Uznawanie działalności za twórczą oraz działanie Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA KULTURY I SZTUKI
z dnia 29 grudnia 1973 r.
w sprawie uznawania działalności za twórczą oraz działania Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców. *

Na podstawie art. 1 ust. 3 oraz art. 15 ust. 3 ustawy z dnia 27 września 1973 r. o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 225) zarządza się, co następuje:
§  1.
1.
Za działalność twórczą w rozumieniu ustawy z dnia 27 września 1973 r. o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin (Dz. U. Nr 38, poz. 225), zwanej dalej "ustawą", uważa się:
1)
w zakresie literatury pięknej:
a)
tworzenie oryginalnych lub tłumaczenie obcych dzieł literackich prozą i wierszem, jeżeli dzieła takie zostały ogłoszone drukiem; dzieła literackie stanowią dzieła literatury pięknej, a w szczególności proza, poezja, utwory dla dzieci, nowele, szkice, eseje, opowiadania, utwory satyryczne pisane wierszem i prozą, krytyka, komentarze, przypisy, bibliografia, wstępy krytyczne, posłowia, przedmowy do dzieł wyżej wymienionych,
b)
tworzenie oryginalnych dzieł lub tłumaczenie obcych dzieł w formie scenariuszy (libretta), opowiadań, skeczów i innych utworów słownych wykorzystywanych w teatrze, filmie, radiu i telewizji oraz w operach, operetkach i imprezach estradowych,
2)
w zakresie muzyki:

tworzenie oryginalnych dzieł muzycznych i muzykologicznych oraz opracowywanie dzieł muzycznych,

3)
w zakresie sztuk plastycznych:

tworzenie oryginalnych dzieł w dziedzinie:

a)
malarstwa,
b)
rzeźby,
c)
grafiki,
d) 1
architektury, architektury wnętrz, architektury krajobrazu, urbanistyki,
e)
scenografii,
f)
wzornictwa przemysłowego,
g)
konserwatorstwa zabytków ruchomych,
h)
innych dyscyplin plastycznych,
4)
w zakresie fotografiki:

tworzenie oryginalnych dzieł - fotogramów,

5)
w zakresie lutnictwa artystycznego:

budowa instrumentów lutniczych,

6)
w zakresie sztuki choreograficznnej:

tworzenie oryginalnych układów choreograficznych.

2.
Za działalność twórczą uważa się także tworzenie oryginalnych dzieł sztuki ludowej.
§  2.
Działalność w dziedzinach, o których mowa w § 1, stanowi działalność twórczą, jeżeli dzieła będące jej wynikiem są przedmiotem prawa autorskiego.
§  3.
1.
Do zadań Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców, zwanej dalej "Komisją", należy ustalanie okoliczności wymaganych do nabycia prawa do zaopatrzenia emerytalnego na podstawie ustawy, a w szczególności:
1)
czy działalność może być uznana za działalność twórczą w rozumieniu § 1 i 2 lub za działalność artystyczną w rozumieniu przepisów wydanych na podstawie art. 14 ustawy,
2)
okresów działalności twórczej lub artystycznej wykonywanej przed wejściem w życie ustawy,
3)
terminu rozpoczęcia działalności twórczej lub artystycznej,
4) 2
(skreślony),
5)
czy wypadek, któremu uległ twórca lub artysta, pozostaje w związku z działalnością twórczą lub artystyczną.
2.
Do zadań Komisji należy również ustalanie okresów działalności twórczej lub artystycznej wymaganych do przyznania dodatku do emerytury lub renty na podstawie przepisów o powszechnym zaopatrzeniu emerytalnym pracowników i ich rodzin lub innych przepisów o zaopatrzeniu emerytalnym.
§  4.
1.
W skład Komisji wchodzą:
1) 3
jako członkowie stali:
-
przewodniczący Komisji, którym jest Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Kultury i Sztuki,
-
zastępca przewodniczącego, którym jest przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Socjalnych,
-
przedstawiciel Federacji Związków Zawodowych Pracowników Kultury i Sztuki,
-
przedstawiciel Zakładu Ubezpieczeń Społecznych,
2)
jako członkowie niestali - przedstawiciele właściwych związków (stowarzyszeń) grupujących twórców lub artystów.
2.
Przewodniczący Komisji może powołać do udziału w pracach Komisji przedstawicieli innych zainteresowanych instytucji oraz rzeczoznawców.
§  5.
Posiedzenia Komisji zwołuje przewodniczący w miarę potrzeby, zawiadamiając członków co najmniej na 14 dni przed wyznaczonym terminem posiedzenia, z podaniem projektowanego porządku dziennego posiedzenia.
§  6.
Komisja orzeka przy udziale co najmniej trzech członków stałych oraz przedstawiciela zainteresowanego związku (stowarzyszenia) spośród członków niestałych (§ 4 ust. 1 pkt 2).
§  7. 4
 
