Zmiana granic niektórych miast w województwach bielskim, częstochowskim, kaliskim, przemyskim, skierniewickim i szczecińskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 9 grudnia 1976 r.
w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach bielskim, częstochowskim, kaliskim, przemyskim, skierniewickim i szczecińskim.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie bielskim włącza się:
1)
do miasta Bielska-Białej:
a)
obszar gminy Komorowice,
b)
z gminy Stare Bielsko obszar sołectwa Stare Bielsko,
c)
z gminy Wapienica obszar sołectwa Wapienica,
2)
do miasta Cieszyna z gminy Haźlach obszar sołectwa Marklowice.
§  2.
W województwie częstochowskim włącza się do miasta Częstochowy:
1)
z gminy Gnaszyn Dolny obszary sołectw: Gnaszyn Dolny, Gnaszyn Górny, Grabówka, Kawodrza Dolna, Kawodrza Górna, Kiedrzyn, Liszka Dolna i Wielki Bór,
2)
z gminy Konopiska obszary sołectw Dźbów i Kuźnica,
3)
z gminy Poczesna obszary sołectw Brzeziny Małe i Brzeziny Wielkie,
4)
z gminy Rędziny obszary sołectw: Rząsawy, Wyczerpy Górne i Zagajnik.
§  3.
W województwie kaliskim włącza się do miasta Kalisza z gminy Nowe Skalmierzyce część obszaru sołectwa Dobrzec o powierzchni 24 ha.
§  4.
W województwie przemyskim włącza się:
1)
do miasta Jarosławia z gminy Jarosław część obszaru sołectwa Munina o powierzchni 265 ha,
2)
do miasta Przemyśla:
a)
z gminy Krasiczyn część obszaru wsi Kruhel Wielki o powierzchni 46 ha i cześć obszaru sołectwa Prałkowce o powierzchni 12 ha,
b)
z gminy Medyka część obszaru wsi Hureczko o powierzchni 37 ha,
c)
z gminy Przemyśl część obszaru wsi Krówniki o powierzchni 271 ha, część obszaru wsi Ostrów o powierzchni 188 ha, część obszaru wsi Pikulice o powierzchni 290 ha, część obszaru wsi Kuńkowce o powierzchni 31 ha,
d)
z gminy Żurawica część obszaru wsi Buszkowice o powierzchni 113 ha i część obszaru wsi Żurawica o powierzchni 144 ha,
3)
do miasta Przeworska z gminy Przeworsk część obszaru sołectwa Gorliczyna o powierzchni 377 ha,
4)
do gminy Przeworsk z miasta Przeworska część obszaru miasta pod nazwą Budy o powierzchni 141 ha.
§  5.
W województwie skierniewickim włącza się do miasta Sochaczewa:
1)
obszar miasta Chodakowa,
2)
z gminy Nowa Sucha obszar sołectwa Malesin.
§  6.
W województwie szczecińskim włącza się:
1)
do gminy Cedynia tereny pod nazwą: Jastrzębiec, Michałów, Parchnica, Patrów, Podwale, Radostów, Szczawin, Szczytowice i Trzciniec o ogólnej powierzchni 2.784 ha z miasta Cedyni,
2)
do gminy Chojna tereny pod nazwą: Bara, Boguszczyn, Dolina, Graniczna, Kaliska, Krupin, Krzywka, Mątwica, Uścięcin i Wilkoszyce o ogólnej powierzchni 4.167 ha z miasta Chojny,
3)
do gminy Mieszkowice tereny pod nazwą: Chrząsna, Mirogniew, Motary, Mścinka, Nowa Strzelnica i Siegniew o ogólnej powierzchni 2.961 ha z miasta Mieszkowic,
4)
do gminy Moryń teren o powierzchni 1.434 ha z miasta Morynia,
5)
do gminy Trzcińsko-Zdrój tereny pod nazwą: Czarnołęka, Ostrzewa, Ostrzewka, Rokszyn i Szarpatki o ogólnej powierzchni 1.365 ha z miasta Trzcińska-Zdroju.
§  7.
Szczegółowego opisu granic miast wymienionych w § 3, 4 i 6 dokonają wojewodowie w drodze zarządzeń. Zarządzenia podlegają opublikowaniu w dziennikach urzędowych wojewódzkich rad narodowych.
§  8.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1977 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024