Włochy-Polska. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej. Rzym.1973.11.09.

UMOWA
pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej,
sporządzona w Rzymie dnia 9 listopada 1973 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 9 listopada 1973 roku została podpisana w Rzymie Umowa pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej, w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

pomiędzy Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rządem Republiki Włoskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Włoskiej, ożywione pragnieniem zawarcia Umowy w celu uniknięcia podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej w komunikacji międzynarodowej, uzgodniły, co następuje:

Artykuł  1

W rozumieniu Umowy:

1.
Określenie "wykonywanie żeglugi morskiej i powietrznej" oznacza zawodową działalność przewozu drogą morską i powietrzną osób, zwierząt, towarów i poczty, wykonywaną przez właścicieli, przewoźników, najemców i armatorów lub przez inne osoby eksploatujące statki i samoloty, łącznie ze sprzedażą biletów na przewóz i innych dokumentów przewozu;
2.
Określenie "przedsiębiorstwa polskie" oznacza polskie przedsiębiorstwa państwowe, polskie instytucje o charakterze ogólnokrajowym i lokalnym, osoby fizyczne uznawane dla celów podatkowych za zamieszkałe w Polsce, a nie we Włoszech, jak i spółki kapitałowe i osobowe, założone zgodnie z ustawodawstwem polskim, których siedziba właściwego zarządu znajduje się na terytorium Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej;
3.
Określenie "przedsiębiorstwa włoskie" oznacza włoskie przedsiębiorstwa państwowe, włoskie instytucje o charakterze ogólnokrajowym i lokalnym, osoby fizyczne uznawane dla celów podatkowych za zamieszkałe we Włoszech, a nie w Polsce, jak i spółki kapitałowe i osobowe, założone zgodnie z ustawodawstwem włoskim, których siedziba właściwego zarządu znajduje się na terytorium Republiki Włoskiej.
Artykuł  2
1.
Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej zobowiązuje się zwolnić przychody pochodzące z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej pomiędzy Polską i Włochami oraz innymi krajami, prowadzonej pod banderą narodową przez przedsiębiorstwa włoskie wykonujące tego rodzaju działalność, od podatków i opłat od dochodu oraz od innych obciążeń podatkowych, mających za podstawę przychody podlegające opodatkowaniu w Polsce.
2.
Rząd Republiki Włoskiej zobowiązuje się zwolnić przychody pochodzące z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej pomiędzy Włochami i Polską oraz innymi krajami, prowadzonej pod banderą narodową przez przedsiębiorstwa polskie wykonujące tego rodzaju działalność, od podatków i opłat od dochodu oraz od innych obciążeń podatkowych, mających za podstawę przychody podlegające opodatkowaniu we Włoszech.
3.
Zwolnienia podatkowe, o których mowa w ustępie 1, stosuje się również do polskich i włoskich przedsiębiorstw żeglugi morskiej i powietrznej uczestniczących w poolu, prowadzących wspólnie działalność w zakresie żeglugi morskiej i powietrznej lub współuczestniczących w innych organizacjach międzynarodowych - w granicach przychodów tych przedsiębiorstw.
Artykuł  3

Umowa podlega ratyfikacji i wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych. Będzie ona miała zastosowanie do przychodów osiągniętych z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej od dnia 1 stycznia 1966 roku.

Artykuł  4

Umowa pozostaje w mocy przez czas nieokreślony, lecz może być wypowiedziana przez każdy z obydwu Rządów na podstawie uprzedniego zawiadomienia na piśmie na sześć miesięcy przed upływem roku kalendarzowego. W tym przypadku dzień 1 stycznia następnego roku ustala się za datę wygaśnięcia Umowy.

Sporządzono w Rzymie dnia 9 listopada 1973 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, włoskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc z tym jednak, że w przypadku wątpliwości rozstrzygający jest tekst angielski.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 12 września 1974 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.9.37

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Włochy-Polska. Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przychodów powstających z wykonywania żeglugi morskiej i powietrznej. Rzym.1973.11.09.
Data aktu: 09/11/1973
Data ogłoszenia: 22/03/1977
Data wejścia w życie: 15/02/1977