Świadczenia z funduszu alimentacyjnego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW PRACY, PŁAC I SPRAW SOCJALNYCH ORAZ SPRAWIEDLIWOŚCI
z dnia 4 grudnia 1974 r.
w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego. *

Na podstawie art. 17 ust. 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym (Dz. U. Nr 27, poz. 157), zwanej dalej "ustawą", zarządza się, co następuje:
§  1. 1
 
1.
Przy ustalaniu sytuacji materialnej osoby ubiegającej się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego dochód, o którym mowa w art. 5 pkt 1 ustawy, ustala się według zasad określonych w przepisach w sprawie zasiłków rodzinnych i pielęgnacyjnych z uwzględnieniem przepisów niniejszego rozporządzenia.
2.
W dochodzie, o którym mowa w ust. 1, nie uwzględnia się:
1)
wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,
2)
wypłat pieniężnych, które w myśl przepisów o klasyfikacji wynagrodzeń w jednostkach gospodarki uspołecznionej stanowią wynagrodzenia bezosobowe.
3.
W dochodzie, o którym mowa w ust. 1, w okresie do dnia 1 stycznia 1987 r. nie uwzględnia się również rekompensat pieniężnych z tytułu wzrostu cen detalicznych, natomiast wynagrodzenia obejmujące te rekompensaty uwzględnia się po pomniejszeniu o kwotę 1600 zł.
4.
Za dochód, o którym mowa w ust. 1, uważa się również dochód z gospodarstwa rolnego, ustalony w myśl przepisów w sprawie określania wysokości przeciętnego dochodu z pracy w rolnictwie nie uspołecznionym dla celów podatku rolnego.
§  2.
1. 2
Podstawę obliczenia przeciętnego miesięcznego dochodu stanowią dochody wymienione w § 1 w okresie 12 miesięcy kalendarzowych poprzedzających miesiąc złożenia wniosku, a w każdym następnym roku - dochody uzyskane w roku ubiegłym. Przy ustalaniu przeciętnego miesięcznego dochodu nie uwzględnia się dochodów ze źródeł utraconych przez osobę uprawnioną lub członka jej rodziny w ciągu roku, z którego ustala się dochód.
2.
Jeżeli osoba uprawniona do świadczeń alimentacyjnych, zwana dalej "osobą uprawnioną", pozostaje na utrzymaniu osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych w tej samej kolejności co osoba zobowiązana do tych świadczeń na podstawie tytułu egzekucyjnego, przy obliczaniu przeciętnego miesięcznego dochodu uwzględnia się dochody wszystkich członków rodziny, pozostających we wspólności domowej. Przeciętny miesięczny dochód, przypadający na członka takiej rodziny, ustala się dzieląc łączną kwotę dochodu rodziny przez liczbę jej członków pozostających we wspólności domowej.
3.
Przeciętny miesięczny dochód, o którym mowa w ust. 1 i 2, oblicza się przy złożeniu wniosku o świadczenia z funduszu alimentacyjnego, a następnie w pierwszym kwartale każdego roku, w którym te świadczenia się wpłaca.
§  3.
1.
Jeżeli egzekucja alimentów jest całkowicie lub częściowo bezskuteczna, a okoliczności sprawy nie wskazują na to, aby w ciągu trzech bezpośrednio następujących po sobie miesięcy było możliwe prowadzenie skutecznej egzekucji, organ egzekucyjny niezwłocznie zawiadamia osobę uprawnioną o możliwości złożenia wniosku o przyznanie świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
2.
Organ egzekucyjny zawiadamia o możliwości złożenia wniosku również organizację społeczną, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, jeżeli występowała w postępowaniu egzekucyjnym.
§  4.
Sprawy świadczeń z funduszu alimentacyjnego należą do oddziałów Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, właściwych ze względu na siedzibę organu prowadzącego egzekucję alimentów.
§  5.
1.
Wniosek o przyznanie świadczenia z funduszu alimentacyjnego składa się właściwemu oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych za pośrednictwem organu egzekucyjnego na piśmie lub ustnie do protokołu.
2.
Wniosek powinien zawierać wskazanie osoby uprawnionej, datę jej urodzenia i adres, a ponadto wskazanie osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego i jeżeli jest to możliwe - również jej adres. Wniosek, który składa przedstawiciel ustawowy osoby uprawnionej, powinien ponadto zawierać wskazanie tego przedstawiciela oraz jego adres.
§  6.
