Warty przeciwpożarowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 11 lipca 1977 r.
w sprawie wart przeciwpożarowych.

Na podstawie art. 12 ust. 4 ustawy z dnia 12 czerwca 1975 r. o ochronie przeciwpożarowej (Dz. U. Nr 20, poz. 106) i art. 2 ust. 3 ustawy z dnia 29 listopada 1972 r. o funduszu gminnym (Dz. U. Nr 49, poz. 313) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych przez osoby fizyczne może być wprowadzany przez gminne rady narodowe (rady narodowe miast i gmin) w okresie od 1 marca do 31 października.
2.
Obowiązek, o którym mowa w ust. 1, może być wprowadzony na obszarze całej gminy albo w poszczególnych miejscowościach:
1)
o dużym zagrożeniu pożarowym, gdzie występuje zwarta i palna zabudowa, jeżeli co najmniej 30% budynków jest krytych materiałami łatwo zapalnymi lub jeżeli istnieje niebezpieczeństwo szybkiego rozprzestrzenienia się pożaru i zagrożenia życia ludzkiego oraz dóbr materialnych,
2)
w związku z zagrożeniem pożarowym powstałym w wyniku długotrwałej suszy lub prowadzenia prac żniwno-omłotowych albo nasilenia prac polowych.
§  2.
Gminne rady narodowe (rady narodowe miast i gmin):
1)
w uchwale wprowadzającej obowiązek pełnienia wart przeciwpożarowych określają miejscowości, na których terenie wprowadza się ten obowiązek, okres, na jaki wprowadza się warty, z zaznaczeniem, czy jest to warta pełniona w dzień, czy w nocy, a ponadto - jeżeli liczba osób zobowiązanych do pełnienia wart przeciwpożarowych nie zapewnia należytego wypełniania tego obowiązku - udzielają naczelnikom gmin (miast i gmin) zezwolenia na zatrudnienie wartowników;
2)
ustalają regulamin organizowania i pełnienia wart przeciwpożarowych, który powinien w szczególności określać:
a)
godziny pełnienia warty przeciwpożarowej,
b)
szczegółowe czynności osób pełniących wartę przeciwpożarową,
c)
znaki rozpoznawcze dla osób pełniących wartę przeciwpożarową;
3)
podają treść regulaminu do publicznej wiadomości w sposób przyjęty na terenie gminy lub miejscowości.
§  3.
Obowiązek pełnienia warty przeciwpożarowej może być nałożony na właściciela (posiadacza) nieruchomości lub na jednego z członków jego rodziny wspólnie z nim zamieszkałego, z wyłączeniem osób wymienionych w art. 12 ust. 3 ustawy o ochronie przeciwpożarowej.
§  4.
1.
Umowę o pracę ze stałym wartownikiem zawiera naczelnik gminy (miasta i gminy).
2.
Stałemu wartownikowi przysługuje wynagrodzenie zasadnicze ustalone w stawce godzinowej określonej w przepisach w sprawie najniższych wynagrodzeń zasadniczych stosowanych w uspołecznionych zakładach pracy. Stawka ta może być zwiększona o 50%.
3.
Do stałego wartownika mają odpowiednie zastosowanie przepisy w sprawie czasu pracy i zasad wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych pracowników zatrudnionych przy pilnowaniu.
4.
Za każdą godzinę pracy wykonywanej w porze nocnej przysługuje stałemu wartownikowi dodatek nocny w wysokości 15% godzinowej stawki.
5.
Wynagrodzenie wartownika jest wolne od podatku od wynagrodzeń i składki na cele emerytalne.
§  5.
1.
W razie zatrudnienia stałych wartowników osoby fizyczne zobowiązane do pełnienia warty przeciwpożarowej ponoszą w zamian za osobiste jej pełnienie świadczenia pieniężne na pokrycie kosztów zatrudnienia wartowników - proporcjonalnie do obowiązku pełnienia przez nie warty i wysokości wynagrodzenia wartowników.
2.
Osoby, o których mowa w ust. 1, są obowiązane wykonać świadczenia pieniężne w terminie i w wysokości ustalonych przez naczelnika gminy (miasta i gminy) w urzędzie gminy (miasta i gminy).
3.
Nie wykonane świadczenia pieniężne podlegają ściągnięciu w trybie przepisów o postępowaniu egzekucyjnym w administracji.
§  6.
1.
Świadczenia pieniężne, o których mowa w § 5 ust. 1, zalicza się na dochody funduszu gminnego.
2.
Koszty związane z zatrudnieniem stałych wartowników nie mogą przekroczyć wysokości wpływów uzyskanych z tytułu świadczeń pieniężnych osób zobowiązanych.
§  7.
Sołtys, z upoważnienia naczelnika gminy (miasta i gminy), w porozumieniu z komendantem gminnym straży pożarnych, ustala:
1)
środki i sposoby alarmowania,
2)
trasy obchodów wartowników,
3)
liczbę i imienną listę osób (wartowników) wyznaczonych na każdą wartę przeciwpożarową.
§  8.
Do obowiązków osób pełniących wartę przeciwpożarową (stałych wartowników) należy w szczególności:
1)
obserwowanie zabudowań i przyległego terenu,
2)
zwracanie uwagi mieszkańcom miejscowości i osobom przebywającym na jej terenie na niebezpieczeństwo powstania pożaru,
3)
niezwłoczne zaalarmowanie osób znajdujących się w objętych lub zagrożonych pożarem budynkach, mieszkańców miejscowości, najbliższej jednostki straży pożarnej lub organu Milicji Obywatelskiej albo sołtysa,
4)
przystąpienie do likwidacji pożaru.
§  9.
Kontrolę pełnienia warty przeciwpożarowej organizuje naczelnik gminy (miasta i gminy).
§  10.
Traci moc rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 13 września 1962 r. w sprawie zasad powoływania wart przeciwpożarowych (Dz. U. Nr 52, poz. 250).
§  11.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.23.98

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Warty przeciwpożarowe.
Data aktu: 11/07/1977
Data ogłoszenia: 19/07/1977
Data wejścia w życie: 19/07/1977