Jemen-Polska. Umowa kulturalna. Warszawa.1973.01.18.

UMOWA
kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu,
podpisana w Warszawie dnia 18 stycznia 1973 r.

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 18 stycznia 1973 r. została podpisana w Warszawie Umowa kulturalna między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA KULTURALNA

między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Ludowo-Demokratycznej Republiki Jemenu pragnąc popierać wzajemną współpracę w dziedzinach kultury, nauki, oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia i sportu oraz dążąc do umocnienia więzów przyjaźni i zrozumienia pomiędzy obu krajami w oparciu o zasadę równości, poszanowania narodowej suwerenności i nieingerowania w wewnętrzne sprawy drugiego kraju, postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych Pełnomocników: (pominięto),

którzy po wymianie swych pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, uzgodnili, co następuje:

Artykuł  1

Umawiające się Strony postanowiły popierać wszelkiego rodzaju działalność, która mogłaby umożliwić im zapoznanie się z kulturalnymi, artystycznymi, naukowymi, sportowymi i innymi osiągnięciami drugiego kraju.

Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać ustanowienie i rozwijanie dobrych stosunków pomiędzy ich kulturalnymi, artystycznymi, naukowymi, sportowymi i innymi organizacjami oraz ich rozmaitymi instytucjami. Będą one ułatwiać wymianę doświadczeń i informacji w dziedzinach kultury, sztuki, nauki, oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia i sportu, tak aby zapoznać drugą Stronę z życiem swego narodu.

W tym celu będą one popierać wymianę profesorów, naukowców, specjalistów w zakresie oświaty, przedstawicieli kultury, sztuki i sportu.

Artykuł  3

Umawiające się Strony będą wzajemnie przyznawać sobie stypendia zarówno na studia teoretyczne i praktyczne oraz na szkolenia specjalne, jak również i na prace naukowo-badawcze.

Artykuł  4

Umawiające się Strony rozważą, w celu zawarcia odrębnego porozumienia, warunki dla uznania równorzędności dyplomów i stopni naukowych wyższych szkół i uczelni.

Artykuł  5

Umawiające się Strony dołożą starań, aby używane przez nie podręczniki szkolne zawierały zgodne z rzeczywistością informacje o kulturze, historii i geografii drugiego kraju.

Artykuł  6

Umawiające się Strony będą wzajemnie przyczyniać się poprzez swoje oświatowe i kulturalne instytucje do lepszego poznania literatury, historii, geografii i kultury drugiego kraju.

W tym celu obie Strony będą wymieniać materiały informacyjne.

Artykuł  7

Umawiające się Strony będą popierać wymianę, przekłady i rozpowszechnianie książek i czasopism z dziedziny kultury, sztuki, nauki, oświaty, środków masowego przekazu, ochrony zdrowia i sportu, publikowanych przez drugą Stronę.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać wymianę wystaw artystycznych, zespołów teatralnych, orkiestrowych i ludowych. Ponadto będą one popierać zarówno organizowanie wszelkiego rodzaju imprez i sympozjów kulturalnych, jak również i pokazów filmów Strony drugiej oraz wymianę ekspertów z dziedziny kinematografii i urządzanie festiwali filmowych.

Artykuł  9

Umawiające się Strony będą popierać bezpośrednie kontakty pomiędzy swymi radiofoniami i telewizjami.

Artykuł  10

Umawiające się Strony będą popierać nawiązanie i utrwalanie kontaktów pomiędzy Narodowymi Komitetami UNESCO obu krajów.

Artykuł  11

W celu wprowadzenia w życie niniejszej Umowy Umawiające się Strony będą zawierały co dwa lata odpowiednie plany realizacji. Plany te będą zawierać wszystkie szczegóły tyczące wymiany kulturalnej i naukowej. Warunki finansowe będą ustalone przez Umawiające się Strony w planach realizacji na zasadach wzajemności, z wyjątkiem przypadków, w których warunki te będą ustalone w odrębnym porozumieniu.

Artykuł  12

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji zgodnie z prawem każdej Umawiającej się Strony. Umowa wejdzie w życie w dniu wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Umowa obowiązywać będzie przez pięć lat. Po upływie tego okresu będzie ona automatycznie przedłużona na dalszych pięć lat, jeżeli żadna z Umawiających się Stron nie wypowie jej na sześć miesięcy przed upływem danego okresu.

Sporządzono w Warszawie dnia 18 stycznia 1973 roku, w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim, arabskim i angielskim, przy czym wszystkie teksty są jednakowo autentyczne. W razie rozbieżności przy ich interpretacji tekst angielski uważany będzie za rozstrzygający.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 9 lipca 1973 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024