Porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku osób prawnych. Ułan Bator.1978.05.19.

POROZUMIENIE
o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku osób prawnych,
sporządzone w Ułan Bator dnia 19 maja 1978 r. *

POROZUMIENIE

o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku osób prawnych.

Umawiające się Strony,

pragnąc przyczynić się do dalszego rozszerzenia i umocnienia współpracy gospodarczej, naukowo-technicznej i kulturalnej między nimi oraz dążąc do doskonalenia mechanizmu wzajemnych stosunków walutowo-finansowych,

mając na uwadze stworzenie dogodniejszych warunków do współpracy ekonomicznej i naukowo-technicznej oraz wymiany kulturalnej,

wychodząc z założenia, że osoby prawne nie powinny podlegać opodatkowaniu w zakresie tych samych dochodów lub tego samego majątku jednocześnie na terytorium dwóch lub więcej Umawiających się Stron,

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I
1.
Niniejsze porozumienie dotyczy osób prawnych mających swoją siedzibę na terytorium Umawiających się Stron.
2.
Jeśli nie jest możliwe określenie siedziby osoby prawnej zgodnie z ustępem 1 niniejszego artykułu, będzie się uważało, że jej siedziba w myśl niniejszego porozumienia znajduje się na terytorium tej Umawiającej się Strony, na podstawie ustawodawstwa której została ona założona.
3.
W wypadku gdy nie jest możliwe ustalenie siedziby osoby prawnej i jej statusu podatkowego zgodnie z ustępami 1 i 2 niniejszego artykułu, sprawy te będą rozstrzygane w drodze wzajemnego porozumienia właściwych organów odpowiednich Umawiających się Stron. Właściwymi organami w rozumieniu niniejszego porozumienia będą ministerstwa finansów Umawiających się Stron.
Artykuł  II

Niniejsze porozumienie dotyczy podatków, opłat i innych obowiązkowych płatności mających charakter podatkowy (zwanych dalej podatkami), pobieranych od dochodów i majątku osób prawnych na terytoriach Umawiających się Stron zgodnie z ich ustawodawstwem.

Artykuł  III

Dochody osób prawnych każdej Umawiającej się Strony, uzyskiwane na terytoriach innych Umawiających się Stron bezpośrednio lub za pośrednictwem filii, oddziałów, agencji, kantorów i innych podobnych organizacji, są zwolnione od opodatkowania na terytoriach tych innych Umawiających się Stron, z uwzględnieniem postanowień artykułów IV i V niniejszego porozumienia.

Artykuł  IV
1.
Majątek nieruchomy osób prawnych, a także dochody z jego użytkowania, sprzedaży albo innego rozporządzenia, podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawodawstwem Umawiającej się Strony, na której terytorium ten majątek się znajduje.
2.
Majątek ruchomy osób prawnych, a także dochody z jego użytkowania, sprzedaży albo innego rozporządzenia, podlegają opodatkowaniu zgodnie z ustawodawstwem Umawiającej się Strony, w której podlega opodatkowaniu dochód osób prawnych zgodnie z postanowieniem artykułu III niniejszego porozumienia.

Jednakże nie wyłącza się prawa Umawiających się Stron do pobierania na swoich terytoriach podatków związanych z przemieszczaniem się środków transportu i wykorzystaniem szlaków komunikacyjnych.

3.
W rozumieniu niniejszego porozumienia:

a) określenie "majątek nieruchomy" oznacza majątek uznawany za taki, zgodnie z ustawodawstwem Umawiającej się Strony, na której terytorium ten majątek jest położony,

b) określenie "majątek ruchomy" oznacza majątek uznawany za taki, zgodnie z ustawodawstwem państwa, w którym znajduje się siedziba osoby prawnej użytkującej ten majątek.

Artykuł  V
1.
Zasady i tryb opodatkowania dochodów i majątku organizacji międzynarodowych (włączając ich filie i oddziały) utworzonych przez Umawiające się Strony albo ich organizacje i mających siedziby na ich terytoriach określone są aktami założycielskimi tych organizacji międzynarodowych, sporządzonymi w formie porozumień międzynarodowych, lub specjalnymi porozumieniami w danej sprawie, w których uczestniczą odpowiednie Umawiające się Strony.
2.
Zysk organizacji międzynarodowej przypadający na rzecz jej członków jest zwolniony od opodatkowania na terytorium tej Umawiającej się Strony, gdzie znajduje się siedziba tej organizacji. Postanowienie to stosuje się również w razie przekazywania tego zysku do innej Umawiającej się Strony, na której terytorium znajduje się siedziba członka właściwej organizacji międzynarodowej.

Postanowienia niniejszego ustępu nie mają zastosowania do zysku należnego członkowi organizacji międzynarodowej z tego państwa, w którym ta organizacja ma swoją siedzibę.

Artykuł  VI

Postanowienia niniejszego porozumienia nie wyłączają możliwości udzielenia przez zainteresowane Umawiające się Strony na mocy wzajemnego porozumienia lub w trybie jednostronnym dodatkowych ulg dla osób prawnych w dziedzinie opodatkowania ich dochodów i majątku.

