Obowiązki zarządców budynków mieszkalnych oraz najemców lokali w zakresie postępowania z odpadkami użytkowymi.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 22 kwietnia 1975 r.
w sprawie obowiązków zarządców budynków mieszkalnych oraz najemców lokali w zakresie postępowania z odpadkami użytkowymi.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ustawy z dnia 22 kwietnia 1959 r. o utrzymaniu czystości i porządku w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1959 r. Nr 27, poz. 167, z 1961 r. Nr 5, poz. 33, z 1962 r. Nr 34, poz. 158, z 1971 r. Nr 12, poz. 115 i z 1974 r. Nr 38, poz. 230) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Osoby fizyczne i jednostki organizacyjne sprawujące zarząd nad budynkami mieszkalnymi na terenie miast, zwane dalej "zarządcami", są obowiązane do wyznaczania miejsc do gromadzenia odpadków użytkowych, pochodzących z gospodarstw domowych mieszczących się w tych budynkach.
2.
Miejsca, o których mowa w ust. 1, powinny być wyznaczone na terenie nieruchomości, na której budynek jest położony, z zachowaniem przepisów ustalających warunki, jakim powinny odpowiadać urządzenia do gromadzenia i usuwania nieczystości.
3.
Jeżeli na terenie nieruchomości (budynku) brak odpowiednich miejsc (pomieszczeń) do gromadzenia odpadków, należy je gromadzić w pojemnikach specjalnie na ten cel przeznaczonych.
4.
Zarządcy są obowiązani do utrzymywania miejsc i pojemników przeznaczonych do gromadzenia odpadków użytkowych w należytym stanie sanitarnym z zachowaniem warunków, o których mowa w ust. 2.
§  2.
Gromadzeniu podlegają w szczególności: makulatura wszelkiego rodzaju, szmaty, opakowania szklane, stłuczka szklana, złom stali, żeliwa i metali nieżelaznych i ich stopów oraz inne odpadki użytkowe określone odrębnymi przepisami jako podlegające zbiórce.
§  3.
1.
Odpadki użytkowe pochodzące z gospodarstw domowych powinny być gromadzone w takim stanie, aby nadawały się do wykorzystania jako surowce wtórne.
2.
Najemcy lokali są obowiązani do gromadzenia odpadków użytkowych w sposób wskazany przez zarządcę i w miejscach przez niego wyznaczonych.
§  4.
Odbiór zgromadzonych odpadków użytkowych z terenu nieruchomości zapewniają jednostki zajmujące się ich skupem.
§  5.
Szczegółowe zasady zbiórki odpadków użytkowych, jej formy i sposoby oraz obowiązki osób biorących w niej udział, a także obowiązki przedsiębiorstw (zakładów) oczyszczania miast ustalają stosownie do warunków miejscowych naczelnicy (prezydenci) miast, naczelnicy miast i gmin oraz naczelnicy dzielnic.
§  6.
Traci moc zarządzenie nr 9 Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 24 lutego 1971 r. w sprawie wytycznych organizowania zbiórki surowców wtórnych i odpadków pokonsumpcyjnych z gospodarstw domowych w budynkach mieszkalnych (Dz. Urzędowy Ministerstwa Gospodarki Komunalnej Nr 2, poz. 10).
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024