Ograniczenie pobytu stałego osób zamierzających zamieszkać na terenie m.st. Warszawy.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 30 grudnia 1974 r.
w sprawie ograniczenia pobytu stałego osób zamierzających zamieszkać na terenie m.st. Warszawy.

Na podstawie art. 53 ustawy z dnia 10 kwietnia 1974 r. o ewidencji ludności i dowodach osobistych (Dz. U. Nr 14, poz. 85) zarządza się, co następuje:
§  1. 1
Wprowadza się na okres do dnia 31 grudnia 1985 r. ograniczenia pobytu stałego osób zamierzających zamieszkać na terenie m.st. Warszawy.
§  2.
1.
Naczelnicy dzielnic udzielają zezwoleń na pobyt stały w m.st. Warszawie następującym osobom:
1)
potrzebnym dla gospodarki narodowej i rozwoju miasta - pracownikom warszawskich zakładów pracy otrzymującym przydziały mieszkań, z wyjątkiem osób zamieszkujących na terenach Warszawskiego Zespołu Miejskiego, na których przewidziany jest rozwój budownictwa mieszkaniowego,
2)
powracającym do Warszawy, jeżeli spełnione zostały warunki określone w § 3 albo jeżeli uzyskały one przyrzeczenie przywrócenia zameldowania zgodnie z dotychczas obowiązującymi przepisami,
3)
przenoszonym do pracy przez właściwego ministra (kierownika urzędu centralnego), jeżeli ich zatrudnienie jest niezbędne dla prawidłowego funkcjonowania warszawskich zakładów pracy, a wśród mieszkańców m.st. Warszawy nie ma kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach na te stanowiska.
2.
Zezwoleń na pobyt słały w m.st. Warszawie naczelnicy dzielnic mogą również udzielać:
1)
absolwentom szkół i uczelni warszawskich podejmującym pracę w m.st. Warszawie oraz absolwentom szkół i uczelni pozawarszawskich podejmującym pracę w m.st. Warszawie na podstawie zawartych w czasie nauki (studiów) umów o stypendia fundowane, umów przedwstępnych albo skierowań do pracy wydanych przez pełnomocników Ministra Pracy, Płac i Spraw Socjalnych do spraw zatrudniania absolwentów szkół wyższych lub przez Prezydenta Miasta Stołecznego Warszawy,
2)
osobom dokonującym zamiany mieszkań ze stałymi mieszkańcami m.st. Warszawy,
3)
osobom niezdolnym do pracy, przybywającym do osób obowiązanych do ich alimentowania lub sprawowania nad nimi opieki,
4)
innym osobom niż wymienione w pkt 1-3, jeżeli względy społeczne lub życiowe uzasadniają ich pobyt na terenie m.st. Warszawy.
§  3.
Naczelnicy dzielnic na wniosek zainteresowanego wydają zapewnienie przywrócenia zameldowania stałym mieszkańcom m.st. Warszawy, którzy ze względów rodzinnych lub w innych społecznie uzasadnionych wypadkach opuszczają to miasto.
§  4.
Zezwoleniem na pobyt stały mogą być objęci na wniosek osoby ubiegającej się również członkowie rodziny razem z nią zamieszkali.
§  5.
Zwalnia się od obowiązku uzyskiwania zezwoleń na pobyt stały w m.st. Warszawie:
1)
współmałżonków, gdy jeden z nich jest stałym mieszkańcem m.st. Warszawy,
2)
niepełnoletnich przybywających do rodziców lub opiekunów prawnych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia z mocą od dnia 1 stycznia 1975 r.
1 § 1 zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 30 grudnia 1980 r. (Dz.U.80.28.127) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1981 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024