Orzeczenia lekarskie o dopuszczalności dokonywania zabiegów sztucznego uodpornienia w celu uzyskania surowic testowych.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA ZDROWIA I OPIEKI SPOŁECZNEJ
z dnia 11 lutego 1972 r.
w sprawie orzeczeń lekarskich o dopuszczalności dokonywania zabiegów sztucznego uodpornienia w celu uzyskania surowic testowych.

Na podstawie art. 16 ust. 4 ustawy z dnia 28 października 1948 r. o zakładach społecznych służby zdrowia i planowej gospodarce w służbie zdrowia (Dz. U. Nr 55, poz. 434 z późniejszymi zmianami) zarządza się, co następuje:
§  1.
Orzeczenia lekarskie o dopuszczalności dokonania zabiegu sztucznego uodpornienia w celu uzyskania surowic testowych wydają stacje krwiodawstwa oraz inne zakłady służby zdrowia uznane przez Instytut Hematologii za posiadające warunki do wydawania takich orzeczeń.
§  2.
Orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu sztucznego uodpornienia wydaje się po przeprowadzeniu badań lekarskich w zakresie przewidzianym dla krwiodawców.
§  3.
1.
Orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu sztucznego uodpornienia może być wydane w stosunku do osoby:
1)
odpowiadającej wymaganiom stawianym krwiodawcom,
2)
pouczonej w sposób dla niej dostępny o istocie zabiegu sztucznego uodpornienia oraz o ewentualnych powikłaniach i następstwach związanych z tym zabiegiem,
3)
która zobowiązała się do poddawania się zabiegom niezbędnym do uzyskania sztucznego uodpornienia, a następnie do odpłatnego oddawania krwi do wytwarzania surowic testowych, a także do ścisłego przestrzegania wskazań lekarskich po zabiegu i po uzyskaniu uodpornienia, oraz
4)
co do której nie zachodzą przeciwwskazania określone w dalszych przepisach rozporządzenia.
2.
Osoba, która wyrazi zgodę na dokonanie zabiegu sztucznego uodpornienia, podpisuje oświadczenie według ustalonego wzoru.
§  4.
1.
Orzeczenie o dopuszczalności dokonania zabiegu sztucznego uodpornienia nie może dotyczyć:
1)
kobiety w okresie rozrodczym, chyba że kobieta utraciła zdolność płodzenia,
2)
osoby wykonującej zawód, z którym łączy się niebezpieczeństwo urazów fizycznych,
3)
osoby, u której stwierdzono przeciwwskazania do wykonania zabiegu sztucznego uodpornienia z innych powodów.
2.
Okoliczność utraty zdolności płodzenia (ust. 1 pkt 1) powinna być stwierdzona przez dwóch lekarzy specjalistów w zakresie ginekologii i położnictwa, a jeżeli utrata tych zdolności nastąpiła w wyniku amputacji organów rodnych - przez zakład, w którym zabieg został wykonany.
§  5.
Badania lekarskie potrzebne do wydania orzeczenia o dopuszczalności dokonania zabiegu sztucznego uodpornienia są bezpłatne.
§  6.
1.
Dokumentem stwierdzającym wydanie orzeczenia o dopuszczalności dokonania zabiegu sztucznego uodpornienia jest zaświadczenie wystawione według ustalonego wzoru.
2.
Zaświadczenie określone w ust. 1 wystawia się po ustaleniu okoliczności określonych w § 3 i 4.
3.
Zakład, który wydał zaświadczenie określone w ust. 1, obowiązany jest do przechowywania dokumentacji stanowiącej podstawę do wystawienia zaświadczenia.
§  7.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024