Zasady tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 6 sierpnia 1976 r.
w sprawie zasad tworzenia i wykorzystania Funduszu Gospodarki Wodnej.

Na podstawie art. 56 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 24 października 1974 r. - Prawo wodne (Dz. U. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
Tworzy się Fundusz Gospodarki Wodnej, zwany dalej "funduszem".
§  2.
1.
Fundusz powstaje z opłat pobieranych za szczególne korzystanie z wód i z urządzeń wodnych stanowiących własność Państwa.
2.
Fundusz dzieli się na terenowy i centralny.
§  3.
1.
Na fundusz terenowy przeznacza się 70% wpływów z opłat za pobór wody i wprowadzanie ścieków do wód lub do ziemi.
2.
Na fundusz centralny przeznacza się 30% wpływów z opłat określonych w ust. 1 oraz wpływy z opłat za korzystanie z urządzeń wodnych, żeglugę i spław, a także za wydobywanie materiałów z wód stanowiących własność Państwa.
§  4.
1.
Środkami funduszu terenowego dysponuje wojewoda (prezydent miasta stopnia wojewódzkiego), a środkami funduszu centralnego Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska.
2.
Minister Rolnictwa w porozumieniu z Ministrem Administracji, Gospodarki Terenowej i Ochrony Środowiska oraz z właściwym wojewodą (prezydentem miasta stopnia wojewódzkiego) może przeznaczyć nie wykorzystane środki funduszu terenowego danego województwa na zwiększenie funduszu terenowego innego województwa.
§  5.
Środki funduszu przeznacza się na pokrycie kosztów lub dofinansowywanie przedsięwzięć zmierzających do kompleksowego rozwiązywania zadań w dziedzinie gospodarki wodnej. W szczególności środki te przeznacza się na:
1)
budowę, rozbudowę i modernizację urządzeń służących do:
a)
wspólnego oczyszczania ścieków doprowadzanych odrębnymi systemami kanalizacyjnymi z co najmniej dwóch zakładów, jak również służących do intensyfikacji procesów samooczyszczania wód,
b)
wielokrotnego wykorzystywania wody w systemach obiegów zamkniętych,
c)
odzysku surowców zawartych w ściekach oraz odsalania wód kopalnianych,
d)
wykorzystywania ścieków i osadów do celów rolniczych i innych celów gospodarczych,
e)
ochrony brzegów przed niszczącym działaniem wód,
2)
eksploatację urządzeń określonych w pkt 1 lit. c) i d), a także inne zabiegi związane z usuwaniem zanieczyszczeń z powierzchni wód,
3)
budowę i wyposażenie w aparaturę i sprzęt pomiarowy automatycznych stacji kontroli i pomiarów zanieczyszczenia wód,
4)
pomoc w budowie małych zbiorników wodnych, urządzeń zaopatrzenia w wodę i urządzeń kanalizacyjnych wsi oraz innych urządzeń wodnych, wykonywanych w ramach czynów społecznych,
5)
ochronę przed powodzią i zagospodarowanie obszarów narażonych na niebezpieczeństwo powodzi,
6)
przedsięwzięcia i zabiegi związane z zarybianiem i utrzymaniem ryb w wodach stanowiących własność Państwa,
7)
upowszechnianie osiągnięć w dziedzinie ochrony wód i oszczędnej gospodarki wodą.
§  6.
Inwestycje, na które przeznaczane są środki funduszu, mogą być realizowane, jeżeli zostały ujęte w nakładach określonych w narodowych planach społeczno-gospodarczych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 września 1976 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024