Osoba uprawniona jest obowiązana dołączyć do wniosku oświadczenie, że nie zachodzą okoliczności, o których mowa w art. 5 ust. 1 ustawy, wyłączające prawo do korzystania ze świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
§  7.
1. 3
Organ egzekucyjny przekazuje niezwłocznie oddziałowi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wniosek o świadczenia z funduszu alimentacyjnego wraz z oświadczeniem, o którym mowa w § 6, oraz informację o bezskuteczności egzekucji, ze wskazaniem osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego i wysokości zasądzonych alimentów.
2. 4
Złożenie do właściwego organu egzekucyjnego należycie sporządzonego wniosku o świadczenia z funduszu alimentacyjnego jest równoznaczne ze złożeniem go w oddziale Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
§  8.
Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych powinien wydać decyzję w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego w ciągu 10 dni od dnia otrzymania należycie sporządzonego wniosku o przyznanie świadczeń.
§  9.
Decyzja o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego powinna określać wysokość świadczeń, datę rozpoczęcia ich wypłaty i terminy płatności oraz wysokość opłaty należnej od osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego - na pokrycie kosztów związanych z działalnością funduszu alimentacyjnego.
§  10.
1.
Decyzja w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego powinna zawierać uzasadnienie oraz pouczenie o terminie i sposobie wniesienia odwołania, a decyzja o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego - ponadto pouczenie o obowiązku zawiadamiania oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o każdej zmianie okoliczności mających wpływ na wypłatę świadczeń.
2.
Decyzję, o której mowa w ust. 1, doręcza się osobie uprawnionej oraz osobie zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego, a jeżeli wniosek został złożony przez organizację społeczną, o której mowa w art. 6 ust. 1 ustawy, także tej organizacji. Decyzję o obowiązku zwrotu bezpodstawnie pobranych świadczeń z funduszu alimentacyjnego doręcza się wyłącznie osobie zobowiązanej do zwrotu tych świadczeń.
§  11.
1.
Jeżeli odwołanie jest oczywiście uzasadnione, oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który wydał zaskarżoną decyzję, wydaje nową decyzję, w której uchyli lub zmieni zaskarżoną decyzję.
2.
Od nowej decyzji przysługuje odwołanie.
§  12.
Decyzje w sprawie świadczeń z funduszu alimentacyjnego są natychmiast wykonalne, z wyjątkiem decyzji o obowiązku zwrotu świadczeń bezpodstawnie pobranych.
§  13.
Oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych niezwłocznie po wydaniu decyzji o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego zgłasza swój udział w postępowaniu egzekucyjnym prowadzonym przeciwko osobie zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego, załączając równocześnie decyzję o przyznaniu świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
§  14.
Po przystąpieniu oddziału Zakładu Ubezpieczeń Społecznych do postępowania egzekucyjnego organ egzekucyjny jest obowiązany:
1)
zawiadomić oddział Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o dokonanych czynnościach egzekucyjnych,
2)
przy egzekucji z wynagrodzenia za pracę stosować w każdym wypadku przepis art. 881 § 4 Kodeksu postępowania cywilnego,
3)
przekazywać Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych sumy wyegzekwowane, przypadające na zaspokojenie należności alimentacyjnych aż do pełnego pokrycia wypłaconych świadczeń z funduszu alimentacyjnego.
§  15.
1.
Za czynności dokonywane na podstawie przepisów niniejszego rozporządzenia organ egzekucyjny pobiera od osoby zobowiązanej do świadczeń alimentacyjnych na podstawie tytułu egzekucyjnego opłatę w wysokości 100 złotych oraz należności na pokrycie wydatków odpowiednio według przepisów dotyczących taksy za czynności komorników lub przepisów o kosztach postępowania egzekucyjnego w administracji.
2.
Jeżeli organem egzekucyjnym jest komornik sądowy, opłata, o której mowa w ust. 1, stanowi wynagrodzenie prowizyjne komornika.
§  16.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

