Pośrednictwo ubezpieczeniowe.

ROZPORZĄDZENIE
RADY MINISTRÓW
z dnia 10 marca 1972 r.
w sprawie pośrednictwa ubezpieczeniowego.

Na podstawie art. 27 ust. 3 ustawy z dnia 2 grudnia 1958 r. o ubezpieczeniach majątkowych i osobowych (Dz. U. z 1958 r. Nr 72, poz. 357 i z 1964 r. Nr 16, poz. 94) zarządza się, co następuje:
§  1.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe polega na pozyskiwaniu dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych i osobowych jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych na rzecz Państwowego Zakładu Ubezpieczeń, zwanego dalej "PZU".
§  2.
1.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe wykonują pośrednicy ubezpieczeniowi.
2.
Działalność pośredników ubezpieczeniowych obejmuje:
1)
zawieranie w imieniu PZU umów ubezpieczenia,
2)
informowanie o znaczeniu i warunkach dobrowolnych ubezpieczeń oraz o postępowaniu w razie powstania wypadku ubezpieczeniowego,
3)
przyjmowanie wniosków (ofert) ubezpieczeniowych,
4)
inkasowanie składek ubezpieczeniowych,
5)
wykonywanie innych czynności w zakresie pozyskiwania ubezpieczeń, zleconych przez PZU.
3.
Zakres działalności pośrednika ubezpieczeniowego może obejmować wszystkie lub tylko niektóre czynności określone w ust. 2.
§  3.
1.
Pośrednikiem ubezpieczeniowym może być osoba fizyczna, która ma:
1)
obywatelstwo polskie i korzysta z pełni praw cywilnych i obywatelskich,
2)
nieposzlakowaną opinię moralną oraz określone przez PZU przygotowanie zawodowe do prawidłowego wykonywania pośrednictwa ubezpieczeniowego.
2.
Pośrednictwo ubezpieczeniowe mogą wykonywać również jednostki gospodarki uspołecznionej, prowadzące w szczególności działalność handlową, usługową, kredytową oraz w zakresie kontraktacji i skupu.
§  4.
Osoby fizyczne wykonują pośrednictwo ubezpieczeniowe na podstawie:
1)
umowy o pracę; osoby te zwane są dalej pośrednikami ubezpieczeniowymi stałymi,
2)
umowy agencyjnej, a jeżeli wykonywane czynności nie mają charakteru stałego albo obejmują tylko niektóre zadania wymienione w § 2 ust. 2 pkt 2-5 - na podstawie umowy zlecenia.
§  5.
1.
Osobie fizycznej wykonującej pośrednictwo ubezpieczeniowe PZU udziela pisemnego pełnomocnictwa.
2.
Pełnomocnictwo powinno określać:
1)
zakres pośrednictwa ubezpieczeniowego oraz rodzaje ubezpieczeń objęte tym pośrednictwem,
2)
teren (rejon) działalności pośrednika ubezpieczeniowego.
3.
Pośrednik ubezpieczeniowy jest obowiązany okazać pełnomocnictwo bez żądania osoby zainteresowanej.
§  6.
1.
W uspołecznionych zakładach pracy mogą być organizowane przez PZU, w porozumieniu z kierownictwami tych zakładów i działającymi w tych zakładach organizacjami związkowymi, agencje ubezpieczeniowe, których zadaniem jest wykonywanie w tych zakładach pośrednictwa ubezpieczeniowego.
2.
W razie zorganizowania agencji ubezpieczeniowej zakład pracy za uprzednią, wyrażoną na piśmie, zgodą pracowników potrąca z wypłacanych im należności składki za ubezpieczenia i przekazuje je PZU.
§  7.
Wynagrodzenie pośrednika ubezpieczeniowego określa umowa.
§  8.
Zasady wynagrodzenia pośredników ubezpieczeniowych oraz jego wysokość ustala Minister Finansów.
§  9.
1.
Pośrednikowi ubezpieczeniowemu przysługuje prawo do wynagrodzenia po wykonaniu czynności pośrednictwa, a jeżeli umowa przewiduje obowiązek inkasowania składek ubezpieczeniowych - po przekazaniu ich na rachunek PZU.
2.
W razie zmiany terenu działalności (rejonu) pośrednika ubezpieczeniowego nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia prowizyjnego za ubezpieczenia pozyskane z poprzedniego terenu działalności.
3.
Jeżeli rata składki za ubezpieczenie pozyskane przez pośrednika ubezpieczeniowego płatna jest po rozwiązaniu z nim umowy, nie zachowuje on prawa do wynagrodzenia prowizyjnego.
4.
W razie posługiwania się przez pośrednika ubezpieczeniowego osobami trzecimi przy wykonywaniu pośrednictwa wynagrodzenie za wykonanie tych czynności nie przysługuje.
§  10.
Wynagrodzenie miesięczne pośrednika ubezpieczeniowego stałego w okresie trzech pierwszych miesięcy zatrudnienia nie może być niższe od minimalnej wysokości wynagrodzenia miesięcznego najniżej zarabiających pracowników.
§  11.
Podstawę do ustalenia wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego stałego za urlop wypoczynkowy stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatnich dwanaście miesięcy, a jeżeli pośrednik ubezpieczeniowy pracuje w PZU krócej niż dwanaście miesięcy - przeciętne miesięczne wynagrodzenie za okres przepracowany.
§  12.
Podstawę do ustalenia wynagrodzenia pośrednika ubezpieczeniowego stałego za czas niezdolności do pracy z powodu choroby nie przekraczający trzech miesięcy oraz za czas zwolnień od pracy, za które przysługuje wynagrodzenie, jak również za czas przerwy połogowej - stanowi przeciętne miesięczne wynagrodzenie za ostatnie trzy miesiące kalendarzowe, a jeżeli pośrednik ubezpieczeniowy pracuje krócej - przeciętne wynagrodzenie za przepracowany okres.
§  13.
1.
Bezpośredni nadzór nad działalnością pośrednika ubezpieczeniowego sprawuje jednostka organizacyjna PZU, na której rzecz wykonuje on pośrednictwo ubezpieczeniowe.
2.
Nadzór obejmuje zgodność postępowania pośredników ubezpieczeniowych z przepisami obowiązującymi przy wykonywaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego, a w szczególności:
1)
właściwość stosowanych środków oraz metod popularyzacji i pozyskiwania ubezpieczeń,
2)
prawidłowość zawieranych umów ubezpieczenia,
3)
prawidłowość i terminowość rozliczeń z zainkasowanych składek oraz otrzymanych druków,
4)
wykonanie ustalonych przez PZU okresowych planów pracy pośrednika ubezpieczeniowego.
§  14.
1.
Jednostki gospodarki uspołecznionej współdziałają z PZU przy organizowaniu pośrednictwa ubezpieczeniowego i pozyskiwaniu dobrowolnych ubezpieczeń majątkowych i osobowych jednostek gospodarki nie uspołecznionej i osób fizycznych.
2.
Współdziałanie polega w szczególności na umożliwieniu:
1)
prowadzenia przez PZU lub przez pośredników ubezpieczeniowych w zakładach pracy akcji informacyjnej w zakresie ubezpieczeń osób fizycznych,
2)
organizowania przez PZU agencji ubezpieczeniowych (punktów pośrednictwa ubezpieczeniowego i innych),
3)
podejmowania czynności pośrednictwa ubezpieczeniowego przez emerytów i pracowników jednostek gospodarki uspołecznionej.
§  15.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem 1 maja 1972 r.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024