Zasady i tryb określania kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy dla celów związanych z uprawnieniem do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz do ustalenia czasu trwania okresu próbnego.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 20 września 1974 r.
w sprawie zasad i trybu określania kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy dla celów związanych z uprawnieniem do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz do ustalenia czasu trwania okresu próbnego. *

Na podstawie art. 135 § 2 i art. 296 Kodeksu pracy (Dz. U. z 1974 r. Nr 24, poz. 141) po porozumieniu z Centralną Radą Związków Zawodowych zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Pracownikami na stanowiskach kierowniczych w rozumieniu art. 27 i 135 Kodeksu pracy są:
1)
kierownicy zakładów pracy i ich zastępcy,
2)
główni księgowi i ich zastępcy,
3)
kierownicy komórek organizacyjnych wyodrębnionych w strukturze organizacyjnej zakładu pracy i ich zastępcy, z wyłączeniem pracowników kierujących zespołem pracowników (brygadą), którzy wykonują pracę na równi z członkami kierowanego zespołu.
2.
Pracownikami na stanowiskach samodzielnych w rozumieniu art. 27 i 135 Kodeksu pracy są:
1)
pracownicy, którym powierzono samodzielne wykonywanie wyodrębnionych zadań, podlegający bezpośrednio kierownikowi zakładu pracy lub jego zastępcy,
2)
radcowie prawni,
3)
pracownicy, których czas pracy nie może być ściśle kontrolowany w związku ze stałym samodzielnym wykonywaniem poza zakładem pracy czynności administracyjnych, kontrolnych lub innych o podobnym charakterze.
3.
Mistrzów (majstrów), starszych mistrzów (starszych majstrów) oraz pracowników na stanowiskach równorzędnych traktuje się na równi z pracownikami na stanowiskach kierowniczych w rozumieniu art. 135 Kodeksu pracy tylko w zakresie przyjmowania i zdawania zmiany.
4.
Magazynierów i starszych magazynierów zatrudnionych w systemie zmianowym traktuje się na równi z pracownikami na innych samodzielnych stanowiskach pracy w rozumieniu art. 135 Kodeksu pracy tylko w zakresie przyjmowania i zdawania magazynu.
§  2.
1.
Wykazy kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy, dostosowane do organizacji pracy i do nomenklatury stanowisk obowiązującej w danej gałęzi pracy, ustala się w przepisach o wynagradzaniu.
2.
W wypadkach uzasadnionych szczególnymi warunkami organizacyjnymi w zakładach pracy można ustalić w przepisach, o których mowa w ust. 1 że:
1)
wykazem innych samodzielnych stanowisk pracy są objęci pracownicy zajmujący określone stanowiska, którym powierzono samodzielne wykonywanie wyodrębnionych zadań, nie podlegający bezpośrednio kierownikowi zakładu pracy lub jego zastępcy,
2)
mistrzowie (majstrowie) i starsi mistrzowie (starsi majstrowie) oraz pracownicy na stanowiskach równorzędnych są pracownikami na stanowiskach kierowniczych bez ograniczenia przewidzianego w § 1 ust. 3,
3)
pracownicy na określonych stanowiskach kierowniczych innych niż wymienione w pkt 2, zatrudnieni w systemie zmianowym, są pracownikami na stanowiskach kierowniczych w rozumieniu art. 135 Kodeksu pracy tylko w zakresie przyjmowania i zdawania zmiany.
§  3.
1.
Pracownikom zajmującym kierownicze i inne samodzielne stanowiska pracy przysługuje prawo do oddzielnego wynagrodzenia wraż z dodatkiem, o którym mowa w art. 134 § 1 Kodeksu pracy, tylko za pracę wykonaną na polecenie zwierzchnika:
1)
w niedzielę lub święto, jeżeli za pracę w tym dniu pracownik nie otrzymał innego dnia w tygodniu wolnego od pracy, albo
2)
poza normalnymi godzinami pracy, jeżeli wykonanie tej pracy nie należało do obowiązków pracownika.
2.
Przepisu ust. 1 nie stosuje się do kierowników zakładów pracy, ich zastępców oraz głównych księgowych.
§  4.
1.
Pracownikowi, któremu powierzono pełnienie obowiązków na stanowisku kierowniczym lub innym samodzielnym, przysługuje w czasie pełnienia tych obowiązków wynagrodzenie nie niższe od najniższego wynagrodzenia przewidzianego dla tego stanowiska.
2.
Pracownikowi, któremu powierzono czasowe zastępstwo pracownika na stanowisku kierowniczym lub innym samodzielnym, w okresie nie przekraczającym 3 miesięcy nieprzerwanego pełnienia tej funkcji przysługuje wynagrodzenie ustalone w zawartej z nim umowie o pracę oraz prawo do oddzielnego wynagrodzenia za pracę poza normalnym czasem pracy wraz z dodatkiem za pracę w godzinach nadliczbowych, o którym mowa w art. 134 § 1 Kodeksu pracy.
3.
Poczynając od czwartego miesiąca nieprzerwanego pełnienia czasowego zastępstwa pracownikowi przysługuje w okresie pełnienia tej funkcji wynagrodzenie nie niższe od najniższego wynagrodzenia przewidzianego dla stanowiska kierowniczego lub innego samodzielnego, na którym pełni zastępstwo.
4.
W zakresie wynagradzania za pracę w godzinach nadliczbowych do pracowników, o których mowa w ust. 1 i 3, stosuje się przepisy § 3.
5.
Po zakończeniu pełnienia obowiązków na stanowisku kierowniczym lub innym samodzielnym albo czasowego zastępstwa na takim stanowisku pracownikowi przysługuje wynagrodzenie ustalone w zawartej z nim umowie o pracę na stanowisku zajmowanym przed powierzeniem mu pełnienia obowiązków lub czasowego zastępstwa na stanowisku kierowniczym albo innym samodzielnym.
6.
Przepisy ust. 2-5 nie mają zastosowania do stałych zastępców kierowników.
§  5.
Do czasu ustalenia wykazów kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy w trybie przewidzianym w § 2 ust. 1 obowiązują wykazy kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy ustalone w dotychczasowych przepisach.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 1975 r.
*Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 2 czerwca 1996 r. na skutek skreślenia art. 296 Kodeksu pracy przez art. 1 pkt 205 ustawy z dnia 2 lutego 1996 r. o zmianie ustawy - Kodeks pracy oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz.U.96.24.110).

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.37.215

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Zasady i tryb określania kierowniczych i innych samodzielnych stanowisk pracy dla celów związanych z uprawnieniem do oddzielnego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych oraz do ustalenia czasu trwania okresu próbnego.
Data aktu: 20/09/1974
Data ogłoszenia: 19/10/1974
Data wejścia w życie: 01/01/1975