Opłaty związane z ochroną znaków towarowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 sierpnia 1977 r.
w sprawie opłat związanych z ochroną znaków towarowych.

Na podstawie art. 52 ust. 2 ustawy z dnia 28 marca 1963 r. o znakach towarowych (Dz. U. Nr 14, poz. 73) zarządza się, co następuje:
§  1.
W postępowaniu przed Urzędem Patentowym Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zwanym dalej Urzędem Patentowym i Komisją Odwoławczą przy Urzędzie Patentowym, w sprawach znaków towarowych pobiera się opłaty jednorazowe oraz opłaty okresowe w wypadkach i w wysokościach określonych w tabeli stanowiącej załącznik do rozporządzenia.
§  2.
1.
Opłaty jednorazowe powinny być uiszczane z góry.
2.
W razie nieuiszczenia opłaty za podanie o zarejestrowanie znaku towarowego i za klasy towarowe Urząd Patentowy wzywa zgłaszającego do uiszczenia tej opłaty w terminie 14 dni od dnia doręczenia wezwania. W razie bezskutecznego upływu tego terminu Urząd Patentowy uznaje podanie za niebyłe.
§  3.
1.
Opłata okresowa za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony znaku towarowego jest płatna w terminie trzech miesięcy od daty doręczenia decyzji wzywającej do jej uiszczenia.
2.
Jeżeli zgłaszający nie mógł bez swojej winy zachować terminu określonego w ust. 1, może złożyć udokumentowany wniosek o przywrócenie terminu. Jednocześnie z wnioskiem należy uiścić należną opłatę zwiększoną o 30%.
3.
Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony nie później niż w ciągu trzech miesięcy od upływu terminu, o którym mowa w ust. 1.
§  4.
1.
Opłaty okresowe za następne okresy ochrony znaku towarowego są płatne najpóźniej w dniu, w którym upływa poprzedni okres ochrony.
2.
Opłaty wymienione w ust. 1 można uiszczać również w ciągu sześciu miesięcy po upływie terminu płatności, z tym że opłaty te ulegają zwiększeniu o 5% w razie uiszczenia tej opłaty w pierwszym miesiącu po upływie terminu; 10% - w drugim miesiącu; 15% - w trzecim miesiącu; 20% - w czwartym miesiącu; 25% - w piątym miesiącu i 30% - w szóstym miesiącu.
3.
Jeżeli uprawniony z rejestracji znaku towarowego nie mógł bez swojej winy zachować określonych w ust. 1 i 2 terminów do uiszczenia opłaty okresowej za następny okres ochrony, może złożyć udokumentowany wniosek o przywrócenie terminu. Jednocześnie z wnioskiem należy uiścić zaległą opłatę zwiększoną o 30%.
4.
Wniosek o przywrócenie terminu może być złożony w ciągu jednego miesiąca od dnia ustania przyczyny niezachowania terminu, nie później jednak niż w ciągu roku od dnia, w którym upłynął termin określony w ust 1.
5.
Przepisów ust. 2-4 nie stosuje się do opłaty okresowej określonej w § 3 ust. 1 rozporządzenia.
§  5.
Opłaty okresowe mogą być uiszczane również w ciągu roku przed terminem płatności.
§  6.
W sprawie przywrócenia terminu Urząd Patentowy wydaje postanowienia. Na postanowienie odmawiające przywrócenia terminu przysługuje zażalenie.
§  7.
1.
Opłaty jednorazowe od podania o zarejestrowanie znaku towarowego i za klasy towarowe oraz opłaty okresowe za ochronę znaku towarowego nie podlegają zwrotowi, z wyjątkiem wypadków określonych w ust. 2.
2.
Opłaty wymienione w § 4 ust. 1 podlegają zwrotowi, jeżeli przed terminem ich płatności rejestracja znaku towarowego zostanie unieważniona lub wygaśnie prawo z rejestracji znaku towarowego.
3.
Jeżeli w wyniku wniesionego odwołania lub zażalenia decyzja lub postanowienie zostaną uchylone, opłata uiszczona za odwołanie lub zażalenie podlega zwrotowi.
§  8.
Od opłat związanych z ochroną znaków towarowych nie przysługuje zwolnienie.
§  9.
Opłaty przewidziane w rozporządzeniu uiszcza się gotówką w Oddziale Narodowego Banku Polskiego albo przekazem pocztowym lub przelewem w Narodowym Banku Polskim na rachunek Urzędu Patentowego.
§  10.
1.
Opłaty dotyczące różnych spraw uiszcza się oddzielnie.
2.
Opłatę za podanie o zarejestrowanie znaku towarowego albo za wydanie dowodu pierwszeństwa uiszcza się ze wskazaniem rodzaju sprawy, której dotyczy.
3.
Opłaty nie wymienione w ust. 2 uiszcza się ze wskazaniem numeru rejestracyjnego i rodzaju sprawy, której dotyczą.
4.
W razie niezastosowania się do przepisów ust. 1-3 opłata podlega zwrotowi, a skutki prawne zwrotu obciążają zobowiązanego do wniesienia opłaty.
§  11.
Traci moc w zakresie znaków towarowych rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 25 sierpnia 1970 r. w sprawie opłat związanych z ochroną wynalazków, wzorów użytkowych, wzorów zdobniczych oraz znaków towarowych (Dz. U. z 1970 r. Nr 22, poz. 180 i z 1972 r. Nr 54, poz. 351).
§  12.
1.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 października 1977 r. i stosuje się w sprawach wszczętych po dniu jego wejścia w życie.
2.
W sprawach dotyczących opłat okresowych przypadających za okresy po dniu wejścia w życie rozporządzenia stosuje się przepisy tego rozporządzenia, chyba że opłaty te zostały uiszczone przed dniem jego wejścia w życie.