Artykuł  VII

Niniejsze porozumienie nie ogranicza prawa Umawiających się Stron do obciążania podatkami dochodów i majątku osób prawnych, jeżeli tylko nie jest to sprzeczne z postanowieniami niniejszego porozumienia.

Artykuł  VIII

Postanowienia niniejszego porozumienia nie naruszają ustanowionych przez ogólne normy prawa międzynarodowego, specjalne umowy międzynarodowe i odpowiadające im ustawodawstwa Umawiających się Stron przywilejów podatkowych przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych, a także zrównanych z nimi w tym zakresie innych organizacji i instytucji.

Artykuł  IX

Jeżeli postanowienia obowiązujących umów w zakresie opodatkowania dochodów i majątku osób prawnych, które były wcześniej zawarte między Umawiającymi się Stronami, okażą się sprzeczne z postanowieniami niniejszego porozumienia, będą obowiązywały postanowienia niniejszego porozumienia.

Artykuł  X

Problemy, które mogą powstać w związku ze stosowaniem niniejszego porozumienia, będą rozwiązywane w drodze rozmów i konsultacji między ministerstwami finansów zainteresowanych Umawiających się Stron.

Artykuł  XI

Niniejsze porozumienie podlega ratyfikacji lub zatwierdzeniu zgodnie z ustawodawstwem każdej Umawiającej się Strony i wejdzie w życie dnia 1 stycznia roku następującego po tym, w którym zostaną przekazane depozytariuszowi na przechowanie dokumenty ratyfikacyjne lub zatwierdzenia przez nie mniej niż pięć Umawiających się Stron. W stosunku do każdej z pozostałych Umawiających się Stron niniejsze porozumienie wejdzie w życie dnia 1 stycznia roku następującego po tym, w którym zostaną przez nią przekazane depozytariuszowi na przechowanie dokumenty ratyfikacyjne lub zatwierdzenia.

Artykuł  XII
1.
Niniejsze porozumienie zostało zawarte na czas nieokreślony.
2.
Każda Umawiająca się Strona może wypowiedzieć porozumienie w dowolnym czasie po upływie pięcioletniego okresu od dnia jego wejścia w życie, w drodze zawiadomienia depozytariusza o wypowiedzeniu porozumienia, nie później jednak niż na 6 miesięcy przed zakończeniem roku kalendarzowego. W tym wypadku porozumienie przestaje obowiązywać w stosunku do tej Umawiającej się Strony, poczynając od dnia 1 stycznia roku następującego po tym, w którym dokonano zawiadomienia o wypowiedzeniu porozumienia.
Artykuł  XIII

Do niniejszego porozumienia, za zgodą wszystkich Umawiających się Stron, mogą przystąpić inne państwa w drodze przekazania depozytariuszowi dokumentu przystąpienia. Przystąpienie uważa się za dokonane dnia 1 stycznia roku następującego po roku, w którym depozytariusz otrzyma od wszystkich Umawiających się Stron zawiadomienia o ich zgodzie na przystąpienie.

Artykuł  XIV

Niniejsze porozumienie może być zmienione lub uzgodnione za zgodą wszystkich Umawiających się Stron.

Artykuł  XV

Niniejsze porozumienie jest otwarte do podpisu w Moskwie do dnia 30 czerwca 1978 roku.

Artykuł  XVI

Niniejsze porozumienie przekazuje się na przechowanie Sekretariatowi Rady Wzajemnej Pomocy Gospodarczej, który będzie pełnił funkcję depozytariusza porozumienia.

Sporządzono w Ułan Bator dnia 19 maja 1978 r. w jednym egzemplarzu w języku rosyjskim.

*: Porozumienie utraciło moc w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Federacją Rosyjską zgodnie z art. 26 ust. 3 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Federacji Rosyjskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Moskwie dnia 22 maja 1992 r. (Dz.U.93.125.569) z dniem 22 lutego 1993 r.

Stosowanie porozumienia zostało zawieszone we wzajemnych stosunkach między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Czeską zgodnie z pkt 1 protokołu do Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku (Dz.U.94.47.189) z dniem 20 grudnia 1993 r.

Porozumienie utaciło moc w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Ukrainą zgodnie z art. 29 ust. 2 Konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Ukrainy w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobieganiu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Kijowie dnia 12 stycznia 1993 r. (Dz.U.94.63.269) z dniem 11 marca 1994 r.

Porozumienie utraciło moc w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Bułgarii zgodnie z art. 29 ust. 3 Umowy między Rzecząpospolitą Polską a Republiką Bułgarii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 11 kwietnia 1994 r. (Dz.U.95.137.679) z dniem 10 maja 1995 r.

Porozumienie utraciło moc w stosunkach między Rzecząpospolitą Polską a Rumunią zgodnie z art. 30 ust. 3 Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Rumunii w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 23 czerwca 1994 r. (Dz.U.95.109.530), z dniem 15 września 1995 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1979.10.68

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Porozumienie o unikaniu podwójnego opodatkowania dochodów i majątku osób prawnych. Ułan Bator.1978.05.19.
Data aktu: 19/05/1978
Data ogłoszenia: 22/05/1979
Data wejścia w życie: 01/01/1979