Wymiar czasu pracy i uprawnienia do ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami pracowników niektórych państwowych jednostek organizacyjnych.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 grudnia 1974 r.
w sprawie wymiaru czasu pracy i uprawnień do ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami pracowników niektórych państwowych jednostek organizacyjnych. *

Na podstawie art. 298 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
Rozporządzenie stosuje się do pracowników:
1)
szkół wyższych, samodzielnych placówek typu naukowo-dydaktycznego, instytutów naukowo-badawczych i innych instytucji o charakterze naukowo-badawczym oraz placówek Polskiej Akademii Nauk,
2)
państwowych szkół, placówek oświatowych, szkoleniowych, wychowawczych, opiekuńczo-wychowawczych i innych państwowych jednostek organizacyjnych, utworzonych i działających na podstawie ustawy z dnia 15 lipca 1961 r. o rozwoju systemu oświaty i wychowania (Dz. U. Nr 32, poz. 160),
3)
ośrodków kursowego szkolenia zawodowego i ośrodków dokształcania i doskonalenia kadr, tworzonych i działających przy naczelnych, centralnych i terenowych organach administracji państwowej,
4)
bibliotek państwowych tworzonych i działających na podstawie ustawy z dnia 9 kwietnia 1968 r. o bibliotekach (Dz. U. Nr 12, poz. 63),
5)
archiwów państwowych i innych państwowych jednostek organizacyjnych, tworzonych i działających na podstawie dekretu z dnia 29 marca 1951 r. o archiwach państwowych (Dz. U. Nr 19, poz. 149),
6)
muzeów państwowych,
7)
domów kultury, ośrodków kultury, klubów i świetlic podporządkowanych radom narodowym,
8)
Centralnego Biura Wystaw Artystycznych oraz biur wystaw artystycznych podporządkowanych radom narodowym,
9)
Filmoteki Polskiej i Centralnego Ośrodka Metodyki i Upowszechniania Kultury,
10)
parków kultury podporządkowanych Radzie Narodowej m.st. Warszawy,
11)
zakładów poprawczych i wychowawczych oraz schronisk dla nieletnich.
§  2.
1.
Czas pracy pracowników, o których mowa w § 1, wynosi 42 godziny na tydzień.
2.
Rozkład czasu pracy w tygodniu i w poszczególnych jego dniach ustala właściwy minister (kierownik urzędu centralnego) lub wojewoda (prezydent miasta wyłączonego z województwa).
3.
Jeżeli wymagają tego potrzeby państwowej jednostki organizacyjnej określonej w § 1, pracownicy mogą być zatrudniani poza normalnymi godzinami pracy, a w wypadkach szczególnych także w nocy oraz w niedziele i święta bez prawa do oddzielnego wynagrodzenia.
4.
Jednakże za pracę wykonywaną poza normalnymi godzinami pracy na polecenie przełożonego pracownikowi przysługuje w tym samym wymiarze czas wolny od pracy, a za pracę w niedzielę lub święto - inny dzień wolny od pracy.
5.
W wypadkach, o których mowa w ust. 4, pracownikom na stanowiskach kierowniczych i innych samodzielnych określonych przez Prezesa Rady Ministrów przysługuje czas wolny tylko za pracę poza normalnymi godzinami pracy, wykonywaną w nocy oraz w niedzielę lub święto.
6.
Przepisów ust. 4 i 5 nie stosuje się do kierowników państwowych jednostek organizacyjnych i ich zastępców.
7.
Przepisu ust. 3 nie stosuje się do kobiet w ciąży oraz kobiet opiekujących się dziećmi w wieku do jednego roku.
§  3.
1.
Rozporządzenie nie narusza szczególnych uprawnień pracowników wymienionych w § 1, określonych przepisami o wynagradzaniu.
2.
Zasady wynagradzania pracowników za dyżury określają przepisy o wynagradzaniu.
§  4.
Przepisów § 2 i 3 nie stosuje się:
1)
do zatrudnionych w państwowych jednostkach organizacyjnych, o których mowa w § 1:
a)
nauczycieli, nauczycieli akademickich i innych pracowników objętych przepisami ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. Nr 16, poz. 114),
b)
pracowników naukowo-badawczych, bibliotekarzy dyplomowanych, dyplomowanych pracowników dokumentacji naukowej,
c)
robotników, pracowników usługowych i obsługi (w tym rzemieślników, dozorców, woźnych, dozorców domowych, sprzątaczy ulic, obsługi centralnego ogrzewania), pracowników transportu samochodowego, pracowników straży przemysłowej, pracowników straży pożarnej,
2)
do pracowników państwowych jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1, zatrudnionych w:
a)
wyodrębnionych zakładach: wydawniczych, poligraficznych, doświadczalnych, remontowo-budowlanych i konstrukcyjno-naprawczych,
b)
gospodarstwach pomocniczych tworzonych przy jednostkach budżetowych,
c)
stołówkach, bufetach i innych placówkach bytowo-socjalnych,
3)
do pracowników akademii medycznych i instytutów naukowo-badawczych, zatrudnionych na zasadach obowiązujących w zakładach służby zdrowia.
§  5.
W stosunku do pracowników państwowych jednostek organizacyjnych wymienionych w § 1, w których w dniu 31 grudnia 1974 r. przysługiwała 50% ulga taryfowa przy przejazdach kolejami, utrzymuje się prawo do korzystania z tej ulgi. Prawo to przysługuje także małżonce pracownika, a małżonkowi pracownicy, jeżeli jest niezdolny do pracy i pozostaje na całkowitym utrzymaniu swej żony.
§  6.
Przepisy § 5 nie mają zastosowania do pracowników, których prawo do ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami regulują odrębne przepisy.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.
*Rozporządzenie utraciło moc w zakresie unormowanym przepisem § 2 rozporządzenia z dnia 28 lipca 1986 r. w sprawie zasad wynagradzania pracowników jednostek badawczo-rozwojowych oraz trybu postępowania kwalifikacyjnego poprzedzającego zatrudnienie na stanowiskach badawczo-technicznych i zasad przyznawania oraz wysokości dodatków kwalifikacyjnych (Dz.U.86.31.155) w odniesieniu do jednostek badawczo-rozwojowych z dniem 1 lipca 1986 r.

Rozporządzenie utraciło moc w części uregulowanej w ustawie z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do bezpłatnych i ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U.92.54.254) z dniem 1 stycznia 1993 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.49.301

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wymiar czasu pracy i uprawnienia do ulgi taryfowej przy przejazdach kolejami pracowników niektórych państwowych jednostek organizacyjnych.
Data aktu: 20/12/1974
Data ogłoszenia: 28/12/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975