ZAŁĄCZNIK  5

Składniki wynagrodzenia zaliczane do osobowego funduszu płac, których nie uwzględnia się przy ustalaniu dochodu w rodzinie osoby ubiegającej się o świadczenie z funduszu alimentacyjnego:

1) wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych,

2) wypłaty z funduszu mistrza (majstra, kierownika budowy),

3) nagrody za działalność podstawową, wynikające ze stosowania zasad wynagradzania,

4) nagrody i premie wypłacane z funduszu w wysokości do 0,5% funduszu płac tworzonego w ramach planowanego osobowego funduszu płac lub w ramach dyspozycyjnego funduszu płac,

5) nagrody jubileuszowe,

6) gratyfikacje dla członków personelu latającego i pokładowego,

7) dodatki za pracę w godzinach nadliczbowych i świątecznych, w godzinach nocnych oraz za pracę na drugiej zmianie, za pracę rozdzieloną przerwami,

8) wynagrodzenia uzupełniające przysługujące pracownikom powołanym do pracy przy zwalczaniu epidemii, w tym wynagrodzenia pracowników medycznych za odbywanie dodatkowo poza godzinami pracy wizyt domowych,

9) wynagrodzenia za pracę w przedłużonym czasie pracy i za dyżury niezbędne ze względu na ciągłość procesu badawczego w instytutach,

10) dodatki za czas pełnionego pogotowia technicznego (domowego), za dyżury domowe, wynagrodzenia za dyżury zakładowe oraz za gotowość do pracy, wynagrodzenia za czas pełnienia dyżuru przy przedłużonym czasie pracy w okresie eksploatacyjnym na statkach w żegludze śródlądowej przy systemie pracy jednozmianowej, dodatek za zgłoszenie się na wezwanie łączności, dodatek za dyżury nocne dla cenzorów Głównego Urzędu Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk,

11) jednorazowe wynagrodzenia (wyrównania) wypłacane w związku ze zgłoszeniem i przyjęciem projektu wynalazczego, określone w § 23 ust. 4 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 grudnia 1972 r. w sprawie projektów wynalazczych (Dz. U. Nr 54, poz. 351)

12) dodatkowe wynagrodzenie dla oblatywaczy samolotów i za sprawdzanie spadochronów,

13) zryczałtowane dodatki pieniężne w przemyśle drzewnym za dodatkowe czynności wykonywane poza normalnymi godzinami pracy, ryczałt dzienny dla robotników w lasach państwowych za używanie własnego środka lokomocji przy dostarczaniu sprzętu mechanicznego na zrąb,

14) dodatek dla dróżników leśnych za konserwację i przechowywanie oraz za używanie własnych rowerów do objazdu służbowego powierzonego odcinka robót; ryczat miesięczny dla nadleśniczych, adiunktów, leśniczych i gajowych za utrzymanie własnych środków lokomocji,

15) dodatek dla lekarzy za pracę dodatkową w stacjach pogotowia ratunkowego i oddziałach pomocy doraźnej oraz dla pracowników medycznych zatrudnionych w lotnictwie sanitarnym i sprawujących opiekę nad chorymi w samolotach sanitarnych,

16) wynagrodzenia ryczałtowe za wykonywanie dodatkowych zadań nie wchodzących w zakres obowiązków wynikających z umowy o pracę, wypłacane pracownikom medycznym przez macierzysty zakład pracy, w tym za pełnienie dyżurów na wezwanie przy telefonie,

17) wynagrodzenia kierowców autobusów używanych do przewozu wycieczek,

18) wynagrodzenia za czas ćwiczeń (prób) i występów orkiestr zakładowych,

19) ekwiwalent za pranie i reperację odzieży roboczej, wykonywane we własnym zakresie przez pracowników,

