Zmiana granic niektórych miast w województwach bielskim, jeleniogórskim, kaliskim, płockim i toruńskim.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ADMINISTRACJI, GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 24 czerwca 1976 r.
w sprawie zmiany granic niektórych miast w województwach bielskim, jeleniogórskim, kaliskim, płockim i toruńskim.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 28 maja 1975 r. o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych (Dz. U. Nr 16, poz. 91) zarządza się, co następuje:
§  1.
W województwie bielskim włącza się:
1)
do miasta Suchej Beskidzkiej z miasta Makowa Podhalańskiego obszary przysiółków: Garce, Jasnochowa, Pikieta, Spiwle i Zbój o powierzchni 154 ha,
2)
do miasta Żywca:
a)
z gminy Łękawica obszar sołectwa Moszczanica,
b)
z gminy Czernichów z sołectwa Tresna część obszaru Jeziora Żywieckiego,
c)
z gminy Łodygowice z sołectwa Zarzecze część obszaru Jeziora Żywieckiego.
§  2.
W województwie jeleniogórskim włącza się:
1)
do miasta Piechowice z miasta Sobieszowa obszar miejscowości Jagniątków,
2)
do miasta Jeleniej Góry
a)
obszary miast Cieplice Śląskie-Zdrój i Sobieszów,
b)
z gminy Janowice Wielkie obszar sołectwa Maciejowa.
§  3.
W województwie kaliskim włącza się do miasta Kalisza:
1)
z gminy Dobrzec obszary sołectw Majków-Kolonia, Nosków, Piwonice, Piwonice-Wschód, Piwonice-Zachód i Szczypiorno,
2)
z gminy Opatówek obszary sołectw Rajsków i Winiary.
§  4.
W województwie płockim
1)
do miasta Kutna włącza się:
a)
z gminy Krzyżanów: część obszaru sołectwa Psurze o powierzchni 48,82 ha oraz część obszaru sołectwa Żakowice obejmującą miejscowości Puśniki i Stodółki o łącznej powierzchni 194,43 ha,
b)
z gminy Kutno: część obszaru sołectwa Bielawki obejmującą miejscowości Bielawki i Stara Wieś o łącznej powierzchni 134,27 ha, część obszaru sołectwa Florek obejmującą miejscowości Dybów i Walentynów o łącznej powierzchni 110,30 ha, część obszaru sołectwa Gnojno-Parcel o powierzchni 76,86 ha, część obszaru sołectwa Kotliska obejmującą miejscowość Kotliska Wielkie o powierzchni 186,64 ha, część obszaru sołectwa Leszczynek obejmującą miejscowość Dudki o powierzchni 5,22 ha, część obszaru sołectwa Łąkoszyn obejmującą miejscowości Antoniew, Łąkoszyn i Wiktoryn o łącznej powierzchni 268,55 ha, część obszaru sołectwa Malina o powierzchni 148,52 ha, część obszaru sołectwa Nowy Gołębiewek o powierzchni 58,11 ha, część obszaru sołectwa Piwki o powierzchni 11,47 ha, część obszaru sołectwa Sieciechów o powierzchni 141,30 ha, część obszaru sołectwa Sklęczki obejmującą miejscowości Kotliska Małe, Sklęczki i Wyręby Sklęczkowskie o łącznej powierzchni 171,55 ha i część obszaru sołectwa Stary Gołębiewek o powierzchni 62,89 ha;
2)
do gminy Kutno włącza się z miasta Kutna część obszaru sołectwa Piwki, część terenu ulicy Wiejskiej oraz tereny położone na południe od trasy E-8 wzdłuż ulicy Konduktorskiej o łącznej powierzchni 76,39 ha.
§  5.
W województwie toruńskim włącza się:
1)
do miasta Grudziądza z gminy Grudziądz obszary sołectw Owczarki i Wielkie Tarpno, część obszaru sołectwa Lniska Wielkie obejmującą przysiółek Sadowo o powierzchni 40,80 ha, część obszaru sołectwa Kobylanka obejmującą obręb Pastwisko o powierzchni 310,36 ha oraz część obrębu Węgrowo o powierzchnia 211,26 ha.
2)
do miasta Torunia:
a)
z gminy Lubicz części obszarów wsi Grębocin o powierzchni 577,54 ha, Kaszczorek o powierzchni 792,85 ha, Lubicz Dolny o powierzchni 626,40 ha i Złotoria o powierzchni 40,84 ha,
b)
z gminy Wielka Nieszawka części obszarów wsi Brzoza o powierzchni 24,04 ha, Cierpice o powierzchni 100,73 ha i Mała Nieszawka o powierzchni 18,36 ha.
§  6.
Szczegółowego opisu granic miast wymienionych w § 1-5 dokonają wojewodowie w drodze zarządzeń. Zarządzenia podlegają opublikowaniu w Dziennikach Urzędowych Wojewódzkich Rad Narodowych.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Senat poparł zmianę obowiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów

W ślad za rekomendacją Komisji Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej Senat przyjął w środę bez poprawek zmiany w Kodeksie pracy, których celem jest nowelizacja art. 222 dostosowująca polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 05.06.2024
Ratownik medyczny nauczy się na kursie, jak robić USG i stwierdzać zgon

Weszło w życie rozporządzenie w sprawie kursów kwalifikacyjnych dla ratowników medycznych. To konsekwencja przyznania tej grupie zawodowej nowych uprawnień: stwierdzania zgonu, do którego doszło podczas akcji medycznej, wykonania badania USG według protokołów ratunkowych oraz kwalifikacji do szczepienia i wykonania szczepienia przeciw COVID-19. Nowe przepisy określają jak będzie wyglądać egzamin i wzór zaświadczenia potwierdzającego odbycie kursu kwalifikacyjnego.

Agnieszka Matłacz 05.06.2024
MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.24.144

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zmiana granic niektórych miast w województwach bielskim, jeleniogórskim, kaliskim, płockim i toruńskim.
Data aktu: 24/06/1976
Data ogłoszenia: 02/07/1976
Data wejścia w życie: 02/07/1976