Zm.: rozporządzenie w sprawie trybu oddawania w użytkowanie wieczyste terenów państwowych i sprzedaży położonych na nich budynków.

ROZPORZĄDZENIE
MINISTRA GOSPODARKI TERENOWEJ I OCHRONY ŚRODOWISKA
z dnia 21 listopada 1972 r.
zmieniające rozporządzenie w sprawie trybu oddawania w użytkowanie wieczyste terenów państwowych i sprzedaży położonych na nich budynków.

Na podstawie art. 18 ust. 4 ustawy z dnia 14 lipca 1961 r. o gospodarce terenami w miastach i osiedlach (Dz. U. z 1969 r. Nr 22, poz. 159 oraz z 1972 r. Nr 27, poz. 193) zarządza się, co następuje:
§  1.
W rozporządzeniu Ministra Gospodarki Komunalnej z dnia 18 maja 1970 r. w sprawie trybu oddawania w użytkowanie wieczyste terenów państwowych i sprzedaży położonych na nich budynków (Dz. U. Nr 13, poz. 120) wprowadza się następujące zmiany:
1)
w § 1 ust. 1 po wyrazach "art. 12 ust. 1" dodaje się wyrazy "i 3",
2)
w § 2 skreśla się w wierszu pierwszym cyfrę "1", a w pkt 3 wyrazy "drobny zakład przemysłowy",
3)
w § 6 ust. 2 skreśla się wyraz "tylko",
4)
w § 8 dodaje się ust. 3-7 w brzmieniu:

"3. Wnioski o nabycie lokali, jako przedmiotu odrębnej własności z równoczesnym oddaniem w użytkowanie wieczyste ułamkowej części terenu należy składać do jednostki sprawującej zarząd budynkiem.

4. Jednostka sprawująca zarząd budynkiem mieszkalnym pozostającym w dyspozycji rady narodowej przekazuje wnioski osób ubiegających się o nabycie lokalu wraz ze swoją opinią właściwemu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej organowi prezydium rady narodowej.

5. W razie uznania zasadności sprzedaży lokalu w zakładowym domu mieszkalnym jednostka zarządzająca tym domem składa wniosek ubiegającego się o nabycie lokalu właściwemu do spraw gospodarki komunalnej i mieszkaniowej organowi prezydium rady narodowej celem dokonania sprzedaży na zasadach określonych w art. 18 ustawy. W razie negatywnego ustosunkowania się do wniosku jednostka zarządzająca domem zawiadamia o tym ubiegającego się o nabycie lokalu.

6. Przepis ust. 5 stosuje się odpowiednio do lokali mieszkalnych w zakładowych domach mieszkalnych oddanych w administrację zleconą oraz do lokali mieszkalnych będących w dyspozycji zakładów pracy, a znajdujących się w domach zarządzanych przez organy do spraw mieszkaniowych prezydiów rad narodowych.

7. Od dnia złożenia wniosku o nabycie na własność lokalu do czasu jego rozstrzygnięcia nie można wydawać decyzji co do dysponowania tym lokalem.",

5)
w § 9 po wyrazach "budynków" dodaje się wyrazy "i lokali",
6)
w § 10 pkt 4 otrzymuje brzmienie:

"4) wysokość i sposób zapłaty ceny sprzedaży budynków lub lokali, wysokość procentową zniżki, jeżeli została ona przyznana określonej osobie, oraz wysokość procentową umorzenia przypadającego w związku z jednorazową lub wcześniejszą spłatą ceny nabycia.",

7)
w § 11 ust. 1 po wyrazach "domów (budynków)" dodaje się wyrazy "lub lokali",
8)
w § 12 ust. 1 i 2 po wyrazach "domu (budynku)" dodaje się wyrazy "lub lokalu",
9)
w § 13 pkt 1 otrzymuje brzmienie:

"1) sprzedawanych osobom fizycznym nie zabudowanych bądź zabudowanych domami (budynkami) wymienionymi w art. 12 ustawy".

§  2.
Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem ogłoszenia.

Zmiany w prawie

Wnioski o świadczenie z programu "Aktywny rodzic" od 1 października

Pracujemy w tej chwili nad intuicyjnym, sympatycznym, dobrym dla użytkowników systemem - przekazała we wtorek w Warszawie szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bąk. Nowe przepisy umożliwią wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń: "aktywni rodzice w pracy", "aktywnie w żłobku" i "aktywnie w domu". Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie jednak przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń.

Krzysztof Koślicki 11.06.2024
KSeF od 1 lutego 2026 r. - ustawa opublikowana

Obligatoryjny Krajowy System e-Faktur wejdzie w życie 1 lutego 2026 roku. Ministerstwo Finansów zapowiedziało wcześniej, że będzie też drugi projekt, dotyczący uproszczeń oraz etapowego wejścia w życie KSeF - 1 lutego 2026 r. obowiązek obejmie przedsiębiorców, u których wartość sprzedaży przekroczy 200 mln zł, a od 1 kwietnia 2026 r. - wszystkich przedsiębiorców.

Monika Pogroszewska 11.06.2024
Prezydent podpisał nowelę ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o zasadach prowadzenia polityki rozwoju oraz niektórych innych ustaw - poinformowała w poniedziałek kancelaria prezydenta. Nowe przepisy umożliwiają m.in. podpisywanie umów o objęcie przedsięwzięć wsparciem z KPO oraz rozliczania się z wykonawcami w euro.

Ret/PAP 10.06.2024
Wakacje składkowe dla przedsiębiorców z podpisem prezydenta

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw – poinformowała Kancelaria Prezydenta RP w poniedziałkowym komunikacie. Ustawa przyznaje określonym przedsiębiorcom prawo do urlopu od płacenia składek na ubezpieczenia społeczne przez jeden miesiąc w roku.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Prezydent podpisał ustawę powołującą program "Aktywny Rodzic"

Prezydent podpisał ustawę o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka "Aktywny rodzic". Przewiduje ona wprowadzenie do systemu prawnego trzech świadczeń wspierających rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowywaniu i rozwoju małego dziecka: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” i „aktywnie w domu”. Na to samo dziecko za dany miesiąc będzie przysługiwało tylko jedno z tych świadczeń. O tym, które – zdecydują sami rodzice.

Grażyna J. Leśniak 10.06.2024
Nawet pół miliona kary dla importerów - ustawa o KAS podpisana

Kancelaria Prezydenta poinformowała w piątek, że Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o Krajowej Administracji Skarbowej oraz niektórych innych ustaw. Wprowadza ona unijne regulacje dotyczące importu tzw. minerałów konfliktowych. Dotyczy też kontroli przewozu środków pieniężnych przez granicę UE. Rozpiętość kar za naruszenie przepisów wyniesie od 1 tys. do 500 tys. złotych.

Krzysztof Koślicki 07.06.2024