Ujednolicenie terminów wypłaty wynagrodzenia za pracę.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 5 grudnia 1974 r.
w sprawie ujednolicenia terminów wypłaty wynagrodzenia za pracę.

Na podstawie art. 79 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wynagrodzenie za pracę płatne miesięcznie wypłaca się z dołu w ostatnim dniu miesiąca, w którym pracownik wykonywał pracę, bez względu na sposób nawiązania stosunku pracy, o ile przepisy szczególne nie stanowią inaczej.
2.
Jeżeli ostatni dzień miesiąca jest dniem ustawowo wolnym od pracy, wówczas wynagrodzenie za pracę powinno być wypłacone w dniu poprzednim.
3.
Termin wypłaty wynagrodzenia, o którym mowa w ust. 1, może być przesunięty na jeden z pięciu ostatnich dni miesiąca, jeżeli przemawiają za tym względy społeczno-gospodarcze.
4.
Jeżeli wysokość wynagrodzenia pracownika zależy od ilości wykonanej pracy (wynagrodzenie akordowe, prowizyjne itp.), w terminie określonym w ust. 1 i 2 wypłaca się pracownikowi zaliczkę na poczet wynagrodzenia, w wysokości określonej w przepisach o wynagrodzeniu, a po ustaleniu pełnego wynagrodzenia pozostałą kwotę wynagrodzenia.
5.
Przepisy ust. 1 i 2 nie mają zastosowania do wynagrodzenia (części wynagrodzenia) wypłacanego za okresy inne niż jeden miesiąc. Wynagrodzenie to wypłaca się z dołu, w terminach określonych w regulaminie pracy lub w przepisach o wynagrodzeniu.
§  2.
1.
Pracownikom otrzymującym wynagrodzenie z góry wynagrodzenie wypłacone w ostatnich dniach grudnia 1974 r. jako wynagrodzenie za styczeń 1975 r. traktuje się jako wynagrodzenie wypłacone z dołu za grudzień 1974 r.
2.
Przepis ust. 1 nie ma zastosowania do pracowników, którzy z dniem wejścia w życie rozporządzenia pozostają w okresie wypowiedzenia. Pracownicy ci do końca upływu okresu wypowiedzenia otrzymują wynagrodzenie na zasadach dotychczasowych.
§  3.
1.
Wynagrodzenia wypłaconego w ostatnich dniach grudnia 1974 r., o którym mowa w § 2 ust. 1, nie włącza się do podstawy obliczenia przypadającego za 1974 r.:
1)
zakładowego funduszu nagród,
2)
zakładowego funduszu socjalnego,
3)
zakładowego funduszu mieszkaniowego.

Wynagrodzenie to nie wchodzi również do podstawy wymiaru za grudzień 1974 r. składek na ubezpieczenia społeczne i podatku od funduszu płac.

2.
Przy obliczaniu wynagrodzenia za urlop, emerytur i rent, zasiłków z ubezpieczeń społecznych przyjmuje się jako wynagrodzenie za grudzień 1974 r. tylko jedno z wypłaconych za ten miesiąc wynagrodzeń miesięcznych i to wynagrodzenie wyższe.
§  4.
1.
Jeżeli zaliczenie wypłaty wynagrodzenia stosownie do przepisu § 2 spowoduje przekroczenie funduszu płac za 1974 r. w rozumieniu przepisów o bankowej kontroli funduszu płac, to przekroczenie to traktuje się jako uzasadnione i nie podlegające obowiązkowi likwidacji.
2.
Wypłata wynagrodzenia, o której mowa w § 2, pomniejsza fundusz statutowy w środkach obrotowych zakładów pracy działających na rozrachunku gospodarczym.
§  5.
Tracą moc przepisy dotychczasowe, wydane na podstawie ustawy z dnia 4 lutego 1949 r. o uposażeniu pracowników państwowych (Dz. U. Nr 7, poz. 39), ustalające terminy wypłaty wynagrodzeń z góry, a w szczególności:
1)
rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 19 lutego 1949 r. w sprawie terminów płatności uposażenia pracowników państwowych (Dz. U. Nr 14, poz. 86);
2)
§ 13 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 24 sierpnia 1973 r. w sprawie uposażenia pracowników ekonomicznych, administracyjnych i obsługowych szkół (Dz. U. Nr 36, poz. 214);
3)
§ 8 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 25 maja 1973 r. w sprawie uposażenia pracowników sądów powszechnych, sądów ubezpieczeń społecznych i państwowych biur notarialnych (Dz. U. Nr 26, poz. 148);
4)
§ 4 ust. 1 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 12 października 1973 r. w sprawie ustalenia stanowisk, kwalifikacji i wynagrodzenia pracowników inspektoratów kontrolno-rewizyjnych (Dz. U. Nr 44, poz. 266).
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024