20) dodatek za dyżur i za udział w wyprawach ratunkowych Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego,

21) ekwiwalent za nie wykorzystany urlop,

22) dodatki (ryczałty) za rozłąkę, strawne oraz dewizowe wypłacane w żegludze i rybołówstwie morskim, odpowiednio przeliczone,

23) dodatki godzinowe na kolei pracownikom drużyn lokomotywowych i konduktorskich,

24) zwrot kosztów przejazdów do miejsca zamieszkania w celu odwiedzenia rodzin, wypłacany pracownikom czasowo przeniesionym oraz zwerbowanym do pracy,

25) ekwiwalent za przejazdy koleją, wypłacany na podstawie Karty górnika,

26) ryczałt za noclegi i za koszty wynajęcia kwater prywatnych (opłacane przez zakład pracy) dla pracowników czasowo przeniesionych,

27) zasiłek na zagospodarowanie dla nauczycieli; jednorazowy zasiłek na zagospodarowanie przysługujący niektórym pracownikom służby zdrowia po raz pierwszy przystępującym do pracy,

28) ryczałt przesiedleniowy przy przeniesieniach służbowych; zasiłek osiedleniowy dla nauczycieli,

29) wartość posiłków profilaktycznych i regeneracyjnych wzmacniających, a także innych środków wydawanych do spożycia pracownikom bezpłatnie lub częściowo odpłatnie (w części nie opłaconej); dodatek kaloryczny dla personelu latającego i pokładowego w lotnictwie cywilnym,

30) ekwiwalent za przedłużenie używalności odzieży roboczej lub obuwia ochronnego oraz za używanie odzieży własnej zamiast roboczej przez pracowników, uczniów i studentów,

31) zapomogi wypłacane dla pracowników własnych z funduszu pozostającego w dyspozycji ministrów (kierowników urzędów centralnych) oraz wojewodów (prezydentów miast stopnia wojewódzkiego),

32) odprawy przy przejściu na emeryturę, przyznawane na podstawie przepisów szczególnych, odprawa (wynagrodzenie) za 10-letni staż pracy w żegludze międzynarodowej w razie utraty zdrowia,

33) inne świadczenia pieniężne wypłacane przez zakłady pracy na podstawie Kodeksu pracy lub układów zbiorowych pracy,

34) wynagrodzenia pieniężne z funduszu premiowego w państwowych przedsiębiorstwach gospodarki rolnej,

35) wynagrodzenia wypłacane pracownikom własnym na podstawie uchwały nr 157 Rady Ministrów z dnia 7 grudnia 1976 r. w sprawie wynagrodzeń wypłacanych poza planowanym funduszem płac (Monitor Polski Nr 43, poz. 211),

36) nagrody wypłacane z zysku.

*Rozporządzenie utraciło moc w części dotyczącej zasad obliczania dochodu i wysokości świadczeń z funduszu alimentacyjnego na skutek uchylenia art. 19 pkt 2 ustawy z dnia 18 lipca 1974 r. o funduszu alimentacyjnym przez art. 1 pkt 7 lit. a) ustawy z dnia 30 maja 1989 r. (Dz.U.89.35.191) o zmianie nin. ustawy z dniem 1 lipca 1989 r.

Kwoty występujące w akcie nie zostały zdenominowane.

1 § 1:

- zmieniony przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1976 r. (Dz.U.76.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1977 r.

- zmieniony przez § 1 rozporządzenia z dnia 6 marca 1986 r. (Dz.U.86.9.52) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 marca 1986 r.

2 § 2 ust. 1 zmieniony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1976 r. (Dz.U.76.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1977 r.
3 § 7 ust. 1 według numeracji ustalonej przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1976 r. (Dz.U.76.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1977 r.
4 § 7 ust. 2 dodany przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1976 r. (Dz.U.76.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1977 r.
5 Załącznik dodany przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 13 grudnia 1976 r. (Dz.U.76.40.240) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 stycznia 1977 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.49.308

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Świadczenia z funduszu alimentacyjnego.
Data aktu: 04/12/1974
Data ogłoszenia: 28/12/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975