Wydawanie zagranicznym osobom prawnym i fizycznym zezwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 14 maja 1976 r.
w sprawie wydawania zagranicznym osobom prawnym i fizycznym zezwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej.

Na podstawie art. 1 ust. 3 pkt 3 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158) oraz art. 1 ust. 3 ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1972 r. Nr 23, poz. 164 i z 1974 r. Nr 27, poz. 158) zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie określa warunki, tryb i organy uprawnione do wydawania zezwoleń na prowadzenie przez zagraniczne osoby prawne i fizyczne działalności gospodarczej w zakresie:
1)
rzemiosła,
2)
handlu wewnętrznego i usług gastronomicznych,
3)
usług hotelarskich,
4) 1
działalności wytwórczej i usługowej, innej niż wymienione w punkcie 1-3.
§  2.
Przepisy rozporządzenia stosuje się do:
1)
osób prawnych mających siedzibę za granicą,
2)
polonijnych stowarzyszeń i organizacji społecznych mających siedzibę za granicą,
3)
osób fizycznych stale zamieszkałych za granicą,
4)
osób fizycznych mających obce obywatelstwo, które uzyskały karty stałego pobytu na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej,
5)
spółek nie mających osobowości prawnej, których udziałowcami są osoby określone w pkt 3 i 4.
§  3.
Organem właściwym do wydania zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, o której mowa w § 1, zwanego dalej "zezwoleniem", jest organ administracji państwowej stopnia wojewódzkiego właściwy ze względu na siedzibę przedsiębiorstwa.
§  4. 2
 
1.
Osoby, stowarzyszenia i spółki, o których mowa w § 2, mogą składać wnioski o wydanie zezwolenia bezpośrednio lub za pośrednictwem pełnomocnika albo polskiego przedstawicielstwa dyplomatycznego lub polskiego urzędu konsularnego.
2.
Osobom prawnym oraz stowarzyszeniom i organizacjom wymienionym w § 2 pkt 1 i 2 zezwolenia wydaje się po zaopiniowaniu wniosku przez Ministra Handlu Zagranicznego i Gospodarki Morskiej.
3.
Zezwolenie na prowadzenie działalności, o której mowa w § 1 pkt 4, wydaje się po uzgodnieniu z Ministrem Handlu Wewnętrznego i Usług przedmiotu i rozmiaru tej działalności.
4.
Zezwolenie wydaje się na okres do 10 lat, z wyjątkiem wypadków, o których mowa w ust. 5. Ważność zezwolenia ustala się do końca roku kalendarzowego, w którym termin upływa. W wypadkach uzasadnionych szczególnym, zwłaszcza eksportowym, charakterem działalności gospodarczej, rozmiarami nakładów kapitałowych oraz rachunkiem ekonomicznym zezwolenie może być wydane na okres dłuższy. Po upływie okresu ważności zezwolenia może być wydane nowe zezwolenie.
5.
Termin ważności zezwolenia na prowadzenie działalności w budynku lub na terenie, którego okres użytkowania jest ograniczony, nie może przekraczać okresu, na jaki przewidziane jest to użytkowanie.
6.
Organ, który wydał zezwolenie, może przedłużyć okres jego ważności o okres, jaki upłynął od dnia wydania zezwolenia do dnia faktycznego rozpoczęcia działalności.
§  5.
Przy wydawaniu zezwoleń oraz prowadzeniu działalności gospodarczej mają zastosowanie odpowiednie przepisy ustawy z dnia 8 czerwca 1972 r. o wykonywaniu i organizacji rzemiosła (Dz. U. z 1972 r. Nr 23, poz. 164 i z 1974 r. Nr 27, poz. 158) i ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o wykonywaniu handlu oraz niektórych innych rodzajów działalności przez jednostki gospodarki nie uspołecznionej (Dz. U. Nr 27, poz. 158) oraz przepisy wydane na podstawie tych ustaw, o ile przepisy niniejszego rozporządzenia nie stanowią inaczej.
§  6.
1.
Osoby, o których mowa w § 2, mające siedzibę za granicą lub zamieszkałe stale za granicą mają obowiązek ustanowić pełnomocnika do załatwiania spraw związanych z uzyskaniem zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej, a po uzyskaniu zezwolenia - do prowadzenia tej działalności.
2.
Pełnomocnikiem może być jedynie obywatel polski stale zamieszkały w kraju lub obywatel państwa obcego, który uzyskał kartę stałego pobytu na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, lub Towarzystwo Handlu Zagranicznego "Polimar" S.A.
§  7.
Od osób fizycznych oraz pełnomocników pozostałych osób, o których mowa w § 2, nie są wymagane kwalifikacje zawodowe wynikające z ustaw wymienionych w § 5 niniejszego rozporządzenia oraz przepisów wykonawczych wydanych na ich podstawie.
§  8.
Osoby fizyczne i prawne wykonujące działalność gospodarczą na podstawie niniejszego rozporządzenia nie mają obowiązku należenia do cechów i zrzeszeń prywatnego handlu i usług.
§  9.
Organ wydający zezwolenie określa liczbę pracowników, którzy mogą być zatrudnieni przy prowadzeniu działalności gospodarczej.
§  10.
1.
Przed wydaniem zezwolenia osoby, o których mowa w § 2, mają obowiązek przedstawić:
1)
kosztorys przedsięwzięcia inwestycyjnego,
2)
zobowiązanie do pokrycia przez wnioskodawcę pełnego kosztu inwestycji w walutach wymienialnych,
3)
zaświadczenie Banku Polska Kasa Opieki S.A., że wnioskodawca zdeponował na swym rachunku inwestycyjnym równowartość 30% kwoty przewidzianej w kosztorysie przedsięwzięcia inwestycyjnego w walutach wymienialnych.
2.
Organ wydający zezwolenie w szczególnie uzasadnionych wypadkach może ustalić niższą kwotę depozytu, o którym mowa w ust. 1 pkt 3.
§  11.
W zakresie uregulowanym rozporządzeniem i przepisami, o których mowa w § 5, nie stosuje się przepisów:
1)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 20 grudnia 1928 r. w sprawie warunków dopuszczenia zagranicznych spółek akcyjnych oraz komandytowo-akcyjnych do działalności na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. Nr 103, poz. 919),
2)
rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 28 marca 1934 r. o warunkach dopuszczenia zagranicznych spółek z ograniczoną odpowiedzialnością do działalności na obszarze Rzeczypospolitej (Dz. U. Nr 31, poz. 281).
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
1 § 1 pkt 4 zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1978 r. (Dz.U.78.31.135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1978 r.
2 § 4 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 1 grudnia 1978 r. (Dz.U.78.31.135) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 30 grudnia 1978 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1976.19.123

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wydawanie zagranicznym osobom prawnym i fizycznym zezwoleń na prowadzenie niektórych rodzajów działalności gospodarczej.
Data aktu: 14/05/1976
Data ogłoszenia: 26/05/1976
Data wejścia w życie: 26/05/1976