Szczegółowe zasady tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych i zarządzania tym funduszem.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 17 grudnia 1975 r.
w sprawie szczegółowych zasad tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych i zarządzania tym funduszem.

Na podstawie art. 2 ust. 4 ustawy z dnia 23 października 1975 r. o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 186) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Źródłem dochodów Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych, zwanego dalej "funduszem", jest dotacja z budżetu centralnego.
2.
Wysokość dotacji ustala roczny plan funduszu.
3.
Projekt rocznego planu funduszu opracowuje Minister do Spraw Kombatantów w porozumieniu z zainteresowanymi ministrami oraz Zarządami Głównymi: Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL.
§  2.
1.
W rocznym planie funduszu uwzględnia się środki finansowe niezbędne na pokrycie potrzeb funduszu, a w szczególności na:
1)
wypłatę emerytur i rent przyznanych lub podwyższonych na podstawie art. 6 ustawy z dnia 23 października 1975 r. o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych (Dz. U. Nr 34, poz. 186) oraz innych świadczeń pieniężnych przysługujących osobom pobierającym te emerytury i renty,
2)
wypłatę rent inwalidzkich i rodzinnych oraz innych świadczeń pieniężnych przewidzianych w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 21, poz. 117),
3)
budowę i wyposażenie sanatoriów uzdrowiskowych, zakładów leczniczych oraz domów zasłużonego kombatanta,
4)
koszty utrzymania oraz koszty remontów obiektów, o których mowa w pkt 3,
5)
doraźną pomoc pieniężną dla członków zwyczajnych i podopiecznych Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL,
6)
doraźną pomoc pieniężną dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych oraz pozostałych po nich członków rodzin, udzielaną przez Urząd do Spraw Kombatantów,
7)
inne wydatki na pomoc socjalną dla osób wymienionych w pkt 5 i 6.
2.
Środki finansowe funduszu nie wydatkowane w roku budżetowym przechodzą na rok następny.
§  3.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na emerytury i renty oraz inne świadczenia pieniężne wypłacane przez oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Minister do Spraw Kombatantów przekazuje temu Zakładowi.
§  4.
1.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na budowę i wyposażenie obiektów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, Minister do Spraw Kombatantów przekazuje łącznie z limitami nakładów inwestycyjnych Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, a w części dotyczącej inwestycji objętych planem terenowym - właściwym terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
2.
Przekazanie z funduszu środków finansowych łącznie z limitami nakładów inwestycyjnych, o których mowa w ust. 1, następuje po wprowadzeniu inwestycji do planu inwestycyjnego.
§  5.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na pokrycie kosztów utrzymania oraz kosztów remontów obiektów, o których mowa w § 2 ust. 1 pkt 3, Minister do Spraw Kombatantów przekazuje Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej; część tych środków Minister Zdrowia i Opieki Społecznej może przekazać terenowym organom administracji państwowej stopnia wojewódzkiego.
§  6.
1.
Środki finansowe funduszu przeznaczone na doraźną pomoc pieniężną dla osób wymienionych w § 2 ust. 1 pkt 5 Minister do Spraw Kombatantów przekazuje Zarządom Głównym: Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, Związku Inwalidów Wojennych PRL oraz Związku Ociemniałych Żołnierzy PRL - na podstawie wniosków zarządów głównych tych związków.
2.
Minister do Spraw Kombatantów w porozumieniu z zarządami głównymi związków wymienionych w ust. 1 ustala zasady udzielania przez te związki doraźnej pomocy pieniężnej oraz wysokość kwot, jakie mogą być świadczone w ramach tej pomocy.
§  7.
1.
W sprawach nie unormowanych rozporządzeniem mają zastosowanie przepisy dotyczące funduszów celowych wydane przez Ministra Finansów na podstawie Prawa budżetowego.
2.
Organy, zarządy główne organizacji społecznych i inne jednostki, którym przekazano środki z funduszu, są dysponentami niższego stopnia w rozumieniu przepisów o funduszach celowych.
§  8.
W § 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 sierpnia 1968 r. w sprawie pokrywania wydatków na zaopatrzenie emerytalne niektórych osób (Dz. U. Nr 31, poz. 205) skreśla się pkt 2.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.45.237

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Szczegółowe zasady tworzenia Państwowego Funduszu Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych i zarządzania tym funduszem.
Data aktu: 17/12/1975
Data ogłoszenia: 29/12/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976