Ograniczenie palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 4 czerwca 1974 r.
w sprawie ograniczenia palenia tytoniu ze względów zdrowotnych.

W celu dalszej poprawy warunków zdrowotnych i higienicznych w zakładach pracy, w zakładach nauczania, w lokalach i innych pomieszczeniach użyteczności publicznej oraz ochrony zdrowia osób niepalących i palących, a zwłaszcza zapobiegania chorobom wywoływanym paleniem tytoniu, na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Wprowadza się zakaz palenia tytoniu w jednostkach organizacyjnych resortu zdrowia i opieki społecznej:
1)
na zebraniach, naradach i konferencjach,
2)
w stołówkach i bufetach zakładowych (pracowniczych, studenckich, szkolnych),
3)
w poczekalniach zakładów służby zdrowia, poza wydzielonymi pomieszczeniami przeznaczonymi na palarnie,
4)
w jadalniach domów pomocy społecznej, sanatoriów i innych,
5)
w aptekach,
6)
we wszystkich pomieszczeniach przeznaczonych do przebywania chorych i pensjonariuszów (sale chorych, pokoje, gabinety lekarskie i zabiegowe, korytarze) - poza wyodrębnionymi pomieszczeniami wyznaczonymi jako palarnie.
2.
Poza ograniczeniami określonymi w ust. 1 zakaz palenia tytoniu obowiązuje pracowników służby zdrowia i opieki społecznej w czasie ich bezpośrednich kontaktów z osobami korzystającymi ze świadczeń.
3.
W świetlicach i klubach obejmujących więcej niż jedno pomieszczenie należy wydzielić sale dla niepalących.
4.
W uzasadnionych wypadkach osoba chora obłożnie przebywająca w szpitalu może uzyskać zgodę ordynatora na palenie tytoniu, jeżeli jest to dopuszczalne ze względu na stan zdrowia innych chorych przebywających w tym samym pomieszczeniu.
§  2.
Zaleca się ministrom, kierownikom urzędów centralnych, wojewodom i prezydentom miast wyłączonych z województw w stosunku do podległych im jednostek organizacyjnych:
1)
wydanie zakazu palenia tytoniu w pomieszczeniach stołówek, bufetów pracowniczych, bufetów studenckich i innych tego rodzaju pomieszczeniach,
2)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu na zebraniach, naradach i konferencjach,
3)
zobowiązanie kierowników podległych jednostek do wydzielenia miejsc przeznaczonych na palarnie dla pracowników,
4)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w jadalniach, stołówkach i bufetach przez osoby przebywające w podległych tym organom ośrodkach szkolenia, domach wczasowych, ośrodkach wypoczynkowych i schroniskach turystycznych,
5)
zapewnienie wydzielenia sal dla niepalących w świetlicach i klubach obejmujących więcej niż jedno pomieszczenie.
§  3.
Kierownicy zakładów pracy określą szczegółowo stosowanie zakazów i ograniczeń, o których mowa w § 1 i 2, w odniesieniu do pracowników tych zakładów w porozumieniu z organami samorządu robotniczego lub związków zawodowych.
§  4.
Środki, o których mowa w § 2, powinny w szczególności obejmować:
1)
w jednostkach organizacyjnych resortu handlu wewnętrznego i usług:
a)
wydzielenie sal dla niepalących w restauracjach, kawiarniach i innych zakładach zbiorowego żywienia mających więcej niż dwie sale konsumpcyjne, a w pozostałych zakładach w miarę możliwości utworzenie palarń,
b)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w barach szybkiej obsługi, barach mlecznych, jadłodajniach oraz w sklepach,
2)
w jednostkach organizacyjnych resortu komunikacji:
a)
wprowadzenie zakazu palenia tytoniu w pociągach podmiejskich, w dworcowych bufetach i barach szybkiej obsługi, w wagonach restauracyjnych i w bufetach wagonowych,
b)
wydzielenie w miarę możliwości na dworcach kolejowych i autobusowych poczekalni i świetlic objętych zakazem palenia,
3)
w jednostkach organizacyjnych resortu kultury i sztuki: ograniczenie palenia tytoniu we wszystkich placówkach kulturalnych, a w szczególności w domach kultury, świetlicach i klubach, oraz wydzielenie w miarę możliwości palarni na terenie tych placówek,
4)
w jednostkach organizacyjnych resortu nauki, szkolnictwa wyższego i techniki: zakaz palenia tytoniu w salach wykładowych i salach ćwiczeń we wszystkich szkołach wyższych oraz wydzielenie pomieszczeń przeznaczonych na palarnie,
5)
w jednostkach organizacyjnych resortu oświaty i wychowania:
a)
zapewnienie ścisłego przestrzegania zakazu palenia tytoniu przez dzieci i młodzież,
b)
zobowiązanie pracowników pedagogicznych w zakładach nauczania i wychowania do niepalenia tytoniu w obecności dzieci i młodzieży,
6)
w jednostkach organizacyjnych Komitetu do Spraw Radia i Telewizji: ograniczenie palenia tytoniu w programach telewizyjnych oraz rozszerzenie w programach radiowych i telewizyjnych audycji popularnonaukowych na temat szkodliwości palenia tytoniu.
§  5.
Zaleca się zarządom centralnych związków spółdzielni i organizacjom społecznym wprowadzenie zasad określonych w rozporządzeniu w podległych im jednostkach organizacyjnych.
§  6.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 lipca 1974 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024