Rejestracja przedpoborowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA SPRAW WEWNĘTRZNYCH
z dnia 12 września 1979 r.
w sprawie rejestracji przedpoborowych.

Na podstawie art. 23 ust. 6 ustawy z dnia 21 listopada 1967 r. o powszechnym obowiązku obrony Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej (Dz. U. z 1979 r. Nr 18, poz. 111) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązkowi zgłoszenia się do rejestracji połączonej z przeglądem lekarskim podlegają mężczyźni, którzy w danym roku kalendarzowym kończą 18 lat życia (przedpoborowi).
2.
Obowiązek zgłoszenia się do rejestracji ciąży na mężczyznach, którzy nie dokonali go we właściwym czasie, do końca roku kalendarzowego, w którym kończą 24 lata życia.
3.
Rejestracji nie podlegają mężczyźni, którzy stawali już do poboru i którym wydano wojskowy dokument osobisty (książeczkę wojskową).
§  1a. 1
 
1.
Rejestrację przeprowadza się w okresie od dnia 1 października do dnia 15 listopada każdego roku.
2.
W uzasadnionych przypadkach Minister Spraw Wewnętrznych w porozumieniu z Ministrami Obrony Narodowej oraz Zdrowia i Opieki Społecznej może ustalić inny niż określony w ust. 1 termin przeprowadzenia rejestracji.
§  2.
1. 2
Rejestrację przedpoborowych połączoną z przeglądem lekarskim przeprowadzają organy gminy. Rejestrację przeprowadza się w pomieszczeniach urzędu organu gminy wyposażonych w odpowiedni sprzęt lub w innym lokalu umożliwiającym właściwe przeprowadzenie rejestracji.
2.
Wykaz przedpoborowych podlegających rejestracji sporządza się na podstawie ewidencji ludności.
§  3.
1.
Celem przeglądu lekarskiego przedpoborowych jest ujawnienie i zarejestrowanie możliwych do stwierdzenia - w czasie jego przebiegu - odchyleń od prawidłowego stanu zdrowia.
2. 3
Przeglądu lekarskiego dokonują lekarze zakładów społecznych służby zdrowia wyznaczeni przez wojewodę.
3.
Lekarz przeprowadzający przegląd lekarski w razie stwierdzenia schorzeń, które powodują czasową niezdolność do służby wojskowej, określa wskazania co do charakteru pomocy leczniczej dla przedpoborowego, a w razie potrzeby występuje z wnioskiem o skierowanie go do wyznaczonego zakładu społecznego służby zdrowia w celu dalszego postępowania diagnostyczno-leczniczego.
4.
Lekarz przeprowadzający przegląd kieruje się wytycznymi Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w tej sprawie.
§  4.
1. 4
Rejestrację przeprowadza się zgodnie z wojewódzkim planem rejestracji sporządzonym na podstawie wniosków organów gminy.
2. 5
Wojewódzki plan rejestracji zatwierdza wojewoda.
§  5.
1.
Na wniosek kierownika zakładu pracy lub nauki grupującego większą liczbę przedpoborowych rejestracja może być przeprowadzona w takim zakładzie.
2.
W razie przeprowadzania rejestracji w zakładzie pracy lub nauki kierownik tego zakładu zapewnia odpowiednie pomieszczenie i sprzęt niezbędny do przeprowadzenia rejestracji.
§  6.
1. 6
Organy gminy ogłaszają rejestrację za pomocą obwieszczeń. Obwieszczenie stanowi wezwanie do rejestracji osób jej podlegających.
2.
W obwieszczeniu o rejestracji należy wskazać:
1)
podstawę prawną przeprowadzenia rejestracji,
2)
kategorie osób podlegających rejestracji,
3)
miejsce i termin zgłoszenia się do rejestracji,
4)
dokumenty, jakie powinny być przedstawione organowi przeprowadzającemu rejestrację,
5)
pouczenie o sposobie dopełnienia obowiązku rejestracji w razie zmiany miejsca zamieszkania,
6)
sankcje karne za niedopełnienie obowiązku zgłoszenia się do rejestracji lub przedstawienia nakazanych dokumentów.
3.
Rejestrację ogłasza się nie później niż na 14 dni przed jej rozpoczęciem. Obwieszczenia o rejestracji powinny być wywieszone w dniu ogłoszenia rejestracji w miejscach najbardziej uczęszczanych i widocznych.
§  7.
1. 7
Organy gminy mogą wzywać przedpoborowych do rejestracji również za pomocą wezwań imiennych.
2.
Wezwanie imienne do rejestracji należy doręczyć przedpoborowemu co najmniej na 7 dni przed wyznaczonym terminem zgłoszenia się do rejestracji.
3.
Wezwanie imienne do rejestracji powinno określać w szczególności dane wymienione w § 6 ust. 2 pkt 3, 4 i 6.
§  8. 8
 
