Czechosłowacja-Polska. Umowa o ułatwieniach w ruchu osobowym obywateli obu Państw. Warszawa.1977.07.20.

UMOWA
między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej o ułatwieniach w ruchu osobowym obywateli obu Państw,
podpisana w Warszawie dnia 20 lipca 1977 r.

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej,

kierując się pragnieniem pogłębienia przyjaznych stosunków między narodami obu Państw,

dążąc do ułatwienia obywatelom obu Państw wszechstronnego poznawania osiągnięć budownictwa socjalistycznego, historii, kultury, sposobu życia ludności i piękna przyrody drugiego kraju,

powodowane dążeniem do stwarzania w tym celu obywatelom obu Państw jak najdogodniejszych warunków podróżowania oraz popierania wszelkich form turystyki między obu Państwami i ich współpracy w tej dziedzinie,

postanowiły zawrzeć niniejszą Umowę i w tym celu wyznaczyły swych pełnomocników:

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej - Mariana Dmochowskiego,

Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,

Rząd Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej - Miloša Vejvodę,

Zastępcę Ministra Spraw Zagranicznych Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej,

którzy po wymianie pełnomocnictw, uznanych za dobre i sporządzone w należytej formie, uzgodnili, co następuje:
Artykuł  1

Obywatele obu Państw zwolnieni są z obowiązku posiadania wiz w zakresie i na warunkach określonych niniejszą Umową.

Artykuł  2
1.
Obywatele jednego Państwa, stale przebywający na jego terytorium albo na terytorium innego państwa socjalistycznego, zwolnieni są z obowiązku posiadania wiz przy podróżach na terytorium lub przez terytorium drugiego Państwa, jeżeli posiadają jeden z dokumentów podróży, wymienionych w załączniku nr 1 do niniejszej Umowy.
2.
Postanowienia artykułu 1 stosuje się również do obywateli obu Państw, stale przebywających na terytoriach państw innych niż określone w ustępie 1, w przypadku przejazdu przez terytorium jednego z Państw na terytorium Państwa ojczystego. Przejazd przez terytorium danego Państwa powinien nastąpić w terminie określonym przez jego przepisy.
3.
Osoby małoletnie, nie mające własnego dokumentu podróży, powinny być wpisane do dokumentu podróży osoby, z którą odbywają podróż.
4.
Umawiające się Strony w ciągu trzydziestu dni od dnia podpisania niniejszej Umowy wymienią w drodze dyplomatycznej wzory dokumentów podróży. O zmianach tych dokumentów Umawiające się Strony będą się informować w tej samej drodze najpóźniej na trzydzieści dni przed ich wprowadzeniem, z równoczesnym przekazaniem wzorów.
Artykuł  3

Obywatele jednego Państwa mogą przekraczać granice drugiego Państwa w przejściach granicznych udostępnianych dla ruchu osobowego na podstawie odrębnych porozumień.

Artykuł  4
1.
Obywatele jednego Państwa mogą przebywać na terytorium drugiego Państwa przez okres nie przekraczający trzydziestu dni.
2.
W uzasadnionych przypadkach właściwe organy Państwa pobytu mogą zezwolić na dłuższy pobyt w okresie ważności dokumentu podróży, z tym jednak, że łączny czas pobytu nie może przekroczyć sześciu miesięcy. W przypadku upływu okresu ważności dokumentu podróży przedłużenie prawa pobytu może nastąpić tylko wówczas, gdy przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny Państwa ojczystego wznowi ważność dokumentu. Zezwoleń na przedłużenie pobytu udziela się bezpłatnie.
3.
Obywatele jednego Państwa mogą przebywać na terytorium drugiego Państwa przez okres wykonywania swych obowiązków służbowych lub czynności wynikających z odpowiednich porozumień międzynarodowych. Postanowienie to stosuje się odpowiednio do członków rodzin osób wykonujących obowiązki służbowe na terytorium drugiego Państwa.
Artykuł  5
1.
Obywatele jednego Państwa, udający się na terytorium drugiego Państwa, powinni posiadać niezbędne środki płatnicze na pokrycie kosztów pobytu.
2.
Właściwe organy Umawiających się Stron będą ustalać w drodze porozumienia:
a)
minimum środków płatniczych, które podróżny obowiązany jest posiadać na każdy dzień pobytu,
b)
przypadki, w których nie będzie stosowany obowiązek posiadania minimum środków płatniczych.
Artykuł  6

Obywatele jednego Państwa, przebywający stosownie do postanowień artykułu 4 ustępy 1 i 2 na terytorium drugiego Państwa, nie mogą wykonywać tam działalności zarobkowej.

