Składanie ślubowania przy pierwszym mianowaniu na stanowisko nauczyciela akademickiego.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRÓW NAUKI, SZKOLNICTWA WYŻSZEGO I TECHNIKI, KULTURY I SZTUKI, OBRONY NARODOWEJ, SPRAW WEWNĘTRZNYCH, ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ, HANDLU ZAGRANICZNEGO I GOSPODARKI MORSKIEJ ORAZ PRZEWODNICZĄCEGO GŁÓWNEGO KOMITETU KULTURY FIZYCZNEJ I TURYSTYKI
z dnia 18 czerwca 1974 r.
w sprawie składania ślubowania przy pierwszym mianowaniu na stanowisko nauczyciela akademickiego.

Na podstawie art. 85 ustawy z dnia 27 kwietnia 1972 r. - Karta praw i obowiązków nauczyciela (Dz. U. z 1972 r. Nr 16, poz. 114 i z 1973 r. Nr 12, poz. 89) zarządza się, co następuje:
§  1.
Osoba mianowana po raz pierwszy na stanowisko nauczyciela akademickiego w szkole wyższej składa ślubowanie w brzmieniu ustalonym w załączniku do rozporządzenia, według wzoru:
1)
nr 1 - przy mianowaniu na stanowisko profesora zwyczajnego, profesora nadzwyczajnego lub docenta,
2)
nr 2 - przy mianowaniu na stanowisko adiunkta, starszego asystenta, asystenta, asystenta stażysty, starszego wykładowcy, wykładowcy, lektora, nauczyciela przedmiotów, zawodów i umiejętności praktycznych, nauczyciela wychowania fizycznego, nauczyciela przedmiotów obronnych, akompaniatora, bibliotekarza dyplomowanego lub dyplomowanego pracownika dokumentacji naukowej.
§  2.
1.
Profesorowie zwyczajni, profesorowie nadzwyczajni i docenci składają ślubowanie na ręce rektora na posiedzeniu senatu, pozostali nauczyciele akademiccy - na ręce dziekana na posiedzeniu rady wydziału lub na ręce dyrektora (kierownika) innej jednostki organizacyjnej, na posiedzeniu rady tej jednostki.
2.
Składający ślubowanie, po odczytaniu jego treści, potwierdza akt ślubowania własnoręcznym podpisem na formularzu z tekstem ślubowania.
§  3.
Traci moc rozporządzenie Ministrów Oświaty i Szkolnictwa Wyższego, Zdrowia i Opieki Społecznej, Żeglugi oraz Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Turystyki z dnia 15 lutego 1971 r. w sprawie składania ślubowania przy powoływaniu na stanowisko naukowo-dydaktyczne w szkole wyższej (Dz. U. Nr 4, poz. 43).
§  4.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

ZAŁĄCZNIK

Wzór nr 1

Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku będę:

- kontynuować najświetniejsze tradycje nauki i kultury polskiej, wzbogacać jej historyczny dorobek nowymi osiągnięciami, służyć swą wiedzą narodowi, przyczyniać się do rozwoju procesów poznawczych oraz rozwoju społeczno-ekonomicznego i kulturalnego,

- kształcić i wychowywać młodzież studiującą na ideowych i światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zdolnych aktywnie uczestniczyć w rozwoju gospodarki i kultury narodowej oraz w budowie socjalistycznych stosunków społecznych,

- kształcić i wychowywać młodą kadrę naukową zdolną do zapewnienia rozwoju nauki i kultury polskiej i jej więzi z praktyką społeczną i gospodarczą,

- wzbogacać treści, formy i środki nauczania, doskonalić pracę dydaktyczno-wychowawczą swoją własną i młodych pracowników nauki,

- w całym swoim postępowaniu strzec godności nauczyciela akademickiego i dobrego imienia szkoły socjalistycznej.

Wzór nr 2

Ślubuję uroczyście, że na powierzonym mi stanowisku będę:

- kształcić i wychowywać młodzież studiującą na ideowych i światłych obywateli Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, zdolnych aktywnie uczestniczyć w rozwoju gospodarki i kultury narodowej oraz w budowie socjalistycznych stosunków społecznych,

- aktywnie uczestniczyć w działalności naukowo-badawczej i popularyzatorskiej szkoły wyższej,

- systematycznie podnosić własne kwalifikacje pedagogiczne i naukowe, w całym swoim postępowaniu strzec godności nauczyciela akademickiego i dobrego imienia szkoły socjalistycznej.

Zmiany w prawie

Mucha: Od 1 września obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy

Od 1 września będzie obowiązek szkolny dla dzieci z Ukrainy, połączony z pobieraniem zasiłku 800 plus. Zapowiedziała to w środę wiceministra edukacji Joanna Mucha. Z przekazanych przez nią szacunkowych danych wynika, że do polskich szkół nie posłano prawdopodobnie ok. 75 tysięcy ukraińskich dzieci. Według Muchy często powodem takiej decyzji było przekonanie rodziców lub opiekunów, że bardzo szybko wrócą do Ukrainy.

Krzysztof Koślicki 12.06.2024
Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024