Zm.: rozporządzenie w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 12 czerwca 1975 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych.

Na podstawie art. 22 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357, z 1964 r. Nr 16, poz. 94, z 1975 r. Nr 16, poz. 91) oraz na podstawie art. 13 ust. 1 ustawy z dnia 25 listopada 1970 r. - Prawo budżetowe (Dz. U. Nr 29, poz. 244) zarządza się, co następuje:
§  1. 
W rozporządzeniu Rady Ministrów z dnia 21 lutego 1963 r. sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych (Dz. U. Nr 8, poz. 47) wprowadza się następujące zmiany:
1)
§ 2 otrzymuje brzmienie:

"§ 2. 1. Terenowe organy administracji państwowej współdziałają z PZU w zakresie działalności ubezpieczeniowej i działalności zapobiegawczej finansowanej z funduszu prewencyjnego.

2. Ilekroć w rozporządzeniu jest mowa o działalności zapobiegawczej, należy przez to rozumieć działalność zapobiegawczą finansowaną z funduszu prewencyjnego utworzonego zgodnie z przepisami art. 32 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357, z 1964 r. Nr 16, poz. 94 i z 1975 r. Nr 16, poz. 91).

3. Przepisy rozporządzenia dotyczące:

1) wojewody - stosuje się odpowiednio do prezydenta miasta stopnia wojewódzkiego,

2) naczelnika gminy - stosuje się odpowiednio do prezydenta innego miasta niż określone w pkt 1, naczelnika miasta, naczelnika dzielnicy oraz naczelnika miasta i gminy.";

2)
§ 3 otrzymuje brzmienie:

"§ 3. 1. W zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych naczelnicy gmin wykonują czynności zlecone w rozporządzeniach Rady Ministrów ustalających zakres i warunki obowiązkowych ubezpieczeń oraz w zarządzeniach organów nadrzędnych.

2. Naczelnicy gmin współdziałają z PZU w zakresie realizacji obowiązkowych ubezpieczeń budynków oraz mienia w gospodarstwach rolnych, w szczególności przez:

1) ewidencjonowanie zmian w budynkach i obszarach gruntów poszczególnych gospodarstw rolnych,

2) przeprowadzanie rejestracji bydła i koni,

3) dokonywanie wymiaru i inkasa składek,

4) przyjmowanie zgłoszeń szkód,

5) wstępne czynności likwidacyjne z obowiązkowego ubezpieczenia zwierząt gospodarskich.

3. Do współdziałania, o którym mowa w ust. 2, mają zastosowanie przepisy dotyczące obsługi obowiązkowych ubezpieczeń budynków i mienia w gospodarstwach rolnych.

4. Wojewodowie współdziałają w organizowaniu likwidacji szkód losowych, zwłaszcza szkód masowych, występujących na terenie województw, oraz sprawują nadzór nad wykonaniem czynności, o których mowa w ust. 1.";

3)
§ 7 otrzymuje brzmienie:

"§ 7. Jeżeli z innych przepisów nie wynika inaczej, urządzenia z zakresu działalności zapobiegawczej wykonane z funduszu prewencyjnego na terenie poszczególnych gmin pozostają w zarządzie naczelników gmin.";

4)
§ 12 otrzymuje brzmienie:

"§ 12. Wykonanie rozporządzenia porucza się Ministrowi Finansów oraz terenowym organom administracji państwowej."

§  2. 
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 czerwca 1975 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1975.20.109

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zm.: rozporządzenie w sprawie współdziałania organów administracji państwowej z Państwowym Zakładem Ubezpieczeń w zakresie ubezpieczeń majątkowych i osobowych oraz w zakresie zapobiegania powstawaniu szkód losowych.
Data aktu: 12/06/1975
Data ogłoszenia: 18/06/1975
Data wejścia w życie: 18/06/1975, 01/06/1975