ZAŁĄCZNIK 1

TABELA OPŁAT ZWIĄZANYCH Z OCHRONĄ ZNAKÓW TOWAROWYCH

I. Opłaty jednorazowe
Wysokość opłat
1. Od podania o zarejestrowanie znaku towarowego 8.000 zł
a ponadto za każdą klasę towarową według obowiązującej klasyfikacji towarowej w zastosowaniu do znaków towarowych 1.200 zł
Opłaty wymienione w pkt 1 obowiązują w wysokości podwójnej, jeżeli dotyczą wspólnego (związkowego) znaku towarowego.
2. Za każde zastrzeżenie pierwszeństwa 800 zł
3. Od wniosku o wydanie przez Urząd Patentowy decyzji w postępowaniu spornym 1.200 zł
4. Od odwołania od decyzji Urzędu Patentowego 1.000 zł
5. Od zażalenia na postanowienie Urzędu Patentowego 500 zł
6. Od wniosku o wpisanie do rejestru zmiany dotyczącej uprawnionego z rejestracji znaku towarowego, zmiany wykazu towarów lub zmiany dotyczącej innych praw w zakresie znaków towarowych 1.600 zł
7. Za zaświadczenie o istnieniu określonego wpisu w rejestrach znaków towarowych lub za wyciąg z tych rejestrów 200 zł
8. Za odpis z rejestrów znaków towarowych 400 zł
9. Za wydanie dowodu pierwszeństwa 400 zł
II. Opłaty okresowe
1. Za pierwszy dziesięcioletni okres ochrony 10.000 zł
2. Za każdy następny dziesięcioletni okres ochrony 20.000 zł
a ponadto za każdą następną klasę towarową według obowiązującej klasyfikacji towarów w zastosowaniu do znaków towarowych ponad jedną klasę 2.000 zł
Opłaty wymienione w pkt 1 i 2 obowiązują w wysokości podwójnej, jeżeli dotyczą wspólnego (związkowego) znaku towarowego.
1 Załącznik zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 listopada 1982 r. (Dz.U.82.37.246) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1983 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.27.114

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Opłaty związane z ochroną znaków towarowych.
Data aktu: 12/08/1977
Data ogłoszenia: 25/08/1977
Data wejścia w życie: 01/10/1977