Portugalia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1975.09.30.

UMOWA
o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej,
podpisana w Warszawie dnia 30 września 1975 r.

W imieniu Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej

RADA PAŃSTWA

POLSKIEJ RZECZYPOSPOLITEJ LUDOWEJ

podaje do powszechnej wiadomości:

W dniu 30 września roku 1975 została podpisana w Warszawie Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej w następującym brzmieniu dosłownym:

UMOWA

o współpracy kulturalnej i naukowej między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Republiki Portugalskiej

Rząd Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i Rząd Republiki Portugalskiej:

pragnąc rozwijać i zacieśniać więzy przyjaźni między dwoma narodami;

mając na uwadze wprowadzanie w życie postanowień Aktu Końcowego Konferencji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie;

zainteresowane rozwijaniem i pogłębianiem wzajemnych stosunków obu państw w dziedzinie kultury, nauki, techniki i oświaty, działając na podstawie wzajemnego poszanowania zasad suwerenności i niezależności narodowej, równouprawnienia i wzajemnych korzyści, jak również nieingerencji w wewnętrzne sprawy, postanowiły podpisać niniejszą umowę.

Artykuł  1

Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać rozwój stosunków w dziedzinie szkolnictwa przez:

a)
współpracę między uniwersytetami i innymi instytucjami szkolnictwa wyższego;
b)
utworzenie na wyższych uczelniach lektoratów lub kursów nauki języka, literatury i historii obu narodów;
c)
wzajemne wizyty personelu dydaktycznego wszystkich szczebli nauczania w celach zbierania dokumentacji, udziału w kongresach, kolokwiach i seminariach oraz prowadzenia wykładów;
d)
wzajemną wymianę dokumentacji i informacji z dziedziny geografii, historii, ekonomii, kultury i systemu organizacyjnego państwa w celu wykorzystania przy redagowaniu podręczników szkolnych oraz innych publikacji odnoszących się do drugiego kraju, przyczyniając się w ten sposób do przedstawiania obiektywnego i prawidłowego obrazu życia i kultury obu narodów;
a)
wymianę specjalistycznej dokumentacji i informacji dotyczących szkolnictwa.
Artykuł  2

Umawiające się Strony będą popierać wymianę w dziedzinach: nauki i badań naukowych oraz techniki, w szczególności przez:

a)
współpracę między instytucjami, ośrodkami technicznymi, naukowymi i badawczymi;
b)
wzajemne wizyty naukowców, pracowników naukowo-badawczych lub ekspertów, udział w kongresach, spotkaniach lub seminariach oraz organizowanie specjalistycznych wykładów;
c)
wymianę publikacji i dokumentacji naukowych i technicznych.
Artykuł  3
1.
Każda z Umawiających się Stron przyjmie i na zasadzie wzajemności udzieli drugiej Stronie określonej ilości stypendiów celem umożliwienia obywatelom drugiej Strony rozpoczęcia lub kontynuowania studiów, prac naukowo-badawczych oraz staży uzupełniających ich wiedzę w dziedzinie kultury, sztuki, nauki i techniki.
2.
Tryb przyznawania i warunki finansowania stypendiów określą późniejsze uzgodnienia.
Artykuł  4

Umawiające się Strony będą ułatwiać i popierać rozwój kontaktów między muzeami, bibliotekami i innymi instytucjami lub organizacjami literackimi, artystycznymi i kulturalnymi obu państw.

Artykuł  5

W celu rozszerzania wzajemnego poznania historii, literatury, dramaturgii, muzyki, sztuk plastycznych, tańca i baletu, kinematografii i innych dziedzin działalności kulturalnej Umawiające się Strony będą popierać:

a)
podróże pisarzy, artystów, kompozytorów, malarzy, rzeźbiarzy, architektów, dziennikarzy, reżyserów filmowych i innych osobistości związanych z życiem kulturalnym w celu wymiany informacji i prowadzenia specjalistycznych wykładów, udziału w wystawach, koncertach, przedstawieniach i festiwalach;
b)
kongresy, kolokwia lub seminaria;
c)
wystawy artystyczne, naukowe i kulturalne;
d)
przedstawienia teatralne i baletowe;
e)
przedstawienia, koncerty i słuchowiska, zespołowe lub indywidualne;
f)
festiwale filmowe i pokazy filmów oświatowych, naukowych, artystycznych i kulturalnych;
g)
rozpowszechnianie programów radiowych i telewizyjnych;
h)
tłumaczenia i publikowanie dzieł literackich, artystycznych, naukowych i technicznych lub innych.
Artykuł  6

Umawiające się Strony przyznają sobie niezbędne ułatwienia celne związane z przywozem i wywozem wszystkich materiałów mających na celu realizację działalności wynikającej z niniejszej umowy, pod warunkiem, że materiały te nie są przeznaczone na użytek handlowy.

Artykuł  7

Umawiające się Strony zobowiązują się do kontroli i przeciwdziałania wywozowi dzieł artystycznych i dokumentów o wartości historycznej lub narodowej, oprócz importu czasowego w przypadkach określonych w artykule poprzednim, przyczyniając się w ten sposób do ochrony i zachowania skarbów kultury narodowej każdego kraju.

Artykuł  8

Umawiające się Strony będą popierać wymianę w dziedzinie sportu i wychowania fizycznego.

Artykuł  9

Każda z Umawiających się Stron będzie zapewniać zgodnie z własnym przepisami prawnymi właściwe warunki do realizacji i upowszechniania działalności kulturalnej, naukowej i artystycznej prowadzonej przez drugą Stronę na podstawie niniejszej umowy.

Artykuł  10
1.
Dla wykonania niniejszej umowy zostanie powołana Polsko-Portugalska Komisja Mieszana, która opracuje program wymiany kulturalnej, naukowej i technicznej.
2.
Komisja Mieszana spotykać się będzie przynajmniej raz na dwa lata na przemian w Polsce i w Portugalii. Przewodnictwo spotkań przypadnie przedstawicielowi kraju, w którym będzie się odbywać spotkanie.
Artykuł  11

Umowa niniejsza podlega ratyfikacji zgodnie z prawem obowiązującym w każdym z krajów i wejdzie w życie z dniem wymiany dokumentów ratyfikacyjnych.

Artykuł  12

Umowa niniejsza zawarta jest na okres pięciu lat i będzie automatycznie przedłużana na takie same okresy, o ile żadna ze Stron nie wypowie jej na piśmie przynajmniej na sześć miesięcy przed upływem odpowiedniego okresu.

Sporządzono w Warszawie w dniu 30 września 1975 roku w dwóch egzemplarzach, każdy w językach polskim i portugalskim, przy czym obydwa teksty posiadają jednakową moc.

Po zaznajomieniu się z powyższą umową Rada Państwa uznała ją i uznaje za słuszną zarówno w całości, jak i każde z postanowień w niej zawartych; oświadcza, że jest ona przyjęta, ratyfikowana i potwierdzona, oraz przyrzeka, że będzie niezmiennie zachowywana.

Na dowód czego wydany został akt niniejszy, opatrzony pieczęcią Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej.

Dano w Warszawie dnia 15 marca 1976 roku.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.15.59

Rodzaj: Umowa międzynarodowa
Tytuł: Portugalia-Polska. Umowa o współpracy kulturalnej i naukowej. Warszawa.1975.09.30.
Data aktu: 30/09/1975
Data ogłoszenia: 06/05/1977
Data wejścia w życie: 02/02/1977