Dalsze zwiększenie świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych.

USTAWA
z dnia 23 października 1975 r.
o dalszym zwiększeniu świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych.

W roku trzydziestolecia zwycięstwa nad faszyzmem hitlerowskim Sejm Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej:
- w uznaniu szczególnych zasług tych, którzy walczyli o narodowe i społeczne wyzwolenie Ojczyzny, przeszli gehennę w hitlerowskich obozach koncentracyjnych i więzieniach, oraz tych, którzy w pierwszym okresie po wyzwoleniu walczyli o utrwalenie władzy ludowej,

- kontynuując dotychczasowe działania na rzecz stałej poprawy warunków socjalno-bytowych tego środowiska oraz dla zapewnienia mu coraz lepszej opieki zdrowotnej,

- uwzględniając nowe możliwości Państwa, stworzone przez dynamiczny rozwój gospodarki, zwłaszcza w ostatnim pięcioleciu,

stanowi, co następuje:

Art.  1.

Świadczenia przewidziane w ustawie przysługują kombatantom - uczestnikom walk o narodowe i społeczne wyzwolenie Ojczyzny, uczestnikom ruchu oporu, w tym również prowadzącym tajne nauczanie, więźniom obozów koncentracyjnych, w tym osobom prześladowanym w hitlerowskich więzieniach, oraz uczestnikom walk o utrwalenie władzy ludowej, którzy są obywatelami polskimi, zamieszkują na obszarze Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej i są członkami Związku Bojowników o Wolność i Demokrację bądź spełniają warunki uprawniające do członkostwa tego Związku. Związek Bojowników o Wolność i Demokrację - organizacja skupiająca w swych szeregach bojowników o narodowe i społeczne wyzwolenie Polski, więźniów hitlerowskich obozów koncentracyjnych i więzień oraz uczestników walk o utrwalenie władzy ludowej - zaświadcza, że osoby te odpowiadają warunkom uprawniającym do świadczeń określonych w ustawie.

Art.  2.
1.
Tworzy się Państwowy Fundusz Kombatantów i Więźniów Obozów Koncentracyjnych, zwany dalej "funduszem".
2.
Fundusz tworzy się z dotacji z budżetu Państwa.
3.
Dysponentem funduszu jest Minister do Spraw Kombatantów.
4.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia szczegółowe zasady tworzenia funduszu i zarządzania tym funduszem.
Art.  3.
1.
Środki funduszu przeznacza się w szczególności na:
1)
wypłatę przewidzianych w ustawie świadczeń rentowych dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych oraz dla członków rodzin pozostałych po tych osobach,
2)
doraźną pomoc pieniężną dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych oraz dla członków rodzin pozostałych po tych osobach,
3)
finansowanie budowy i kosztów utrzymania sanatoriów oraz innych zakładów leczniczych przeznaczonych dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych oraz członków ich rodzin,
4)
finansowanie budowy i kosztów utrzymania Domów Zasłużonego Kombatanta.
2.
Ze środków funduszu pokrywa się również wydatki na renty inwalidzkie i rodzinne oraz na inne świadczenia pieniężne przewidziane w ustawie z dnia 29 maja 1974 r. o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin (Dz. U. Nr 21, poz. 117).
Art.  4.
1.
Kombatantom będącym inwalidami wojennymi oraz pozostałym po nich członkom rodzin przysługują świadczenia pieniężne i inne uprawnienia przewidziane w przepisach o zaopatrzeniu inwalidów wojennych i wojskowych oraz ich rodzin.
2.
Świadczenia pieniężne i inne uprawnienia przewidziane dla inwalidów wojennych przysługują również - w zakresie i na zasadach ustalonych przepisami, o których mowa w ust 1 - więźniom obozów koncentracyjnych, jeżeli zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów wskutek inwalidztwa pozostającego w związku z pobytem w obozie.
Art.  5.
1.
Za inwalidztwo powstałe w związku z pobytem w obozie koncentracyjnym uważa się inwalidztwo będące następstwem zranień, kontuzji i innych obrażeń lub chorób powstałych w związku z pobytem w obozie.
2.
Związek zranień, kontuzji i innych obrażeń oraz chorób pozostających w związku z pobytem w obozie koncentracyjnym, a także związek inwalidztwa z pobytem w obozie, ustala komisja lekarska do spraw inwalidztwa i zatrudnienia przy udziale lekarza - przedstawiciela Związku Bojowników o Wolność i Demokrację.
Art.  6.
1.
Kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych, którzy nie mają prawa do świadczeń określonych w art. 4 ustawy ani do emerytury lub renty na podstawie innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym, może być przyznana w drodze wyjątku:
1)
emerytura, jeżeli osiągnęli wiek 55 lat - kobiety i 60 lat - mężczyźni,
2)
renta inwalidzka, jeżeli zostali zaliczeni do jednej z grup inwalidów.
2.
Kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych może być podwyższona emerytura lub renta pobierana przez nich na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym lub innych przepisów emerytalnych.
3.
Przepisy ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do członków rodzin pozostałych po kombatantach i więźniach obozów koncentracyjnych, jeżeli spełniają oni warunki wymagane do uzyskania renty rodzinnej.
4.
Rada Ministrów określi w drodze rozporządzenia warunki przyznawania lub podwyższania emerytur i rent, o których mowa w ust. 1-3, ich wysokość oraz przysługujące do nich dodatki i inne świadczenia.
5.
Świadczenia, o których mowa w ust. 1-3, przyznaje bądź podwyższa Minister do Spraw Kombatantów.
Art.  7.

Kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych, pozostającym w zatrudnieniu, zwiększa się przysługujący im urlop wypoczynkowy o 10 dni roboczych. Zwiększenie to nie przysługuje, jeżeli osoby te korzystają z urlopu w wymiarze przekraczającym 26 dni roboczych w ciągu roku.

Art.  8.
1.
Kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych zalicza się do okresu zatrudnienia, od którego zależy przyznanie lub wysokość wszelkich świadczeń przysługujących pracownikom od zakładu pracy, okres działalności kombatanckiej oraz okres pobytu w obozach koncentracyjnych.
2.
Okresy wymienione w ust. 1 zalicza się w wymiarze podwójnym do okresu zatrudnienia, od którego zależy przyznanie emerytury lub renty.
Art.  9.
1.
Kombatanci i więźniowie obozów koncentracyjnych, którzy pozostają w zatrudnieniu, mogą - na swój wniosek - przejść na emeryturę po osiągnięciu 55 lat przez kobietę i 60 lat przez mężczyznę, jeżeli mają okres zatrudnienia wymagany do uzyskania emerytury.
2.
Granice wieku określone w ust. 1 stosuje się również przy ustalaniu prawa do renty kombatantom i więźniom obozów koncentracyjnych przekazującym gospodarstwa rolne na własność Państwa.
3.
Kombatanci oraz więźniowie obozów koncentracyjnych, pobierający rentę inwalidzką i nie pozostający w zatrudnieniu, mają prawo do zmiany - na swój wniosek - renty tej na emeryturę, jeżeli spełniają warunki, o których mowa w ust. 1.
Art.  10.

Prawo do świadczeń pieniężnych określonych w art. 4 ustalają i świadczenia te wypłacają oddziały Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Oddziały te wypłacają również świadczenia pieniężne przyznane przez Ministra do Spraw Kombatantów na podstawie art. 6.

Art.  11.

Minister Pracy, Płac i Spraw Socjalnych oraz Minister do Spraw Kombatantów, po porozumieniu z Zarządem Głównym Związku Bojowników o Wolność i Demokrację, określą w drodze rozporządzenia:

1)
tryb ustalania uprawnień do świadczeń określonych w ustawie oraz dowody wymagane do uzyskania tych świadczeń,
2)
zasady i tryb zaliczania okresów, o których mowa w art. 8.
Art.  12.

Minister do Spraw Kombatantów może w szczególnie uzasadnionych wypadkach uznać za uprawnionego do świadczeń określonych w ustawie kombatanta lub więźnia obozu koncentracyjnego, który nie spełnia warunków określonych w art. 1.

Art.  13.

Użyte w ustawie określenie "kombatanci i więźniowie obozów koncentracyjnych" oznacza osoby, o których mowa w art. 1.

Art.  14.

Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1976 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.34.186

Rodzaj: Ustawa
Tytuł: Dalsze zwiększenie świadczeń dla kombatantów i więźniów obozów koncentracyjnych.
Data aktu: 23/10/1975
Data ogłoszenia: 29/10/1975
Data wejścia w życie: 01/01/1976