1.
Przedpoborowy obowiązany jest zgłosić się do rejestracji w terminie i miejscu wskazanym przez organ gminy w obwieszczeniu lub wezwaniu imiennym.
2.
Przedpoborowy zameldowany na pobyt czasowy trwający ponad 2 miesiące obowiązany jest zgłosić się do rejestracji w urzędzie organu gminy, właściwym ze względu na miejsce tego pobytu.
3.
Przedpoborowy, który w okresie od dnia ogłoszenia do dnia rozpoczęcia rejestracji zmienił miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące, zgłasza się do organu gminy właściwego ze względu na nowe miejsce pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące. Organ ten wyznacza przedpoborowemu miejsce i termin stawienia się do rejestracji.
4.
Przedpoborowy, który po rozpoczęciu rejestracji zamierza zmienić miejsce pobytu, obowiązany jest zgłosić się do rejestracji przed dokonaniem zmiany miejsca pobytu.
§  9.
1.
Przedpoborowy, który z jakichkolwiek przyczyn nie mógł zgłosić się do rejestracji we właściwym czasie, obowiązany jest uczynić to niezwłocznie po ustaniu przeszkody - bez odrębnego wezwania.
2.
Przedpoborowy obowiązany jest zawiadomić pisemnie lub za pośrednictwem innej osoby organ przeprowadzający rejestrację o przeszkodach uniemożliwiających zgłoszenie się do rejestracji - najpóźniej w dniu wyznaczonym na zgłoszenie się do rejestracji.
§  10.
Przedpoborowy zgłaszający się do rejestracji obowiązany jest:
1)
przedstawić dowód osobisty (tymczasowy dowód osobisty),
2)
złożyć wypełniony formularz ewidencyjny dostarczony przez organ przeprowadzający rejestrację,
3)
przedstawić dokumenty stwierdzające wykształcenie i zawód,
4)
przedstawić posiadane dokumenty lekarskie dotyczące stanu jego zdrowia.
§  11.
1.
Przedpoborowy trwale niezdolny do osobistego zgłoszenia się do rejestracji wskutek kalectwa, ułomności lub choroby obłożnej może obowiązek ten spełnić za pośrednictwem pełnoletniej osoby z najbliższego swego otoczenia.
2.
W wypadku określonym w ust. 1 osoba dokonująca zgłoszenia przedpoborowego obowiązana jest przedstawić organowi przeprowadzającemu rejestrację dokument stwierdzający niemożność osobistego zgłoszenia się przedpoborowego oraz dokumenty wymienione w § 10 pkt 1 i 4.
§  12.
1. 9
Organ gminy zakłada w czasie rejestracji co roku oddzielny dla każdego rocznika rejestr przedpoborowych.
2.
Wpisów w rejestrze dokonuje się na podstawie dokumentów przedstawionych przez przedpoborowych oraz przeglądu lekarskiego.
3.
Rejestr utrzymuje się w stanie aktualnym do czasu stawienia się przedpoborowych danego rocznika do poboru.
§  13. 10
 
1.
Organ przeprowadzający rejestrację powiadamia w ciągu 3 dni organ gminy właściwy ze względu na miejsce pobytu stałego przedpoborowego o wpisaniu go do rejestru w miejscu pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące.
2.
W razie zmiany przez przedpoborowego miejsca pobytu stałego lub pobytu czasowego trwającego ponad 2 miesiące skreślenie z rejestru przedpoborowych może nastąpić po otrzymaniu pisemnego zawiadomienia o wpisaniu do rejestru przedpoborowych w urzędzie organu gminy właściwego ze względu na miejsce nowego pobytu.
§  14.
1.
Organ przeprowadzający rejestrację wydaje przedpoborowemu pisemne potwierdzenie zgłoszenia się do rejestracji.
2. 11
W razie zagubienia lub zniszczenia potwierdzenia zgłoszenia się do rejestracji organ gminy, właściwy ze względu na aktualne miejsce pobytu stałego lub czasowego trwającego ponad 2 miesiące, wydaje przedpoborowemu duplikat potwierdzenia zgłoszenia się do rejestracji.
§  15.
1.
W razie niezgłoszenia się przedpoborowego do rejestracji w wyznaczonym terminie organ przeprowadzający rejestrację przystępuje niezwłocznie do ustalenia miejsca pobytu przedpoborowego oraz przyczyn niedopełnienia przez niego obowiązku zgłoszenia się do rejestracji.
2. 12
W razie niemożności ustalenia miejsca pobytu przedpoborowego organ przeprowadzający rejestrację zwraca się pisemnie do właściwego organu Policji o prowadzenie poszukiwań.
§  16. 13
Organ gminy prowadzi wykaz osób, które nie dopełniły obowiązku zgłoszenia się do rejestracji przedpoborowych. Wykreślenie z tego wykazu następuje po stawieniu się danej osoby do poboru.
§  17.
Formularze ewidencyjne przedpoborowych organ przeprowadzający rejestrację przekazuje właściwej wojskowej komendzie uzupełnień w terminie 14 dni po zakończeniu rejestracji na danym terenie.
§  18. 14
 
1.
Czynności związane z przeprowadzeniem rejestracji przedpoborowych wykonywane są przez organy gminy w ramach zleconych im zadań związanych z wykonywaniem powszechnego obowiązku obrony, współdziałaniem w tych sprawach z organami wojskowymi oraz udziałem w przygotowywaniu poboru i jego przeprowadzeniu.
2.
Koszty przeprowadzenia rejestracji przedpoborowych, połączonej z przeglądem lekarskim, oraz realizacji przez organy gminy innych obowiązków wynikających z rozporządzenia pokrywają wojewodowie.
§  19.
Traci moc rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych z dnia 27 lipca 1968 r. w sprawie rejestracji przedpoborowych (Dz. U. z 1968 r. Nr 28, poz. 187 i z 1976 r. Nr 15, poz. 95).
§  20.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1a dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 kwietnia 1984 r. (Dz.U.84.23.114) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 kwietnia 1984 r.
2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
3 § 3 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
4 § 4 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
5 § 4 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
6 § 6 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
7 § 7 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
8 § 8 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
9 § 12 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
10 § 13 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
11 § 14 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
12 § 15 ust. 2 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
13 § 16 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.
14 § 18 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 5 września 1990 r. (Dz.U.90.65.389) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 27 września 1990 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.21.129

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Rejestracja przedpoborowych.
Data aktu: 12/09/1979
Data ogłoszenia: 20/09/1979
Data wejścia w życie: 20/09/1979