Protokół zmieniający Porozumienie z dnia 20 grudnia 1962 r. w sprawie ochrony zasobów łososia w Morzu Bałtyckim. Sztokholm.1972.01.21.

PROTOKÓŁ
zmieniający Porozumienie z dnia 20 grudnia 1962 r. w sprawie ochrony zasobów łososia w Morzu Bałtyckim,
sporządzony w Sztokholmie dnia 21 stycznia 1972 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 21 stycznia 1972 roku sporządzony został w Sztokholmie Protokół zmieniający Porozumienie z dnia 20 grudnia 1962 roku w sprawie ochrony zasobów łososia w Morzu Bałtyckim.

Po zaznajomieniu się z powyższym protokołem Rada Państwa uznała go i uznaje za słuszny zarówno w całości, jak i każde z postanowień w nim zawartych; oświadcza, że wymieniony protokół jest przyjęty, ratyfikowany i potwierdzony, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywany.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 15 września 1972 roku.

Przekład.

PROTOKÓŁ

zmieniający Porozumienie z dnia 20 grudnia 1962 roku w sprawie ochrony zasobów łososia w Morzu Bałtyckim.

Umawiające się Strony Porozumienia w sprawie ochrony zasobów łososia w Morzu Bałtyckim, podpisanego w Sztokholmie dnia 20 grudnia 1962 roku, zwanego dalej "Porozumieniem", na zalecenie z dnia 6 marca 1969 roku Stałej Komisji powołanej zgodnie z artykułem 10 Porozumienia

uzgodniły, co następuje:

Artykuł  I

Artykuł 5 ustęp 1 Porozumienia otrzymuje następujące brzmienie:

"Umawiające się Strony nie dopuszczą, aby przy połowie łososia używane były włoki pelagiczne. Umawiające się Strony nie dopuszczą również, aby przy połowie łososia sieciami pławnicowymi i linami dryfującymi był używany sprzęt, który miałby inne wymiary niż niżej określone."

Artykuł  II

Jako artykuł 5a) Porozumienia dodaje się następujące postanowienie:

"Umawiające się Strony nie dopuszczą, aby połowy łososia sieciami pławnicowymi lub linami dryfującymi wykonywane były na wodach międzynarodowych obszaru objętego Porozumieniem w okresie od 1 czerwca do 25 sierpnia włącznie, a na całym obszarze objętym Porozumieniem w okresie od 20 grudnia do 10 stycznia włącznie. Każda Umawiająca się Strona wyda przepisy zakazujące w tych okresach wyładunku łososi złowionych na tych obszarach sieciami pławnicowymi lub linami dryfującymi."

Artykuł  III

Do artykułu 6 Porozumienia wprowadza się następujący ustęp:

"Ustęp 1 nie odnosi się do łososi, które poławiane będą sprzętem stawnym w obrębie szwedzkiej linii podstawowej na północ od 60 stopnia szerokości."

Artykuł  IV
(1)
Artykuł 10 ustęp pierwszy zdanie ostatnie Porozumienia otrzymuje następujące brzmienie:

"Komisja powinna ponadto rozważyć - uwzględniając będące do dyspozycji materiały - celowość zmian lub uzupełnień niniejszego Porozumienia i w razie potrzeby złożyć Rządowi depozytariuszowi odpowiednie wnioski."

(2)
Jako artykuł 10a) Porozumienia wprowadza się następujące postanowienie:

"Rząd depozytariusz przesyła każdy wpływający zgodnie z artykułem 10 ustęp 2 wniosek Umawiającym się Stronom w celu rozważenia. Umawiające się Strony notyfikują Rządowi depozytariuszowi o przyjęciu przez nie wniosku, a Rząd depozytariusz zawiadomi Umawiające się Rządy o każdej takiej notyfikacji podając datę jej otrzymania. Wniosek wejdzie w życie dla wszystkich Umawiających się Stron po upływie czterech miesięcy od dnia, w którym Rządowi depozytariuszowi zostaną złożone przez Umawiające się Strony notyfikacje o jego przyjęciu."

Artykuł  V
(1)
Niniejszy Protokół przedstawia się każdej Umawiającej się Stronie do podpisu i ratyfikacji.
(2)
Niniejszy Protokół wejdzie w życie w dniu, w którym wszystkie Umawiające się Strony złożą dokumenty ratyfikacyjne Rządowi Królestwa Szwecji.
(3)
Każde Państwo, które przystąpi do Porozumienia po tym, jak niniejszy Protokół zostanie otwarty do podpisu, tym samym przystępuje równocześnie do tego Protokołu.
(4)
Rząd Królestwa Szwecji zawiadomi wszystkie Rządy, które podpisały Porozumienie lub do niego przystąpiły, o złożeniu wszystkich dokumentów ratyfikacyjnych, jak też o dacie wejścia w życie niniejszego Protokołu.

Na dowód czego niżej podpisani, po złożeniu swych pełnomocnictw, podpisali niniejszy Protokół.

Sporządzono w Sztokholmie dnia 21 stycznia 1972 roku, w językach duńskim, niemieckim i szwedzkim, przy czym wszystkie teksty mają jednakową moc, w jednym oryginale, który zostanie złożony Rządowi Królestwa Szwecji.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024