Księgi wodne i kataster gospodarki wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 25 lipca 1978 r.
w sprawie ksiąg wodnych i katastru gospodarki wodnej.

Na podstawie art. 120 ust. 2 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1. 
1. 
Księga wodna składa się z dwóch części i zbioru dokumentów.
2. 
W części pierwszej księgi wodnej wpisuje się pozwolenia wodnoprawne na korzystanie z wód, zwane dalej "pozwoleniami", w części drugiej spółki wodne i ich związki, zwane dalej "spółkami wodnymi", a w zbiorze dokumentów przechowuje się dokumenty dotyczące wpisów.
§  2. 
Księgi wodne prowadzą terenowe organy administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  3. 
1. 
Pozwolenie wpisuje się z urzędu. Jeżeli pozwolenie wydaje terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, przesyła je niezwłocznie organowi prowadzącemu księgę wodną.
2. 
Wpis pozwolenia zawiera:
1)
nazwę i adres zakładu, a jeżeli pozwolenie dotyczy:
a)
wspólnego korzystania z wody przez kilka zakładów - nazwę i adres każdego z nich, z określeniem zakładu głównego,
b)
korzystania z zasobów wód dorzecza lub jego części - określenie zakładu uprawnionego do wydawania zakładom objętym pozwoleniem dyspozycji o sposobie gospodarowania wodą,
2)
oznaczenie miejsca, rodzaju i czasu korzystania z wód oraz podstawowe dane określające rozmiar tego korzystania,
3)
nazwę organu, który wydał pozwolenie, oraz datę i numeru pozwolenia.
§  4. 
1. 
Wpisu spółki wodnej dokonuje się na jej wniosek, a jeżeli spółka została utworzona na podstawie decyzji - na wniosek terenowego organu administracji państwowej, który wydał decyzję. Wpis zawiera nazwę, siedzibę, cel i czas trwania spółki.
2. 
Do wniosku o wpis spółki wodnej do księgi wodnej należy dołączyć:
1)
statut spółki, a jeżeli spółkę utworzono na podstawie decyzji albo w wyniku połączenia lub podziału spółek wodnych - również odpisy zatwierdzonych uchwał walnych zgromadzeń członków spółek bądź decyzji terenowych organów administracji państwowej,
2)
wykaz zakładów i określenie liczby osób fizycznych, będących członkami spółki,
3)
wykaz gruntów i urządzeń wodnych, objętych działalnością spółki,
4)
dokument stwierdzający wybór lub ustanowienie organów spółki.
3. 
O dokonaniu wpisu zawiadamia się spółkę wodną i terenowy organ administracji państwowej stopnia podstawowego, właściwy do sprawowania nadzoru i kontroli nad jej działalnością.
§  5. 
1. 
Wykreśleń i zmian wpisów dokonuje się w księdze wodnej z urzędu lub na wniosek.
2. 
Jeżeli pozwolenie utraciło moc lub zostało cofnięte, jednocześnie z wykreśleniem wpisu zamieszcza się informację, czy urządzenia służące do korzystania z wód podlegają rozbiórce bądź przejęciu na własność Państwa; w tym ostatnim wypadku informacja powinna zawierać nazwę zakładu zobowiązanego do dalszego utrzymania urządzeń.
3. 
Wykreślenie wpisu spółki wodnej rozwiązanej następuje na wniosek jej likwidatorów, do którego dołącza się zatwierdzone sprawozdanie z likwidacji spółki. Wykreślenie wpisu spółki podzielonej lub spółek połączonych następuje jednocześnie z wpisem spółek powstałych w wyniku podziału lub połączenia. Wraz z wykreśleniem wpisu zamieszcza się informację, komu przekazano dokumenty spółki oraz urządzenia spółki do dalszego utrzymania i eksploatacji.
§  6. 
Minister Rolnictwa prowadzi dla obszaru kraju kataster gospodarki wodnej, zwany dalej "katastrem", z uwzględnieniem podziału na dorzecza lub ich części.
§  7. 
Kataster zawiera dane dotyczące:
1)
wód żeglownych,
2)
jezior o powierzchni większej niż 0,5 km2 i innych zbiorników wód powierzchniowych o pojemności większej niż 100.000 m3,
3)
cieków o powierzchni dorzecza większej niż 50 km2,
4)
urządzeń piętrzących wodę powyżej 2 m,
5)
ujęć wód powierzchniowych o wydajności większej niż 6 m3/h lub 40.000 m3/rok,
6)
ujęć wód podziemnych, których zasoby eksploatacyjne są większe niż 6 m3/h albo 40 000 m3/rok,
7)
kanałów i rurociągów o przepustowości większej niż 200 m3/h,
8)
urządzeń zabezpieczających wody przed zanieczyszczeniem ściekami w ilości większej niż 6 m3/h lub 40.000 m3/rok oraz wylotów urządzeń kanalizacyjnych służących do wprowadzania tej ilości ścieków do wód lub do ziemi,
9)
wałów przeciwpowodziowych, polderów i innych urządzeń przeciwpowodziowych,
10)
portów, przystani, urządzeń przeładunkowych, kąpielisk, obwodów rybackich na wodach określonych w pkt 1-3 oraz stref ochronnych ujęć takich wód,
11)
urządzeń melioracji wodnych podstawowych oraz zbiorczych zestawień urządzeń melioracji wodnych szczegółowych.
§  8. 
Dane zawarte w katastrze określają:
1)
położenie, dorzecze i długość wód płynących oraz parametry dotyczące zasobów tych wód,
2)
położenie, powierzchnię i pojemność jezior i innych zbiorników wód powierzchniowych, ich główne parametry techniczne oraz klasę czystości,
3)
położenie zbiorników wód podziemnych i ich zasoby eksploatacyjne,
4)
ilość i miejsce poboru wody oraz ilość i miejsce wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi za pomocą urządzeń wodnych, o których mowa w § 7,
5)
jakość wód powierzchniowych i podziemnych w miejscach, w których są prowadzone ich badania,
6)
położenie urządzeń wodnych oraz ich charakterystykę techniczną,
7)
przepływ wód o ustalonej częstotliwości pojawiania się oraz obszary narażone na niebezpieczeństwo powodzi,
8)
stan urządzeń zabezpieczających przed powodzią,
9)
stan zagospodarowania wód dla celów społeczno-gospodarczych, a zwłaszcza wypoczynkowych, sportowych i rybackich.
§  9. 
1. 
Minister Rolnictwa może w uzasadnionych wypadkach zamieszczać w katastrze dane nie wymienione w § 7 i 8.
2. 
Minister Rolnictwa udostępnia dane z katastru zainteresowanym osobom.
§  10. 
Minister Rolnictwa w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami i kierownikami urzędów centralnych określi szczegółowe zasady prowadzenia i jednolite wzory ksiąg wodnych i katastru.
§  11. 
Tracą moc:
1)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 28 grudnia 1963 r. w sprawie prowadzenia ksiąg wodnych (Monitor Polski z 1964 r. Nr 2, poz. 8),
2)
zarządzenie Prezesa Centralnego Urzędu Gospodarki Wodnej z dnia 22 maja 1964 r. w sprawie prowadzenia katastru wodnego (Monitor Polski z 1964 r. Nr 38, poz. 181 i z 1969 r. Nr 2, poz. 17).
§  12. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1979 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1978.19.83

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Księgi wodne i kataster gospodarki wodnej.
Data aktu: 25/07/1978
Data ogłoszenia: 24/08/1978
Data wejścia w życie: 01/01/1979