Umundurowanie i oznaki stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 września 1978 r.
w sprawie umundurowania i oznak stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej.

Na podstawie art. 10 ustawy z dnia 31 stycznia 1961 r. o Straży Przemysłowej (Dz. U. Nr 6, poz. 42) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownicy Straży Przemysłowej otrzymują umundurowanie służbowe na koszt zakładu pracy, w którym pełnią służbę.
2.
Umundurowanie jest koloru granatowego, oznaki stanowisk służbowych koloru srebrnego, obuwie, pas i rękawiczki koloru czarnego, koszula koloru niebieskiego, otok na czapce koloru oliwkowego, krawat koloru granatowego.
3.
Zestaw przedmiotów umundurowania oraz okresy ich używalności określa załącznik nr 1 do rozporządzenia.
4.
Wzory umundurowania oraz oznak stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej określają załączniki nr 2 i 3 do rozporządzenia.
§  2.
1.
Prawo do umundurowania nabywa pracownik Straży Przemysłowej z chwilą nawiązania stosunku pracy na czas nie określony.
2.
W razie rozwiązania stosunku pracy przed upływem okresu używalności umundurowania, jeżeli rozwiązanie nastąpiło z winy pracownika albo wskutek wypowiedzenia przez niego pracy, pracownik obowiązany jest zwrócić równowartość umundurowania za czas od dnia rozwiązania stosunku pracy do końca okresu używalności umundurowania.
3.
Po upływie okresu używalności lub po rozwiązaniu stosunku pracy w innych wypadkach niż wymienione w ust. 2 umundurowanie nie podlega zwrotowi.
4.
W razie utraty lub zniszczenia umundurowania albo jego części przed upływem okresu używalności pracownik otrzymuje nowe umundurowanie na koszt zakładu pracy, jeżeli utrata lub zniszczenie nastąpiło bez winy pracownika przy wykonywaniu obowiązków służbowych.
5.
Jeżeli utrata lub zniszczenie umundurowania nastąpiło z przyczyn innych niż wymienione w ust. 4, pracownik otrzymuje nowe umundurowanie po uiszczeniu równowartości tej części utraconego lub zniszczonego umundurowania, jaka przypada za czas od dnia utraty lub zniszczenia do końca okresu używalności.
§  3.
1.
Pracownikowi Straży Przemysłowej przysługuje ekwiwalent pieniężny za umundurowanie w wysokości odpowiadającej wartości przedmiotów umundurowania ustalonej według aktualnych cen tych przedmiotów w danym roku, w razie gdy:
1)
nie przydzielono mu przysługującego umundurowania, a umowa o pracę uległa rozwiązaniu,
2)
umundurowanie przydzielono mu w terminie późniejszym aniżeli termin nabycia prawa,
3)
za zgodą zakładu pracy używał on umundurowania przez okres dłuższy niż ustalony okres używalności.
2.
Ekwiwalent określony w ust. 1 stanowi wartość przedmiotów umundurowania za okres, za który przysługuje, i wypłacany jest za pełne okresy miesięczne.
3.
Zakład pracy obowiązany jest do prania przedmiotów umundurowania nie rzadziej niż raz w roku oraz w razie zanieczyszczenia umundurowania bez winy pracownika podczas wykonywania obowiązków służbowych lub do wypłaty ekwiwalentu pieniężnego według cen obowiązujących w danym roku w razie braku możliwości wyprania umundurowania.
4.
Pracownikowi Straży Przemysłowej przysługuje ekwiwalent pieniężny za niezbędne poprawki krawieckie umundurowania.
§  4.
1.
Minister Obrony Narodowej określi kolor oraz wzór umundurowania i oznak stanowisk służbowych dla wart cywilnych w jednostkach organizacyjnych resortu obrony narodowej.
2.
Ministrowie Finansów, Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej oraz Komunikacji określą w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych oraz Obrony Narodowej kolory oraz wzory umundurowania i oznak stanowisk służbowych dla pracowników Straży Przemysłowej w podległych im zakładach pracy.
3.
Właściwy minister w porozumieniu z Ministrami Spraw Wewnętrznych, Obrony Narodowej oraz Przemysłu Lekkiego może wprowadzić w niektórych podległych mu zakładach pracy inny kolor umundurowania pracowników Straży Przemysłowej niż określony w § 1 ust. 2, jeżeli uzasadnia to charakter produkcji zakładów, w których pełnią oni służbę.
§  5.
Pracownicy Straży Przemysłowej w czasie pełnienia służby mają prawo do korzystania z odzieży ochronnej i sprzętu ochrony osobistej na zasadach ustalonych przez kierownika zakładu pracy na podstawie powszechnie obowiązujących ramowych zasad gospodarowania odzieżą ochronną i sprzętem ochrony osobistej.
§  6.
Nowe przedmioty umundurowania wydaje się po upływie okresu używalności przedmiotów wydanych na podstawie dotychczas obowiązujących przepisów.
§  7.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 6 lutego 1962 r. w sprawie umundurowania i oznak stanowisk służbowych pracowników Straży Przemysłowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 12, poz. 55 i z 1973 r. Nr 48, poz. 284).
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Zestawienie

przedmiotów umundurowania pracowników Straży Przemysłowej oraz okresy używalności tych przedmiotów.

Lp. Przedmiot umundurowania Ilość Okres używalności w latach Uwagi
1 2 3 4 5
1. Czapka letnia z orzełkiem z tkaniny tropik 1 szt. 3
2. Furażerka z orzełkiem z tkaniny tropik 1 szt. 2
3. Czapka zimowa (uszanka) z orzełkiem 1 szt. 3
4. Płaszcz sukienny zimowy z podpinką 1 szt. 3
5. Płaszcz nieprzemakalny 1 szt. 3
6. Kożuch - - na 1/2 stanu osobowego
7. Kurtka i spodnie gabardinowe 1 kpl. 2
8. Kurtka i spodnie z tkaniny tropik 1 kpl. 2 dla kobiet dodatkowo spódnica
9. Bluza letnia (wiatrówka) 1 szt. 2
10. Krawat lub aksamitka dla kobiet 2 szt. 1
11. Szalik zimowy 1 szt. 3
12. Oznaki służbowe i stanowisk 1 szt. x do każdego munduru
13. Rękawiczki zimowe dziane 1 para 2
14. Koszula służbowa niemnąca lub bluzka dla kobiet 3 szt. 1
15. Bielizna osobista zimowa 2 kpl. 1
16. Bielizna osobista letnia 2 kpl. 1
17. Skarpetki zimowe 2 pary 1
18. Skarpetki letnie 2 pary 1
19. Trzewiki skórzane na gumie (nieocieplane) 1 para 2
20. Trzewiki ocieplane (skutery) 1 para 2
21. Półbuty na gumie 1 para 2
22. Pas główny skórzany 1 szt. 6
23. Pasek do spodni 1 szt. 7

ZAŁĄCZNIK Nr  2

Wzory umundurowania straży przemysłowej

Kurtka

(grafika pominięta)

Spodnie

(grafika pominięta)

Płaszcz sukienny

(grafika pominięta)

Oznaka służbowa

(grafika pominięta)

Czapka letnia

(grafika pominięta)

Czapka zimowa

(grafika pominięta)

Kurtka i spódnica dla kobiet

(grafika pominięta)

ZAŁĄCZNIK Nr  3

Wzory oznak stanowisk służbowych pracowników straży przemysłowej

(grafika pominięta)

dowódca warty z-ca komendanta komendant

młodszy wartownik wartownik starszy wartownik

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024