1.
Decyzje Komisji zapadają większością głosów członków komisji. W razie równości głosów decyduje głos przewodniczącego Komisji.
2.
Decyzje Komisji podpisuje przewodniczący.
§  8.
1.
W sprawach, o których mowa w § 3, Komisja podejmuje działanie na wniosek osoby zainteresowanej.
2.
Od decyzji Komisji osobie zainteresowanej przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Sztuki w ciągu 3 miesięcy od daty jej doręczenia.
§  9.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.
* Rozporządzenie utraciło częściowo podstawę prawną z dniem 1 stycznia 1999 r. na skutek uchylenia art. 1 ustawy z dnia 27 września 1973 r. o zaopatrzeniu emerytalnym twórców i ich rodzin, przez art. 122 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz.U.98.137.887).
1 § 1 ust. 1 pkt 3 lit. d) zmieniona przez § 1 pkt 1 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.
2 § 3 ust. 1 pkt 4 skreślony przez § 1 pkt 2 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.
3 § 4 ust. 1 pkt 1 zmieniony przez § 1 pkt 3 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.
4 § 7 zmieniony przez § 1 pkt 4 rozporządzenia z dnia 21 stycznia 1998 r. (Dz.U.98.15.65) zmieniającego nin. rozporządzenie z dniem 18 lutego 1998 r.

Zmiany w prawie

MSZ tworzy dodatkowe obwody głosowania za granicą

We Francji, Irlandii, Stanach Zjednoczonych oraz Wielkiej Brytanii utworzono pięć dodatkowych obwodów głosowania w czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Jednocześnie zniesiono obwód w Iraku - wynika to z nowego rozporządzenia ministra spraw zagranicznych. Po zmianach łączna liczba obwodów poza granicami Polski wynosi 299.

Krzysztof Koślicki 28.05.2024
Rząd nie dołoży gminom pieniędzy na obsługę wygaszanego dodatku osłonowego

Na obsługę dodatku osłonowego samorządy dostają 2 proc. łącznej kwoty dotacji wypłaconej gminie. Rząd nie zwiększy wsparcia uzasadniając, że koszt został odpowiednio skalkulowany – wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Ponadto dodatek osłonowy jest wygaszany i gminy kończą realizację tego zdania.

Robert Horbaczewski 23.05.2024
Będą dodatki dla zawodowych rodzin zastępczych i dla pracowników pomocy społecznej

Od 1 lipca 2024 roku zawodowe rodziny zastępcze oraz osoby prowadzące rodzinne domy dziecka mają dostawać dodatki do miesięcznych wynagrodzeń w wysokości 1000 zł brutto. Dodatki w tej samej wysokości będą też wypłacane - od 1 lipca 2024 r. - pracownikom pomocy społecznej. W środę, 15 maja, prezydent Andrzej Duda podpisał obie ustawy.

Grażyna J. Leśniak 16.05.2024
Powstańcy nie zapłacą podatku dochodowego od nagród

Minister finansów zaniecha poboru podatku dochodowego od nagród przyznawanych w 2024 roku powstańcom warszawskim oraz ich małżonkom. Zgodnie z przygotowanym przez resort projektem rozporządzenia, zwolnienie będzie dotyczyło nagród przyznawanych przez radę miasta Warszawy od 1 stycznia do końca grudnia tego roku.

Monika Pogroszewska 06.05.2024
Rząd chce zmieniać obowiązujące regulacje dotyczące czynników rakotwórczych i mutagenów

Rząd przyjął we wtorek projekt zmian w Kodeksie pracy, którego celem jest nowelizacja art. 222, by dostosować polskie prawo do przepisów unijnych. Chodzi o dodanie czynników reprotoksycznych do obecnie obwiązujących regulacji dotyczących czynników rakotwórczych i mutagenów. Nowela upoważnienia ustawowego pozwoli na zmianę wydanego na jej podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.

Grażyna J. Leśniak 16.04.2024
Bez kary za brak lekarza w karetce do końca tego roku

W ponad połowie specjalistycznych Zespołów Ratownictwa Medycznego brakuje lekarzy. Ministerstwo Zdrowia wydłuża więc po raz kolejny czas, kiedy Narodowy Fundusz Zdrowia nie będzie pobierał kar umownych w przypadku niezapewnienia lekarza w zespołach ratownictwa. Pierwotnie termin wyznaczony był na koniec czerwca tego roku.

Beata Dązbłaż 10.04.2024
Metryka aktu
Identyfikator:

Dz.U.1974.1.7

Rodzaj: Rozporządzenie
Tytuł: Uznawanie działalności za twórczą oraz działanie Komisji do Spraw Zaopatrzenia Emerytalnego Twórców.
Data aktu: 29/12/1973
Data ogłoszenia: 15/01/1974
Data wejścia w życie: 15/01/1974