwalifikacją spełniają ustalone dla nich wymagania, producenci wyrobów otrzymują od jednostek kwalifikujących świadectwa kwalifikacji jakości, potwierdzające osiągnięty przez wyroby poziom jakości.
2.
Świadectwo kwalifikacji jakości wydaje się na okres nie dłuższy niż 3 lata. Okresy ważności świadectw kwalifikacji jakości dla poszczególnych wyrobów ustalają jednostki kwalifikujące.
3.
W razie gdy wyrób objęty kwalifikacją nie spełnia ustalonych dla niego wymagań, jednostka kwalifikująca wydaje decyzję odmawiającą wydania świadectwa kwalifikacji jakości. Od decyzji tej przysługuje odwołanie do Prezesa Komitetu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
4.
Prezes Komitetu ustala wzory świadectw kwalifikacji jakości.
§  8.
1.
Wyroby, dla których producenci uzyskali świadectwa kwalifikacji jakości, podlegają okresowej kontroli utrzymania określonego w świadectwie poziomu jakości, dokonywanej przez jednostki kwalifikujące.
2.
W razie stwierdzenia, że do obrotu zostały wprowadzone wyroby nie odpowiadające poziomowi jakości określonemu w świadectwie, jednostka kwalifikująca może zawiesić na czas określony ważność świadectwa lub unieważnić je, zawiadamiając Komitet oraz ministrów nadzorujących producenta i głównego odbiorcę. Producent ponosi z tego tytułu konsekwencje ekonomiczne określone w odrębnych przepisach.
3.
Od decyzji o zawieszeniu ważności świadectwa lub unieważnieniu świadectwa producentowi wyrobu przysługuje odwołanie do Prezesa Komitetu w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia.
§  9.
1.
Jednostka kwalifikująca może pobrać na koszt producenta próbki wyrobu niezbędne do dokonania kwalifikacji lub okresowej kontroli, o której mowa w § 8 ust. 1.
2.
Zasady pobierania próbek ustala Prezes Komitetu w uzgodnieniu z właściwymi ministrami.
3.
Koszty związane z kwalifikacją jakości wyrobu i przeprowadzania okresowej kontroli w tym zakresie ponoszą producenci wyrobów według zasad określonych w obowiązujących przepisach.
§  10.
Ministrowie nadzorujący jednostki kwalifikujące zapewniają tym jednostkom niezbędne środki do kwalifikacji jakości wyrobów.
§  11.
1.
Przy jednostkach kwalifikujących działają opiniodawcze komisje ekspertów powoływane przez Prezesa Komitetu.
2.
W skład opiniodawczej komisji ekspertów powinni wchodzić przedstawiciele wyższych uczelni, instytutów naukowo-badawczych, organizacji społecznych, producentów, głównych odbiorców oraz Komitetu.
3.
Prezes Komitetu określa podstawowe zadania i ramowy regulamin działania opiniodawczych komisji ekspertów.
§  12.
Prezes Komitetu, w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami, może w uzasadnionych gospodarczo wypadkach wprowadzić obowiązek kwalifikacji jakości przez jednostki kwalifikujące całej produkcji zakładu lub określonych wyrobów (grup) produkowanych w tym zakładzie.
§  13.
Komitet koordynuje i doskonali system kwalifikacji jakości wyrobów, a w szczególności:
1)
doskonali zasady i tryb kwalifikacji jakości wyrobów,
2)
prowadzi własną bazę laboratoryjno-badawczą oraz koordynuje działalność jednostek kwalifikujących w zakresie kwalifikacji jakości wyrobów,
3)
przeprowadza kontrolę działalności jednostek kwalifikujących w zakresie związanym z kwalifikacją jakości wyrobów,
4)
rozstrzyga sprawy sporne w zakresie kwalifikacji jakości wyrobów,
5)
zawiera porozumienia z właściwymi instytucjami zagranicznymi w sprawie uznawania wyników kwalifikacji jakości wyrobów będących przedmiotem wymiany międzynarodowej,
6)
koordynuje działalność jednostek prowadzących atestację i homologację wyrobów na potrzeby krajowe i na cele wymiany międzynarodowej.

Rozdział  3

Kwalifikacja jakości usług, robót i obiektów budowlanych.

§  14.
Wykonawca usług, robót i obiektów budowlanych jest obowiązany do dokonywania kwalifikacji jakości przed przystąpieniem do wykonania i po ich wykonaniu.
§  15.
1.
Wymagania dotyczące jakości usług powinny być zawarte w umowach, porozumieniach i przepisach określających rodzaj usługi, termin wykonania, warunki reklamacji i termin gwarancji oraz obowiązki wykonującego usługę w zakresie zastosowania właściwych materiałów.
2.
Kwalifikacja jakości usług przed przystąpieniem do ich wykonania polega na sprawdzeniu zakresu zlecenia lub umowy, dokumentacji i warunków wykonania.
3.
Kwalifikacja jakości usług po ich wykonaniu polega na zbadaniu i ocenie:
1)
staranności wykonania,
2)
zgodności z normami i przepisami szczególnymi,
3)
zgodności z ustaleniami zawartymi w umowach, porozumieniach i przepisach, o których mowa w ust. 1,
4)
przydatności użytkowej wyrobów, które były naprawiane, montowane lub konserwowane.
4.
Wykonujący usługę obowiązany jest do współdziałania z zamawiającym przy dokonywaniu odbioru jakościowego.
§  16.
1.
Kwalifikacji jakości robót lub obiektu budowlanego dokonuje komisyjnie generalny wykonawca robót lub obiektu budowlanego z udziałem inwestora i w uzgodnieniu z nim.
2.
Przed przystąpieniem do wykonania robót i obiektów budowlanych dokonywana jest ocena wstępna, dotycząca głównie:
1)
zgodności założeń techniczno-ekonomicznych z normami, przepisami techniczno-budowlanymi, przepisami dotyczącymi projektowania i umowami,
2)
pracochłonności, materiałochłonności i energochłonności, przewidzianych w rozwiązaniu projektowym,
3)
zapewnienia ochrony środowiska,
4)
zgodności wyrobów i elementów, przewidzianych do wykonania robót i obiektów budowlanych, z wymaganiami norm,
5)
zgodności warunków organizacyjno-technicznych z dokumentacją projektową, normami, przepisami techniczno-budowlanymi i umowami.
3.
Po zakończeniu robót i obiektów budowlanych dokonuje się oceny zgodności wykonania z dokumentacją projektową, normami, przepisami techniczno-budowlanymi i umowami, z uwzględnieniem celu użytkowania, funkcjonalności i staranności wykonania.
4.
Minister Budownictwa i Przemysłu Materiałów Budowlanych w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i Prezesem Polskiego Komitetu Normalizacji, Miar i Jakości określa szczegółowe zasady dokonywania kwalifikacji jakości robót i obiektów budowanych.
5.
Kwalifikacja jakości, o której mowa w ust. 1-3, jest dokonywana niezależnie od odbiorów robót i obiektów budowlanych przewidzianych w przepisach prawa budowlanego.

Rozdział  4

Przepisy końcowe.

§  17.
Przepisy rozporządzenia dotyczące ministrów stosuje się odpowiednio do kierowników urzędów centralnych oraz zarządów centralnych związków spółdzielni i organizacji społecznych prowadzących działalność gospodarczą.
§  18.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.22.130

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Kwalifikacja jakości wyrobów, usług, robót i obiektów budowlanych.
Data aktu: 31/08/1979
Data ogłoszenia: 28/09/1979
Data wejścia w życie: 28/09/1979