Przeprowadzenie spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 7 stycznia 1977 r.
w sprawie przeprowadzenia spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.

Na podstawie art. 9 i 10 ustawy z dnia 15 lutego 1962 r. o organizacji statystyki państwowej (Dz. U. z 1962 r. Nr 10, poz. 47 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r. zostanie przeprowadzony w dniach od 7 do 13 grudnia 1977 r. według stanu o północy z dnia 6 na 7 grudnia 1977 r. spis próbny, zwany dalej "spisem".
§  2.
1.
Spisem zostaną objęte:
1)
osoby stale zamieszkałe i czasowo przebywające,
2)
zamieszkane mieszkania

na terenie miasta i gminy Brwinów w województwie stołecznym warszawskim, miasta i gminy Parczew w województwie bialskopodlaskim, miasta Oświęcim w województwie bielskim, gminy Pawonków w województwie częstochowskim, gminy Sztutowo w województwie elbląskim, gminy Nowogródek Pomorski w województwie gorzowskim, miasta Kowary w województwie jeleniogórskim, miasta i gminy Pyzdry w województwie konińskim, miasta Głogowa w województwie legnickim, miasta i gminy Goniądz w województwie łomżyńskim, gminy Bukowina Tatrzańska w województwie nowosądeckim, miasta i gminy Chorzele w województwie ostrołęckim, miasta i gminy Sulejów w województwie piotrkowskim, gminy Piątek w województwie płockim, miasta i gminy Dynów w województwie przemyskim, miasta i gminy Czarne w województwie słupskim, gminy Harasiuki w województwie tarnobrzeskim, gminy Marcinowice w województwie wałbrzyskim, gminy Koneck w województwie włocławskim.

2.
Szczegółowy zakres spisu ustali Prezes Głównego Urzędu Statystycznego.
§  3.
1.
Pracami związanymi z przygotowaniem i przeprowadzeniem spisu kierują odpowiednio:
1)
Generalny Komisarz Spisowy,
2)
komisarze spisowi na terenie województw, miast, gmin (miast i gmin).
2.
Komisarze spisowi są powołani na podstawie odrębnych przepisów.
3.
Komisarze spisowi powołają na terenie jednostek podziału administracyjnego, w których będzie przeprowadzony spis, biura spisowe - według zasad i w trybie określonych przez Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego.
4.
Spis przeprowadzą rachmistrze spisowi powołani przez komisarzy spisowych. Rachmistrze spisowi w czasie wykonywania obowiązków spisowych korzystają z ochrony prawnej przewidzianej dla funkcjonariuszy publicznych.
5. 1
Jednostki gospodarki uspołecznionej są obowiązane na wniosek komisarzy spisowych zwolnić od pracy na okres nie przekraczający 3 miesięcy pracowników powołanych do pracy w biurach spisowych oraz na okres do 16 dni roboczych pracowników powołanych na rachmistrzów spisowych.
6. 2
Pracownicy, o których mowa w ust. 5, zachowują prawo do wynagrodzenia. Pracownikom tym macierzyste zakłady pracy wypłacają za cały okres zwolnienia od pracy wynagrodzenie obliczone według zasad obowiązujących przy ustalaniu wynagrodzenia za urlop wypoczynkowy.
§  4.
1.
Osoby podlegające spisowi obowiązane są do udzielania ścisłych, wyczerpujących i zgodnych z prawdą odpowiedzi na pytania zawarte w formularzach spisowych.
2.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, odpowiedzi udzielają pełnoletni domownicy.
3.
W razie nieobecności osób obowiązanych do udzielania odpowiedzi, zamieszkałych w gospodarstwach zbiorowych, jak i w innych wypadkach, kiedy wystąpią istotne trudności w uzyskaniu danych - obowiązek, o którym mowa w ust. 1, ciąży na osobach zarządzających tymi gospodarstwami.
4.
Gospodarstwo zbiorowe jest to zakład zakwaterowania zbiorowego, w którym mieszkają stale lub przebywają czasowo obce sobie osoby, np. internat, dom studencki, hotel robotniczy, dom rencistów, specjalny zakład lub szpital dla przewlekle (nieuleczalnie) chorych, dom dziecka, klasztor.
§  5.
Spis nie obejmuje osób i zamieszkanych mieszkań na terenie obiektów zamkniętych zarządzanych przez jednostki organizacyjne podległe Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Sprawiedliwości.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 3 ust. 5 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 grudnia 1977 r. (Dz.U.77.36.160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1977 r.
2 § 3 ust. 6 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 2 grudnia 1977 r. (Dz.U.77.36.160) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 14 grudnia 1977 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1977.1.8

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Przeprowadzenie spisu próbnego w ramach prac przygotowawczych do narodowego spisu powszechnego 1978 r.
Data aktu: 07/01/1977
Data ogłoszenia: 19/01/1977
Data wejścia w życie: 19/01/1977