Panama-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Panama.1978.02.17.

UMOWA
o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Panamy,
podpisana w Panamie dnia 17 lutego 1978 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 17 lutego 1978 roku została podpisana w Panamie Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Panamy w następującym brzmieniu:

UMOWA

o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Panamy.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Panamy, dążąc do rozwoju współpracy między obu państwami w dziedzinie kultury i nauki, przekonane, że tego rodzaju współpraca przyczyniać się będzie do umocnienia przyjaźni między obu narodami, działając na podstawie wzajemnego poszanowania zasad suwerenności, równouprawnienia i wzajemnych korzyści, jak również nieingerencji w wewnętrzne sprawy obu krajów, postanowiły zawrzeć niniejszą umowę i w tym celu wyznaczyły Pełnomocników, a mianowicie: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, zgodzili się na następujące postanowienia:

Artykuł  I

Umawiające się Strony będą rozwijać współpracę w dziedzinach kultury, sztuki, oświaty, nauki, środków masowego przekazu i sportu.

Artykuł  II

Współpraca między Umawiającymi się Stronami obejmować będzie w szczególności:

1)
współdziałanie między instytucjami naukowymi, badawczymi, oświatowymi, kulturalnymi i artystycznymi, stowarzyszeniami twórców i artystów;
2)
współdziałanie między państwowymi agencjami prasowymi, instytucjami filmowymi oraz radiowo-telewizyjnymi;
3)
współdziałanie między organizacjami sportowymi;
4)
wymianę przedstawicieli nauki, oświaty, kultury i sztuki, środków masowego przekazu i sportu;
5)
przyznawanie stypendiów dla obywateli drugiej Umawiającej się Strony na studia, staże i kursy w instytutach naukowych, oświatowych i kulturalnych;
6)
wymianę informacji naukowych, oświatowych i kulturalnych;
7)
wymianę książek, czasopism, materiałów prasowo-informacyjnych, filmów, nagrań i innych materiałów z dziedziny kultury, sztuki, oświaty, nauki i sportu;
8)
każdą inną formę współpracy, którą za obustronną zgodą uzna się za stosowne rozwijać.
Artykuł  III

Każda z Umawiających się Stron będzie ułatwiać obywatelom drugiej Umawiającej się Strony korzystanie - zgodnie z obowiązującymi przepisami - z bibliotek, archiwów, zbiorów muzealnych i innych placówek naukowych.

Artykuł  IV

Każda z Umawiających się Stron podejmie wszelkie niezbędne kroki w celu możliwie najpełniejszego zapoznania swego narodu z życiem, historią, i osiągnięciami narodu drugiej Umawiającej się Strony, w szczególności poprzez:

1)
organizowanie kongresów, kolokwiów, seminariów i wykładów z udziałem obywateli drugiej Umawiającej się Strony;
2)
wymianę wystaw naukowych, kulturalnych i artystycznych;
3)
wzajemne organizowanie pokazów filmowych, występów artystycznych i innych imprez kulturalnych;
4)
wzajemne rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych;
5)
tłumaczenie i publikowanie dzieł naukowych, literackich, artystycznych i innych drugiego kraju.
Artykuł  V

Umawiające się Strony będą czuwać nad tym, aby podręczniki używane w instytucjach oświatowych obu krajów zawierały prawidłowe informacje dotyczące kraju drugiego, i podejmą w tym celu niezbędne działania.

Artykuł  VI

Umawiające się Strony będą popierały udział swych obywateli w imprezach międzynarodowych o charakterze naukowym, oświatowym, kulturalnym i innym, organizowanych na terytorium drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  VII

Umawiające się Strony będą popierać rozwój współpracy między swymi Komitetami Narodowymi do Spraw UNESCO.

Artykuł  VIII

Umawiające się Strony rozpatrzą warunki, na jakich będą mogły być uznawane dyplomy, świadectwa i stopnie naukowe przyznawane w kraju drugiej Umawiającej się Strony.

Artykuł  IX

Umawiające się Strony przyznają sobie niezbędne ułatwienia i udzielą pomocy, zgodnie z przepisami obowiązującymi w danym kraju, osobom drugiej Umawiającej się Strony, przebywającym lub mieszkającym na terytorium Strony przyjmującej, w związku z wykonywaniem przez nie zadań powierzonych w oparciu o ustalenia niniejszej umowy.

Artykuł  X

Umawiające się Strony udzielać sobie będą niezbędnych ułatwień w celu wwozu i wywozu sprzętu i materiałów potrzebnych do realizacji działalności wynikającej z niniejszej umowy.

Artykuł  XI

Umawiające się Strony będą popierać wszelkie inicjatywy zmierzające do ustanowienia lub umocnienia bezpośredniej współpracy między instytucjami i organizacjami obu krajów oraz zawieranie między nimi porozumień zgodnych z postanowieniami niniejszej umowy.

Artykuł  XII

W celu wykonania niniejszej umowy Umawiające się Strony będą uzgadniać co najmniej raz na dwa lata szczegółowe programy ustalające zakres, formy i warunki finansowe realizacji przyjętych postanowień.

Artykuł  XIII

Umowa niniejsza wejdzie tymczasowo w życie w dniu podpisania, a definitywnie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych, która odbędzie się w Warszawie.

Artykuł  XIV

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat. Ulega ona automatycznie przedłużaniu na dalsze okresy pięcioletnie, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej w drodze notyfikacji na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w mieście Panama, Republika Panama, dnia 17 lutego 1978 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i hiszpańskim, przy czym obydwa teksty mają jednakową moc.

Na dowód czego wyżej wymienieni Pełnomocnicy podpisali niniejszą umowę i opatrzyli ją pieczęciami.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 14 września 1978 roku.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024