Artykuł  7
1.
Obywatele obu Państw mogą korzystać ze wspólnej "Drogi Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej", wiodącej grzbietem Karkonoszy, jeżeli posiadają przy sobie dokumenty tożsamości.
2.
Szczegółowy przebieg drogi, wymienionej w ustępie 1, określony jest na mapie stanowiącej załącznik nr 2 do niniejszej Umowy. Właściwe organy obu Umawiających się Stron oznaczają w terenie przebieg tej drogi.
3.
Warunki korzystania ze wspólnej "Drogi Przyjaźni Polsko-Czechosłowackiej" określają postanowienia Umowy między Polską Rzecząpospolitą Ludową a Czechosłowacką Republiką Socjalistyczną o stosunkach prawnych na polsko-czechosłowackiej granicy państwowej oraz o współpracy i wzajemnej pomocy w sprawach granicznych, podpisanej w Pradze dnia 2 grudnia 1967 roku.
Artykuł  8

Graniczne odcinki rzek Dunajca i Popradu udostępnione są dla żeglugi turystycznej i sportowej z zachowaniem następujących warunków:

a)
żegluga może odbywać się od świtu do zmroku,
b)
wysiadanie obywateli jednego Państwa na brzeg rzeki należący do drugiego Państwa jest dozwolone tylko w miejscach, które wyznaczą w drodze porozumienia organy ochrony granic Umawiających się Stron, w innych zaś miejscach - tylko w przypadkach zagrożenia bezpieczeństwa żeglugi,
c)
osoby korzystające z żeglugi powinny posiadać przy sobie dokumenty tożsamości.
Artykuł  9
1.
Obywatele jednego Państwa w czasie pobytu na terytorium drugiego Państwa obowiązani są do przestrzegania obowiązujących tam przepisów.
2.
Postanowienia niniejszej Umowy nie naruszają prawa każdego Państwa do zakazu wjazdu osoby niepożądanej lub dalszego pobytu takiej osoby na jego terytorium.
3.
W przypadku podjęcia środków określonych w ustępie 2 właściwe organy danego Państwa zawiadamiają o tym przedstawicielstwo dyplomatyczne lub urząd konsularny drugiego Państwa.
Artykuł  10
1.
Postanowienia niniejszej Umowy nie dotyczą obywateli jednego Państwa, którzy zamierzają osiedlić się na terytorium drugiego Państwa. Są oni obowiązani uzyskać odpowiednie zezwolenie właściwych organów obu Państw.
2.
Obywatele jednego Państwa, stale przebywający na terytorium drugiego Państwa, mogą wyjeżdżać na terytorium Państwa ojczystego bez wizy Państwa stałego pobytu.
3.
Obywatele jednego Państwa, stale przebywający na terytorium drugiego Państwa, mogą wyjeżdżać na terytorium państwa trzeciego pod warunkiem zachowania przepisów Państwa stałego pobytu.
Artykuł  11

Właściwe organy Umawiających się Stron będą w miarę potrzeby wzajemnie informować się o zagadnieniach związanych z wykonywaniem niniejszej Umowy oraz wspólnie podejmować środki potrzebne dla zapewnienia jej realizacji.

Artykuł  12

Z dniem wejścia w życie niniejszej Umowy traci moc Umowa między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Czechosłowackiej o turystycznym ruchu pogranicznym, podpisana w Pradze dnia 6 września 1955 roku, w brzmieniu ustalonym w drodze wymiany not z dnia 20 maja 1961 roku i dnia 3 maja 1962 roku.

Artykuł  13

Umowa niniejsza zawarta jest na czas nieokreślony. Traci moc po upływie sześciu miesięcy od dnia wypowiedzenia jej w drodze notyfikacji przez jedną z Umawiających się Stron.

Artykuł  14

Umowa niniejsza wejdzie w życie po upływie trzydziestu dni od dnia podpisania.

Sporządzono w Warszawie dnia 20 lipca 1977 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i czeskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

ZAŁĄCZNIKI

ZAŁĄCZNIK Nr  1

Dokumenty podróży obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:

paszport dyplomatyczny

paszport służbowy

paszport

paszport zbiorowy

wkładka paszportowa wraz z dowodem osobistym lub tymczasowym dowodem osobistym

dowód osobisty lub tymczasowy dowód osobisty z odpowiednim wpisem oraz kartą przekroczenia granicy

paszport konsularny

licencja lotnicza

książeczka żeglarska z delegacją służbową.

Dokumenty podróży obywateli Czechosłowackiej Republiki Socjalistycznej:

paszport dyplomatyczny

paszport specjalny

paszport służbowy

paszport

zaświadczenie podróży

wkładka paszportowa do dowodu osobistego

wkładka paszportowa do dowodu osobistego z fotografią - dla dzieci do lat 15

paszport zbiorowy

książeczka żeglarska z delegacją służbową.

ZAŁĄCZNIK Nr  2

DROGA PRZYJAŹNI POLSKO-CZECHOSŁOWACKIEJ

(grafikę pominięto)

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.26.108

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Czechosłowacja-Polska. Umowa o ułatwieniach w ruchu osobowym obywateli obu Państw. Warszawa.1977.07.20.
Data aktu: 20/07/1977
Data ogłoszenia: 19/08/1977
Data wejścia w życie: 20/08/1977