Wykonanie niektórych przepisów ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 31 maja 1974 r.
w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne.

Na podstawie art. 8, art. 14 ust. 5, art. 31 ust. 3 i art. 37 ust. 4 pkt 1 ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
W razie przejęcia nieruchomości wchodzących w skład gospodarstwa rolnego na własność Państwa za rentę lub spłaty pieniężne na podstawie przepisów ustawy z dnia 29 maja 1974 r. o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne (Dz. U. Nr 21, poz. 118), zwanej dalej "ustawą", Państwo odpowiada wobec spółdzielni i kółek rolniczych za zobowiązania rolnika związane z przejętym gospodarstwem do wysokości wartości przejętych nieruchomości ustalonej według przepisów o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
2.
W razie przejęcia przez Państwo za spłaty pieniężne części nieruchomości wchodzącej w skład gospodarstwa rolnego, Państwo odpowiada za zobowiązania w takim stosunku, w jakim wartość przekazanej nieruchomości pozostaje do wartości całego gospodarstwa.
§  2.
Pracę w gospodarstwie rolnym uznaje się za główne źródło utrzymania, jeżeli obliczony według przepisów podatkowych przychód szacunkowy z tego gospodarstwa przekracza dochód z innych źródeł. Przychód szacunkowy i dochód z innych źródeł ustala się na podstawie danych z okresu trzech lat poprzedzających złożenie wniosku o przejęcie gospodarstwa.
§  3.
Nie powoduje obniżenia renty zadłużenie z tytułu kredytów zaciągniętych na inwestycje budowlane, jeżeli kredyty te nie są wymagalne w dniu przejęcia nieruchomości.
§  4.
1.
Decyzja naczelnika gminy o przejęciu na własność Państwa gospodarstwa rolnego za rentę powinna zawierać dane niezbędne do ustalenia prawa do renty i jej wysokości, a w szczególności:
1)
obszar przekazywanych nieruchomości,
2)
poziom produkcji danego gospodarstwa,
3)
wysokość obniżenia renty,
4)
wartość drzewostanu wchodzącego w skład gospodarstwa,
5)
wartość budynków przejętych wraz z gospodarstwem.
2.
Decyzja powinna również określać uprawnienia do korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich oraz do użytkowania działki gruntu rolnego oraz rozstrzygać sprawy związane z utrzymaniem lub zniesieniem służebności gruntowych.
3.
Poziom produkcji danego gospodarstwa ustala naczelnik gminy po zasięgnięciu opinii właściwej komisji gminnej rady narodowej.
§  5.
1.
Jeżeli gospodarstwo rolne stanowiło współwłasność osób nie będących małżonkami, podziałowi ulega renta obliczona według art. 13 ust. 1-4, art. 14 oraz art. 23 ustawy. Zwiększenie renty z tytułu zrzeczenia się prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich oraz dodatki do rent przysługują współwłaścicielowi do nich uprawnionemu.
2.
Przepis ust. 1 ma zastosowanie do współmałżonków, z tym że zwiększenie renty z tytułu zrzeczenia się prawa do korzystania z lokalu mieszkalnego i pomieszczeń gospodarskich ulega również podziałowi na dwie równe części.
§  6.
1.
Jeżeli renta ulega podziałowi między współwłaścicieli nie będących małżonkami, dodatki przewidziane w ustawie ustala się od części renty należnej współwłaścicielowi uprawnionemu do dodatku.
2.
Jeżeli renta ulega podziałowi między współmałżonków, dodatki do renty ustala się od całej renty.
3.
Przepis ust. 2 ma odpowiednie zastosowanie również w razie wypłacania części renty dożywotnikowi.
§  7.
Do rent określonych ustawą stosuje się odpowiednio przepisy o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin dotyczące:
1)
wypłaty i zawieszenia wypłaty świadczeń w czasie pobytu za granicą osoby uprawnionej,
2)
zmniejszania wypłacania świadczeń pieniężnych osobom pozbawionym wolności,
3)
zmniejszenia i wypłacania świadczeń pieniężnych w czasie korzystania z niektórych świadczeń z funduszów publicznych.
§  8.
1.
Jednostki uspołecznionej gospodarki rolnej mogą nabywać bezpośrednio od rolników nieruchomości za rentę lub spłaty pieniężne za zgodą ich jednostek nadrzędnych.
2.
Umowa o przeniesieniu własności nieruchomości za rentę powinna zawierać dane niezbędne do jej ustalenia. W decyzji zatwierdzającej umowę naczelnik gminy rozstrzyga o podwyższeniu lub obniżeniu renty oraz o utrzymaniu lub zniesieniu służebności gruntowych. Umowa podlega wykonaniu z chwilą prawomocnego ustalenia prawa do renty.
§  9.
1.
Państwowe jednostki gospodarki rolnej mogą nabywać nieruchomości za spłaty pieniężne ze środków własnych lub dotacji, a spółdzielcze lub społeczne jednostki gospodarki rolnej za środków własnych bądź kredytów bankowych.
2.
Spółdzielcze i społeczne jednostki gospodarki rolnej odprowadzają do budżetu Państwa zryczałtowaną kwotę przeznaczoną na wypłatę renty w wysokości odpowiadającej sumie renty za okres 5 lat. Kwota ta płatna jest w 5 równych ratach rocznych.
3. 1
Przepis ust. 2 nie ma zastosowania do spółdzielni zrzeszonych w Centralnym Związku Rolniczych Spółdzielni Produkcyjnych albo w Centralnym Związku Kółek Rolniczych.
§  10.
W razie nabycia przez uspołecznione jednostki gospodarki rolnej, nieruchomości za rentę lub spłaty pieniężne, jednostki te odpowiadają za zobowiązania związane z nabytym gospodarstwem do wysokości wartości przejętych nieruchomości zmniejszonej o kwoty wypłacone z tytułu spłat pieniężnych lub należne budżetowi Państwa. Wartość nieruchomości ustala się według przepisów o sprzedaży państwowych nieruchomości rolnych.
§  11.
Spłaty pieniężne z tytułu przekazania nieruchomości realizowane są w rocznych ratach, w terminach uzgodnionych z rolnikiem uprawnionym do spłat.
§  12.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 sierpnia 1974 r.
1 § 9 ust. 3 dodany przez § 1 rozporządzenia z dnia 19 marca 1976 r. (Dz.U.76.13.75) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 1 maja 1976 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.21.125

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Wykonanie niektórych przepisów ustawy o przekazywaniu gospodarstw rolnych na własność Państwa za rentę i spłaty pieniężne.
Data aktu: 31/05/1974
Data ogłoszenia: 04/06/1974
Data wejścia w życie: 01/08/1974