Zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH
z dnia 16 lipca 1979 r.
w sprawie zatrudniania młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej.

Na podstawie art. 191 § 5 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Młodociany, który nie ukończył szkoły podstawowej, zwany dalej "młodocianym", może być na wniosek ustawowego przedstawiciela zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy, jeżeli:
1)
nie podlega obowiązkowi szkolnemu,
2)
podlega obowiązkowi szkolnemu, lecz nie ukończył szkoły podstawowej wskutek:
a)
uznania go - w trybie przewidzianym w odrębnych przepisach - za niezdolnego do nauki w normalnej szkole podstawowej i stwierdzenia braku możliwości nauki w odpowiedniej formie kształcenia specjalnego,
b)
niedostosowania społecznego młodocianego, spowodowanego szczególną sytuacją życiową, w szczególności niewłaściwą opieką ze strony rodziny lub szkodliwym oddziaływaniem najbliższego otoczenia.
2.
Młodociany może być zatrudniony, jeżeli przedstawi zaświadczenie właściwego zakładu społecznej służby zdrowia, stwierdzające, że podjęcie pracy w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy nie zagraża jego zdrowiu.
§  2.
1.
Młodociany może być zatrudniony w celu przyuczenia do wykonywania określonej pracy:
1)
w uspołecznionym zakładzie pracy,
2)
w ramach ochotniczego hufca pracy w uspołecznionym zakładzie pracy,
3)
w spółdzielczości inwalidzkiej, jeżeli jest inwalidą,
4)
w rzemieślniczym zakładzie pracy.
2.
W ramach ochotniczego hufca pracy (ust. 1 pkt 2) oraz w rzemieślniczym zakładzie pracy (ust. 1 pkt 4) można zatrudniać młodocianych, którzy ukończyli 16 lat.
§  3.
1.
Młodociany może być zatrudniony wyłącznie na podstawie zezwolenia właściwego terenowego organu administracji państwowej.
2.
Właściwy ze względu na miejsce zamieszkania młodocianego terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego ustala okoliczności, które spowodowały nieukończenie szkoły podstawowej przez młodocianego podlegającego obowiązkowi szkolnemu.
3.
W razie braku możliwości skierowania młodocianego do szkoły przysposabiającej do zawodu terenowy organ administracji państwowej, o którym mowa w ust. 2, wydaje zezwolenie na zatrudnienie młodocianego po przedstawieniu zgody ustawowego przedstawiciela młodocianego oraz orzeczenia poradni wychowawczo-zawodowej.
§  4.
Zakład pracy zatrudniający młodocianego obowiązany jest - zgodnie z odrębnymi przepisami - umożliwić młodocianemu uzupełnienie wykształcenia podstawowego w szkole podstawowej dla pracujących lub na kursie ogólnokształcącym w zakresie szkoły podstawowej oraz współdziałać ze szkołą w celu zapewnienia wykonania przez młodocianego obowiązku szkolnego lub obowiązku dokształcania się.
§  5.
Traci moc zarządzenie Przewodniczącego Komitetu Pracy i Płac z dnia 4 grudnia 1969 r. w sprawie zezwolenia na zatrudnianie młodocianych, którzy nie ukończyli szkoły podstawowej (Monitor Polski Nr 52, poz. 415).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024